Článek
Meziroční růst průmyslové výroby v Česku v červnu zpomalil na 0,9 procenta z květnových 1,4 procenta. Rostla opět hlavně výroba aut, zatímco v dalších odvětvích průmyslu produkce vesměs klesala. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Za celé první pololetí letošního roku produkce v průmyslu oproti loňsku stoupla o 1,2 procenta.
„Tempo růstu průmyslové produkce se pozvolna snižuje. Ani nárůst výroby motorových vozidel a jejich dílů v červnu nepřevážil klesající trend v řadě jiných průmyslových odvětví, například v těžbě uhlí, hutnictví a slévárenství,“ sdělil ředitel Odboru zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. V meziměsíčním srovnání průmyslová produkce také stoupla o 0,9 procenta.
Stejně jako v předchozích měsících meziročně klesla výroba ve většině průmyslových odvětví. Dvouciferný pokles zaznamenaly těžba a dobývání, a to o 28,7 procenta, a výroba elektřiny a plynu o 19,2 procenta. Pokles se týkal podle ČSÚ především těžby hnědého uhlí a výroby energie v hnědouhelných elektrárnách. Výrazný pokles zasáhl také tisk a rozmnožování nahraných nosičů, výrobu ostatních nekovových minerálních výrobků, výrobu nábytku a výrobu základních kovů, hutnictví a slévárenství.
Naopak dvouciferného růstu dosáhly jen výroby aut a dalších dopravních prostředků, produkce léčiv a výroba počítačů. Výrobci motorových vozidel, přívěsů a návěsů posílili produkci v červnu meziročně o 17,7 procenta. Výroba dalších dopravních prostředků stoupla o 53,8 procenta.
„Červnová čísla z průmyslu sice opět jako v květnu skončila nad odhadem trhu, stále však platí, že průmysl prochází recesí, kterou mírní pouze silná výroba automobilů,“ uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler.
„Nadále očekáváme scénář, v němž tuzemská průmyslová výroba může přinejmenším v nejbližších měsících kolísat oběma směry,“ uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. „Průzkumy sentimentu ze zpracovatelského průmyslu dávají signál, že pro nejbližší měsíce se ekonomika musí připravit na možnost opětovné slabosti oficiálních dat z tuzemského průmyslu,“ dodal.
Výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků se oproti loňsku zvýšila o 21,5 procenta a výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení o 11,2 procenta. Vysoký růst u výroby ostatních dopravních prostředků stál podle ČSÚ hlavně na dokončování dlouhodobých zakázek.
Hodnota nových zakázek v průmyslu celkově oproti loňskému červnu klesla o 5,8 procenta. Ubyly především zakázky z ciziny. Hodnota nových zakázek ze zahraničí se meziročně snížila o 7,6 procenta a hodnota tuzemských zakázek o 1,9 procenta.
„Meziroční pokles byl ovlivněn zejména vyšší loňskou srovnávací základnou ve výrobě motorových vozidel. Pokračoval rovněž pokles hodnoty nových zakázek ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství, kovozpracujícím a chemickém průmyslu,“ uvedla Iveta Danišová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Ve srovnání s červnem loňského roku zakázky přibyly pouze ve výrobě strojů a zařízení, farmaceutickém průmyslu, výrobě elektrických zařízení a výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se letos v červnu meziročně snížil o 1,9 procenta. Jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda oproti loňsku vzrostla o 9,1 procenta.
Od nejdůležitějšího českého obchodního partnera, Německa, přišla špatná zpráva v podobě průmyslového poklesu. Výroba ve srovnání s květnem klesla o 1,5 procenta, což je více, než se čekalo. Výrazný pokles zaznamenal automobilový průmysl. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil německý statistický úřad. Na nízké úrovni zůstává v zemi spotřebitelská poptávka, která se ani v srpnu nevrátila na úroveň před krizí.
Stavebnictví rostlo
Stavební výroba v České republice v červnu v meziročním srovnání po čtyřech měsících poklesu stoupla. Vzrostla o jedno procento, přičemž nárůst zaznamenalo pozemní i inženýrské stavitelství. Meziměsíčně byla stavební produkce vyšší o 2,5 procenta.
„(Meziroční) růst se odehrával na inženýrských i pozemních stavbách a příspěvek segmentů k celkovému růstu byl stejný,“ uvedl ředitel Odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. Produkce v pozemním stavitelství, kam spadá stavba bytových i nebytových budov, se zvýšila o 0,7 procenta. V inženýrském stavitelství, což je budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, výroba meziročně vzrostla o 1,6 procenta.