Článek
Průmysl v Česku v červenci zpomalil meziroční růst na 0,8 procenta z červnových 2,7 procenta. Vyplývá to z revidovaných údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání byla průmyslová produkce nižší o 0,3 procenta, což bylo mimo jiné ovlivněné i čerpáním celozávodních dovolených.
Třetí měsíc v řadě vzrostla meziročně výroba aut, tentokrát to bylo o 15,8 procenta. „Podobně jako v červnu však řada odvětví, která dříve pomáhala udržet celkovou průmyslovou produkci v růstu, nyní zaznamenala pokles,“ uvedla Iveta Danišová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.
„Tuzemský průmysl v červenci vykázal mírný meziměsíční pokles výroby a výroba byla celkově o něco slabší, než očekával finanční trh,“ uvedl analytik Generali investments Radomír Jáč. V dalších měsících se podle něj situace může dále zhoršovat s tím, jak na tuzemský průmysl a na průmysl napříč Evropou obecně budou dopadat vysoké ceny energií a slábnoucí poptávka.
Červencová data z průmyslu ukazují blížící se recesi, doplnil analytik Deloitte Filip Pastucha. Pokles ve většině odvětvích kompenzuje zlepšení v automobilovém průmyslu. To je však podle něj dáno především nízkou srovnávací základnou z minulého roku.
Pohoršil si například kovodělný průmysl, a to bezmála o osm procent. Výsledek hutnictví a slévárenství byl proti loňskému červenci o více než 15 procent horší. O 7,4 procenta pak kleslo zpracování dřeva.
Těžební průmysl naopak vzrostl o téměř pět procent. „Projevila se zvýšená poptávka po uhlí v návaznosti na rostoucí ceny elektřiny a plynu,“ uvedli statistici. Výroba elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu si polepšila o 5,4 procenta. Bylo to částečně ovlivněno kratšími pravidelnými odstávkami v některých elektrárnách.
Zraky průmyslu se teď budou patrně upínat hlavně k avizovanému evropskému řešení energetické krize.
Hodnota nových zakázek meziročně stoupla o 2,2 procenta. Zakázky ze zahraničí se sice snížily o 2,1 procenta, ale tuzemské vzrostly o 12 procent. Meziměsíčně se hodnota nových zakázek snížila o desetinu. „Tento výsledek opět výrazně ovlivnilo jedno odvětví, výroba motorových vozidel. V červenci minulého roku a zejména letos v červnu byla hodnota nově uzavřených zakázek v tomto odvětví vysoká,“ dodali statistici.
„Výhled do nejbližší budoucnosti růžový není,“ říká analytik Cyrrusu Vít Hradil. Hodnota nových zakázek sice zůstává na obstojné úrovni, ale meziměsíčně poměrně výrazně poklesla. Podle předstihových indikátorů se nálada ve výrobním sektoru znatelně zhoršuje, ačkoliv úmysl propouštět či omezovat aktivitu prozatím hlásí poměrně malá část firem. „Zraky průmyslu se teď budou patrně upínat hlavně k avizovanému evropskému řešení energetické krize. Pokud odtud nepřijde hmatatelná úleva, lze během podzimu očekávat významný pokles výrobní aktivity,“ podotkl.
Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu se v červenci meziročně snížil o 0,1 procenta a jejich průměrná hrubá mzda byla o 6,1 procenta vyšší.
Stavebnictví změnilo trend
Stavební výroba v Česku po více než roce růstu letos v červenci meziročně reálně klesla o 2,7 procenta. V červnu rostla podle revidovaných údajů o 1,5 procenta. V červenci oslabilo pozemní i inženýrské stavitelství.
„Zatímco náklady na výstavbu nových nemovitostí dál prudce narůstají kvůli zvyšujícím se cenám stavebních prací a materiálů, ceny nemovitostí na realitním trhu začínají stagnovat či dokonce mírně klesat. To vede k útlumu ve stavebnictví, který nastává po roce a čtvrt vykazovaného růstu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Produkce ve stavebnictví až do července 14 měsíců v řadě rostla. Letos od března už ale výroba postupně zpomalovala. Ještě v únoru meziroční růst dosahoval téměř 17 procent, kdežto v březnu už jen méně než devět procent.
V pozemním stavitelství, tedy stavbách budov, se v červenci produkce snížila oproti loňsku o 2,1 procenta. V inženýrském stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, se výroba propadla ještě výrazněji, a to o rovná čtyři procenta. „Také meziměsíčně jsme zaznamenali pokles v obou segmentech,“ sdělila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová. Celkově se stavební produkce v červenci reálně meziměsíčně snížila o 2,9 procenta.
Červenec přinesl meziroční pokles v počtu vydaných stavebních povolení i v množství zahajovaných a dokončených stavbách bytů. Stavební úřady vydaly v červenci 6936 povolení, což bylo oproti loňsku o 9,2 procenta méně. Také orientační hodnota povolených staveb se ve srovnání s červencem 2021 snížila, a to o 61 procent na 34,6 miliardy korun.
Výrazný meziroční pokles hodnoty staveb je podle statistiků dán hlavně tím, že loni v červenci byla vydána stavební povolení na rozsáhlé inženýrské stavby, hlavně metro D v Praze. „Po odečtení miliardových staveb se jedná o desetinový pokles,“ doplnila Drahomíra Dušková z oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.
Počet zahájených staveb bytů v červenci meziročně klesl o 28,6 procenta na 2726 bytů. Počet dokončených bytů se rovněž oproti loňsku snížil. Poklesl o šest procent na 2755 bytů.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví naopak meziročně v červenci vzrostl, ale pouze velmi mírně, o 0,1 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců ve stavebnictví meziročně stoupla o 7,6 procenta.