Článek
Potíže tuzemské fotovoltaické skupiny Solek se prohlubují. Aktuálně se dotkly investičního fondu MW, který vlastní podíly v projektech holdingu. Investoři začali z fondu hromadně vybírat peníze. Codya – Investiční společnost, která je správcem fondu, na to zareagovala pozastavením vydávání a odkupování akcií fondu. Solární holding Solek se potýká s vysokým zadlužením.
Fond aktuálně registruje žádosti o odkup investičních akcií v hodnotě přes 300 milionů korun. To představuje více než 15 procent z čisté hodnoty majetku fondu, stojí ve vyjádření, které na svém webu zveřejnila správcovská firma Codya.
Dokud do fondu proudili noví investoři, vše podle investiční společnosti Codya fungovalo dobře a fond investorům přinášel výnosy.
„Do třetího čtvrtletí 2024 počet nově vstupujících investorů do fondu i počet jimi upsaných prostředků výrazně převažovaly nad investory odkupujícími investiční akcie fondu, a fondu se tak dařilo zhodnocovat investiční akcie dle plánu a naplňovat svou strategii,“ uvedl správce fondu MW.
Když se však přísun investorů do fondu zastavil, mechanismus se zadrhl. Skupině Solek se mimo jiné protahovalo jednání o strategickém partnerství s firmou Alcor Investments podnikatele Miroslava Dorňáka, blízkého spojence miliardáře Michala Strnada.
Spolu s negativní publicitou to podle správce fondu vyvolalo tlak investorů na výběr peněz z fondu. Skupina Solek navíc podle obhospodařovatele fondu není schopna poskytnout fondu potřebné zdroje.
Investiční společnost Codya, správce fondu MW, očekává uzavření strategického partnerství skupiny Solek s firmou Alcor Investments Miroslava Dorňáka do konce března.
„V případě, že se tak nestane, je obhospodařovatel připraven bez dalšího přistoupit vymáhání pohledávek a prodeje jednotlivých aktiv, za účelem získání finančních prostředků na výplatu všech investorů, kteří projevili zájem z fondu vystoupit,“ napsala Codya – Investiční společnost.
Investiční fond MW nyní vlastní 49procentní podíl celkem ve 30 fotovoltaických elektrárnách z portfolia společnosti Solek v Chile. Ze 100 procent pak vlastní dalších šest elektráren v Evropě, dohromady o celkovém výkonu 283 megawattů. Ve třetím kvartálu loňského roku pak fond snížil hodnotu svých aktiv o 6,3 procenta. Důvodem měly být nižší ceny elektřiny a regulace v Chile.
„Jako dlouhodobý strategický partner fondu plně chápeme rozhodnutí společnosti Codya pozastavit vydávání a odkupování investičních akcií fondu, neboť vysoké odkupy v druhém pololetí loňského roku zapříčinily ztrátu jeho likvidity. Budeme dál pokračovat v jednáních se společností Alcor Investments o strategickém partnerství s cílem uzavřít dohodu do 31. března 2025. Předpokládáme, že uzavření této dohody umožní nalézt vhodná řešení pro zajištění dodatečné likvidity fondu,“ reagoval pro SZ Byznys zakladatel skupiny Solek Zdeněk Sobotka.
Doplnili jsme vyjádření majitele holdingu Solek Zdeňka Sobotky.