Hlavní obsah

ČEZ a Rolls-Royce vyvíjejí malý reaktor. Manažerka vysvětluje proč

Agenda SZ Byznys se Silvanou Jirotkovou, ředitelkou útvaru malých modulárních reaktorů společnosti ČEZ.Video: Zuzana Hodková, Seznam Zprávy

ČEZ chce do roku 2050 mít šest modulárních reaktorů. Na jejich vývoji se bude podílet s Rolls-Roycem a chce být mezi prvními, kdo technologii uvede na trh. Mohla by se vyrábět i v Česku a vyvážet do zahraničí.

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

Energetická skupina ČEZ v říjnu uzavřela spolupráci s britskou společností Rolls-Royce SMR o vývoji malých jaderných modulárních reaktorů. Jde o poměrně novou technologii, která není příliš odzkoušena, a odborníci do ní vkládají velké naděje.

Český energetický kolos původně uvažoval jen o koupi malého modulárního reaktoru, který by si nechal v tuzemsku postavit. Nakonec se však rozhodl pro ambicióznější plán.

„V průběhu času jsme zjistili, že naše schopnosti a kompetence skýtají možnosti pro užší partnerství, které pro nás bude výhodné z mnoha úhlů pohledu,“ říká v Agendě SZ Byznys ředitelka útvaru malých modulárních reaktorů společnosti ČEZ Silvana Jirotková.

Ve finálním výběru při hledání partnera pro rozvoj nové technologie byly kromě Rolls-Royce SMR ještě americké společnosti Westinghouse a GE Hitachi. Rozhodující byl z pohledu ČEZ design reaktoru, dodržení harmonogramu vývoje a licencování. „Druhá část se týkala podmínek partnerství, za kterých by do toho vstoupil. Připadala nám nejvhodnější také technologicky, třeba z pohledu poměrně pokročilé modularity, která by měla skýtat výhody,“ popisuje Jirotková.

ČEZ podpisem spolupráce získal za jednotky miliard korun téměř 20procentní podíl v Rolls-Royce SMR. „ČEZ to přinese možnost participovat už na vývoji reaktoru, protože pořád běží a design ještě není ukončený. Zároveň pokračuje licenční proces ve Velké Británii,“ říká Jirotková.

K dokončení transakce by mělo dojít v prvním čtvrtletí příštího roku. Až se ČEZ stane partnerem britské společnosti, dostane možnost podílet se na vývoji reaktoru. „Budeme ho moct přizpůsobit lépe našemu prostředí ještě ve fázi vývoje, nikoliv až poté upravovat už licencovaný design pro české účely a naši atomovou legislativu,“ vysvětluje výhody manažerka z ČEZ.

Podle energetických expertů se ve vývoji malých modulárních reaktorů hraje o hodně. Firmy závodí ve vývoji špičkových technologií, a kdo uspěje, bude vyvážet modulární reaktory i do dalších zemí. ČEZ se společností Rolls-Royce SMR by chtěly být mezi prvními, kdo na trh technologii uvede.

Foto: Seznam Zprávy

Jak funguje malý modulární reaktor?

„Jinak se to udělat nedá. Kdyby to bylo později, už bychom nebyli v čele pomyslného pelotonu. Jdeme do toho s tím, že to bude jeden z prvních malých modulárních reaktorů této technologie,“ uvádí Jirotková. První reaktory by podle ní mohly být k dispozici v příští dekádě v letech 2034 až 2036.

„Pak by technologie mohla být dostupná pro země jak z Evropy, tak i z jiných světadílů,“ dodává.

Do budoucna bychom mohli být provozovatelem i jiných jaderných elektráren než těch v našem vlastnictví, a to i mimo Českou republiku.
Silvana Jirotková, ředitelka útvaru malých modulárních reaktorů společnosti ČEZ

Na výrobě malých modulárních reaktorů by se mohly podílet i české firmy, které už mají zkušenosti se stavbou velkých jaderných bloků. Pro český průmysl i ČEZ jakožto akcionáře Rolls-Royce to může být podle Jirotkové zajímavý byznys. „Do budoucna bychom mohli být provozovatelem i jiných jaderných elektráren než těch v našem vlastnictví, a to i mimo Českou republiku. Máme možnost prodávat to jako službu,“ říká.

ČEZ v žebříčku Česká elita

Podívejte se na profil společnosti ČEZ, jež ovládla žebříček Česká elita – 100 nejhodnotnějších českých firem, který sestavily Seznam Zprávy ve spolupráci s Deloitte ČR.

Součástí plánů se společností Rolls-Royce SMR je i možnost výrobny modulárních reaktorů v Česku. „Bude to samozřejmě záležet na tom, jestli zde bude vhodná lokalita a jestli to bude vycházet logisticky dobře. Nicméně když první reaktor vyroste v Temelíně a bude poptávka po dalším v evropském regionu, dává velký smysl, aby minimálně jedna z továren na moduly byla umístěna v Česku,“ říká Jirotková.

Systém výroby by měl fungovat tak, že se v každé z několika budoucích továren bude vyrábět jeden typ modulu, přičemž elektrárna se skládá zhruba ze 2000 modulů. ČEZ bude cílit na to, aby v Česku vyrostla výrobna zaměřená na strategické komponenty pro primární okruh jaderné elektrárny, v němž se nachází například samotný reaktor.

Vše jsou zatím ale jen plány. Design reaktoru ještě není hotový, připravený není ani dodavatelský řetězec a výroba. Od nich by se měla odvíjet i cena reaktoru, která by alespoň v začátcích měla být na instalovaný megawatt výkonu vyšší než u velkých bloků.

„Nešli bychom do toho, kdybychom nepředpokládali, že cena bude konkurenceschopná vůči velkým blokům,“ říká Jirotková s tím, že na financování malých modulárních bloků se bude podílet také stát. Nicméně postavit by se měly rychleji než velké bloky.

ČEZ plánuje postavit šest jednotek o výkonu 470 megawattů do roku 2050. Celkem by tak malé reaktory měly zajistit do tří gigawattů výkonu. První z nich by se měl rozjet v Temelíně, o dalších se uvažuje ve stávajících uhelných lokalitách, například v Tušimicích. Nová technologie částečně nahradí stávající jadernou flotilu a bude hrát velkou roli i v odklonu od uhlí, přestože není z pohledu vyrovnávání výroby a spotřeby v síti tak flexibilní jakou plynové či uhelné zdroje.

Doporučované