Článek
„Hrozí krach řady firem a podnikatelů, stěhování průmyslové výroby do zahraničí a propouštění,“ píší zástupci průmyslu, který se bez energií nemá šanci obejít. Mezi signatáři otevřeného dopisu premiéru Petru Fialovi (ODS) je mimo jiné Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Cihlářský svaz Čech a Moravy, Ocelářská unie nebo Svaz chemického průmyslu.
Navrhují šest opatření, která podle nich pomohou řešit příčiny nebo tlumit následky současných extrémních cen energií.
Za prvé vyzvali k co nejrychlejšímu zastropování cen energií a zahájení evropské debaty o pozastavení či modifikaci systému obchodování s emisními povolenkami. Pomoci by měla také předběžná aktivace kurzarbeitu pro případ, že dojde k zastavení výroby třeba při náhlém přerušení dodávek zemního plynu.
Velké spotřebitele by měl stát motivovat k úsporám zemního plynu, a to tak, že jim nabídne finanční kompenzaci za dobrovolné snížení spotřeby například prostřednictvím aukcí, aby bylo více zemního plynu k dispozici pro domácnosti či nemocnice a školy, píší zástupci průmyslu. Stejně tak vyzývají k větší podpoře „technologické a klimatické transformace českého průmyslu včetně přechodu na alternativní paliva“.
Šest návrhů, jak zvládnout energetickou krizi
1) Co nejrychlejší zastropování ceny energií. Strop lze aplikovat různými způsoby a náklady na něj v případě potřeby rozložit v čase.
2) Zavedení motivačního prvku pro velké spotřebitele k úsporám zemního plynu tak, že jim stát nabídne finanční kompenzaci za dobrovolné snížení spotřeby.
3) Zahájení evropské debaty o pozastavení či modifikaci systému obchodování s emisními povolenkami.
4) Schválení programu pomoci firmám podle dočasného rámce státní podpory EU. Pomoc by měla být k dispozici i firmám, které zatím nejsou v provozní ztrátě, ale tato situace je bytostně ohrožuje.
5) Předběžná aktivace kurzarbeitu pro případ, že dojde k zastavení výroby třeba při náhlém přerušení dodávek zemního plynu.
6) Zintenzivnění podpory technologické a klimatické transformace českého průmyslu včetně přechodu na alternativní paliva.
Zdroj: Otevřený dopis zástupců českého průmyslu (redakčně kráceno)
Redakce SZ Byznys požádala o reakci premiéra Petra Fialu. Na dotazy jeho mluvčí nereagoval.