Hlavní obsah

Prodejci dluhopisů Future Farming ovlivňují dění v miliardovém bankrotu

Foto: Daniel Novák/Seznam Zprávy

Brněnské skleníky Future Farming v roce 2024 těsně před uzavřením farmy.

Zkrachovalá akvaponická skupina Future Farming z holdingu GFF chce řešit úpadek reorganizací. V případě dobrého plánu pro to pravděpodobně získá podporu silné věřitelské skupiny. K jejímu zrodu pomohli obchodníci z Future Farming.

Článek

Zkrachovalá skupina Future Farming z brněnského holdingu GFF slibuje splatit dluhy prostřednictvím reorganizace. Pro smysluplnou reorganizaci je připravená hlasovat největší skupina věřitelů, jejíž vytvoření podpořili bývalí obchodníci Future Farming. Tedy ti, kteří dluhopisy skupiny šířili. Holding většinově ovládaný podnikatelem Ondřejem Bartošem vydal dluhopisy v objemu převyšujícím jednu miliardu korun.

Zatímco řešení úpadku konkurzem znamená pro zbankrotovanou firmu konec a rozprodej majetku, reorganizace umožňuje takové společnosti pokračovat po přeskupení byznysu v podnikání. Navíc během reorganizace mají původní vlastníci a manažeři větší pravomoci nad firmou než v konkurzu.

„Nadále prosazujeme myšlenku reorganizace, která by – na rozdíl od konkurzu – mohla zachovat potenciál akvaponických farem, a tím zvýšit možnou míru uspokojení věřitelů. Naším cílem je najít model, který ve spolupráci s insolvenčním správcem a věřitelskými orgány umožní provoz farem udržet, zkonsolidovat a případně dále rozvíjet. Tím by se zachovala hodnota vložených investic a minimalizovaly ztráty pro držitele dluhopisů i další věřitele,“ sdělili na dotaz SZ Byznys ve společné odpovědi jednatelé Future Farming Martin PodobaMichal Fojtík.

Jedinou větší farmu měla Future Farming v Brně-Dolních Heršpicích. Provoz je však od loňska zavřený, firma nevyplatila zaměstnancům ani všechny mzdy. Přesto představitelé skupiny hovoří o novém začátku farmaření.

„Jsme přesvědčeni, že reorganizace, zachování a znovuzprovoznění chodu farem představuje nejlepší možnou cestu k dosažení maximálního uspokojení věřitelů. Společně se zaměřením na distribuci a prodej technologických celků,“ uvedli jednatelé Podoba a Fojtík.

GFF a Future Farming tvoří složitý propletenec několika desítek firem. Řada z nich vznikla jen za účelem vydávání dluhopisů. Jinak to byly jen prázdné schránky, peníze posílaly dál do skupiny. Velký počet firem z holdingu je už v insolvenci.

Držitelé dluhopisů GFF a Future Farming se zformovali do několika věřitelských skupin. Největší se dala dohromady pod křídly brněnského advokáta Ladislava Vrubela. Shromáždění co největšího počtu věřitelů je důležité kvůli tomu, že na schůzi věřitelů se hlasuje dle velikosti pohledávek. Jedna koruna znamená jeden hlas.

Díky tomu se také skupině okolo právníka Vrubela podařilo získat kontrolu nad děním v řadě firem z Future Farming. Prosadila v nich například výměny dosavadních insolvenčních správců, a to ve prospěch jednoho koncernového správce v podobě kanceláře Indra-Šebesta.

„S ohledem na složitost a propletení firem bude lepší, když tam bude jeden správce,“ řekl na dotaz SZ Byznys advokát Ladislav Vrubel.

Blízko k silné věřitelské skupině okolo právníka Vrubela má bývalý šéf externího obchodu Future Farming Jakub Flek. Ze skupiny odešel před více než třemi lety, v současnosti se věnuje realitním obchodům. Připustil však, že nadále byl s představiteli GFF a Future Farming i s jejich investory v kontaktu.

Co je akvaponie

  • Akvaponie je inovativní zemědělský systém kombinující chov ryb a pěstování zeleniny a bylinek. Biologický odpad z chovu ryb na maso se využívá jako hnojivo pro pěstování rostlin. Kořenová síť rostlin následně pročistí vodu tak dobře, že se může vrátit zpět k rybám. Tento cirkulární model má v kombinaci s nízkou energetickou náročností sloužit jako ukázka udržitelné produkce potravin.
  • Budování akvaponických farem je však investičně náročný podnik. V Česku byla nejviditelnějším propagátorem tohoto inovativního zemědělského oboru společnost Future Farming z brněnské skupiny GFF. Kvůli finančním potížím ale své projekty ukončila.
  • Z domácí konkurence byla nejvíce vidět rovněž Rybí zahrada z Lážovic na Berounsku. V létě 2023 vstoupila do tohoto projektu kapitálově i Future Farming. V únoru 2024 ale Future Farming zase z projektu zmizela.
  • Dlouho funguje na trhu akvaponická firma v Přáslavicích u Olomouce, kterou tam provozuje společnost Flenexa plus podnikatelů Aleše Horáka a Michala Netolického.

„Byla to shoda nás, kteří jsme stáli za obchodem, vybrat pana Vrubela, který se specializuje na pohledávky. Ladislav Vrubel do toho vstupuje s tím, že by tam mohla být možnost reorganizace, což mi bylo sympatické,“ řekl Flek pro SZ Byznys.

Současně odmítl, že by nyní spolupracoval s majoritním vlastníkem GFF/Future Farming Ondřejem Bartošem (nemá nic společného s Ondřejem Bartošem ze startupové skupiny Credo Ventures).

„Jdeme proti Bartošovi. Ale ano, jeho součinnost bude nutná, aby tam mohla proběhnout reorganizace,“ reagoval Flek.

Doporučení obchodníků

Advokát Ladislav Vrubel uvedl, že se s někdejší významnou postavou GFF a Future Farming Jakubem Flekem zná.

„Avšak o žádné spolupráci s panem Flekem nebo s obchodníky z koncernu dlužníka GFF/Future Farming nelze hovořit, taková neexistuje. Pan Flek tím nejspíše myslel to, že někteří obchodníci či poradci zastupování mou advokátní kanceláří svým klientům doporučují,“ řekl v telefonickém rozhovoru advokát Vrubel.

Zároveň připustil, že na začátku celého procesu se setkal i s majitelem GFF a spolumajitelem Future Farming Ondřejem Bartošem. Zástupce věřitelské skupiny Vrubel ale popřel, že by s Bartošem spolupracoval. Řekl však, že by jeho skupina mohla smysluplný reorganizační plán podpořit.

Jiná věřitelská skupina zastoupená advokátem Janem Eisenreichem se však proti jakýmkoliv plánům na reorganizaci vymezila.

„Reorganizačním slibům skupiny GFF naprosto nedůvěřuji. Skupina s klienty dlouhodobě nekomunikuje, některé z mých klientů dokonce uvádí omyl v tom, že se v insolvenci nenachází a že není třeba nic konat. O neuvěřitelnosti možné reorganizace vypovídá i slibovaný vstup zahraničního partnera a budování mezinárodní struktury společnosti,“ sdělil pro SZ Byznys právník Jan Eisenreich.

„Zastupoval jsem věřitele v několika desítkách insolvencí a slibovaný vstup zahraničního investora se vždy ukázal pouze jako nástroj k natahování řízení a udržování planých nadějí investorů. Pánové z GFF dle mého názoru již veškerý hodnotný majetek ze společností vyvedli a jejich postup by měl být podroben zejména přísnému pohledu orgánů činných v trestním řízení,“ dodal advokát Eisenreich

Problém ale nemá jen Future Farming, ale celá skupina GFF ovládaná Ondřejem Bartošem. Insolvenčnímu řízení již totiž čelí i společnosti z GFF stojící mimo Future Farming. Bartoš na zaslané otázky ohledně aktuální situace nereagoval.

Doporučované