Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Daniel Křetínský podal veřejnou nabídku na převzetí všech akcií společnosti Metro AG. Pod ní patří i česká síť prodejen Makro. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných na frankfurtské burze a z veřejného prohlášení firmy.
Součástí plánu je stáhnout akcie z burzy a udělat z obchodní sítě privátní podnik, který bude plně pod kontrolou českého podnikatele a jeho firem. Za jednu akcii nabídl 5,33 eura. Před zveřejněním nabídky se obchodovaly o poznání levněji – za 3,91 eura.
Všech sto procent akcií Metra mělo před zveřejněním nabídky tržní hodnotu 1,42 miliardy eur. Křetínský přes svou firmu EP Global Commerce už dříve skoupil 49,9 procenta a je v Metru největším akcionářem.
EP Global Commerce je jednou z hlavních firem, které Křetínský seskupil pod svou novou značku EP Group. Přes EP Group má v EP Global Commerce podíl 56 procent, zbytek patří jeho dlouholetému slovenskému obchodnímu partnerovi Patriku Tkáčovi a jeho skupině J&T. Tkáč podle dokumentů, zveřejněných na frankfurtské burze, postupuje s Křetínským při odkupu Metra ve shodě.
Nabídka za 5,33 eura představuje proti středeční burzovní ceně – před zveřejněním nabídky – navíc prémii 36 procent. Pokud by odkup využili všichni ostatní akcionáři Makra, Křetínský s Tkáčem by museli zaplatit v přepočtu 24 miliard korun. Nabídka 5,33 eura oceňuje celých sto procent Makra skoro na 50 miliard korun.
To znamená další velkou investiční akci ve srovnatelných rozměrech, jako je od loňska rozběhnutý odkup britské pošty nebo vstup do německých železáren ThyssenKrupp.
Metro je jednou z největších maloobchodních sítí v Německu, ale ekonomicky není v nejlepší kondici. Firma prodělává, pozastavila vyplácení dividend a její akcie na burze loni spadly o 37 procent. Křetínský a Tkáč už loni představili plán, jak chtějí hospodaření otočit.
V tiskové zprávě, kde EP Group o svých záměrem s Makrem informovala, Křetínský uvádí, že obrat Metra mají v rukou stávající manažeři a že je jako hlavní akcionář plně podporuje. Stažení z akcií z burzy je podle Křetínského „logický krok“ pro firmu, která se na jedné straně snaží o hlubší transformaci a na druhé straně je na veřejném trhu pod tlakem vykazovat dobré výsledky v krátkých intervalech.
Křetínský má v maloobchodu velké plány, loni převzal kdysi největší francouzskou obchodní síť Casino, ve Francii má také podíl v obchodech Fnac Darty a v Itálii v síti Unieuro.
Podobný veřejný odkup Křetínský jako nyní v Metru loni nabídl akcionářům už zmíněné britské pošty. Po získání všech regulatorních souhlasů nyní čeká na jejich vyjádření, za celou poštu je připraven zaplatit přes sto miliard korun.