Článek
Situace kolem padlého Energetického holdingu Malina dodávajícího domácí fotovoltaické elektrárny eskaluje. Akcionáři odvolali krizového manažera Mariana Kláska i společnost Misura Information Technologies podnikatelky Libuše Barkové, která krizový management Maliny řídila. Firma opatření zdůvodnila nespokojeností s dosavadním průběhem krizového řízení. Klásek i zástupce firmy Misura ale jakékoliv nedostatky v řízení Maliny odmítají.
Změna nastala na valné hromadě Maliny po konzultaci s věřitelským výborem a insolvenčním správcem. Na místo krizového manažera Maliny nastoupil Lukáš Uhl, který v podobné situaci řídil v době insolvence také e-shop s módou Zoot.
Ke změně došlo poté, co insolvenční správce Maliny zatrhl vyplácení peněz krizovému managementu řízenému Libuší Barkovou. Měl totiž pochybnosti o tom, zda je 1,5 milionu korun vyplácených měsíčně za krizové řízení smysluplných. Podobně se vyjádřily i Vrchní soud v Praze a státní zastupitelství.
O výměně krizového řízení informovala v tiskové zprávě Malina. Zajímavostí je, že po dlouhé době touto cestou komunikoval také přímo hlavní akcionář Maliny Cyril Regner. Ten se po pádu Maliny letos na jaře podle informací SZ Byznys dlouhodobě zdržoval v zahraničí. Za celou dobu se veřejně proti dosavadním krizovým manažerům nijak nevyjádřil. To se změnilo až nyní.
„Důležitým úkolem pro Lukáše Uhla, nového člena představenstva, bude nejen zrychlit instalace a realizace, ale zejména pomoci vytvořit, vyjednat a dokončit reorganizační plán. Ten je zásadní pro co největší uspokojení zakázek a závazků, které vůči klientům máme. Důležitou prioritou je také zásadní zlepšení komunikace, a to jak s věřiteli a věřitelským výborem, tak s insolvenčním správcem,“ uvedl Regner.
„S výsledky dosavadního týmu Maliny jsem byl hrubě nespokojen a věřím, že změna v podobě Lukáše Uhla pomůže věci zásadně zlepšit a zrychlit,“ dodal akcionář Maliny.
Nespokojenost věřitelů
V podobném duchu se vyjádřil rovněž advokát Jan Eisenreich, který v prozatímním věřitelském výboru zastupuje jednoho ze zákazníků Maliny.
„S dosavadním vedením Maliny jsme byli nespokojeni z důvodů pomalé realizace fotovoltaických projektů, netransparentní komunikace a tvorby veřejného obrazu, který nebudil důvěru věřitelů a veřejnosti. Doufáme, že s novým vedením dojde ke zlepšení po všech stránkách, aby bylo možné úspěšně dokončit všechny projekty,“ sdělil právník.
„Malina pod mým vedením dokázala zlepšovat hospodaření, to jsou nezpochybnitelná fakta,“ reagoval na kritiku odvolaný krizový manažer Marian Klásek.
Podle informací od původního krizového managementu Maliny bylo od zahájení insolvence dokončeno 600 zakázek. Objem závazků vůči klientům se tím snížil o 180 milionů korun. Malina naopak inkasovala za dokončené objednávky 124,5 milionu korun.
Samotná Misura následně popsala vývoj dění poměrně dramaticky. „Došlo k násilnému omezení práv společnosti Misura Information Technologies, která ve společnosti Energetický Holding Malina, a. s., vykonává krizové řízení společnosti na základě uzavřené smlouvy a za dobu svého působení přivedla společnost k 100milionovému zisku,“ uvedla v tiskovém sdělení.
Ostraha v akci
Za asistence ostrahy mělo dojít k omezení vstupu zaměstnanců do firmy. Jednatelka Misury následně podle informací samotné firmy zavolala policii, aby si pracovníci mohli odnést osobní věci.
„Já i mí kolegové jsme byli fakticky vyvedeni z kanceláří, bez možnosti vzít si s sebou své věci, včetně počítačů, osobního majetku a podobně,“ popsala jednatelka Misury Olga Kopalová.
Firma Misura uzavřela smlouvu o krizovém řízení Maliny těsně předtím, než Malina v květnu oficiálně vstoupila do insolvence. Libuše Barková v pořadu Reportéři ČT uvedla, že ji o angažmá v Malině požádal bývalý pražský primátor Pavel Bém, otec menšinového akcionáře Maliny Jáchyma Béma.
Malina dodávala domácnostem solární elektrárny. Díky velké poptávce po fotovoltaikách a agresivní kampani vybrala od několika tisíc lidí na zálohách kolem 1,4 miliardy korun. Nyní se firma snaží zakázky dokončit a vyřešit vysoké dluhy. Kauzu vyšetřuje také Národní centrála proti organizovanému zločinu.
„Do Maliny jdu pracovat na dokončení instalací a na uspokojení věřitelů. Chci postavit sto procent projektů, aby tím zanikla většina závazků a aby vznikla naděje na maximální možné uspokojení zbytku věřitelů. Postupně se seznamuji se situací a aktuálním stavem firmy, počítám s externím finančním auditem, protože věřitelé a klienti si zaslouží odpovědi,“ ujišťuje nový šéf Maliny Uhl.
Uhl má kromě někdejšího krizového řízení e-shopu Zoot z dřívějška zkušenosti také s řízením rozvážkové služby Dáme jídlo. Angažoval se také v dění kolem zkrachovalého prodejce oblečení Pietro Filipi.
Případ Energetického Holdingu Malina na Seznam Zprávách
Redakce Seznam Zpráv se kauze fotovoltaické společnosti Malina a jejím dopadům na klienty podrobně věnuje. Další informace k případu jsou k dispozici v následujících článcích.
- Návrat „pana Maliny“. Zakladatel padlé solární firmy ji chce zachraňovat
- Solární Malinu má zachránit čínská firma. Investor má ale vazbu na majitele
- Podnikatelka Barková útočí na padlou Malinu kvůli milionům
- Lidé zaplatili Malině zálohy, nedostali nic. Teď začne hledání peněz
- Solární Malina dostala šanci na přežití, do hry vstupují Číňané
- Barková vrací úder, zkouší zamíchat kartami v padlé solární Malině
- Padlou Malinu má zachránit čínský investor, současní akcionáři odejdou