Článek
Od října domácnosti pocítí první část vládní pomoci v energetické krizi, tedy odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje energií a úsporný tarif.
Měsíc na to už mohou dodavatelé promítat do záloh zastropování cen elektřiny a plynu.
Kdy se ale zákazníci od svých dodavatelů dozví podrobnosti? Někteří obchodníci s rozesíláním informací už začali, zbytek se k tomu chystá v nejbližších dnech.
Kdy dostanou zákazníci oznámení o slevách?
Největší dodavatel elektřiny v Česku ČEZ již začal své zákazníky informovat e-mailem o tom, co je od října čeká. Stejně tak Pražská energetika (PRE) už svým zákazníkům rozesílá SMS zprávy s informacemi. „Klientům jsme již připsali příslušné částky na jednotlivé zákaznické účty. Zákazníci vidí tyto prostředky po přihlášení do aplikace Moje PRE,“ popisuje mluvčí PRE Karel Hanzelka.
Někteří obchodníci se však teprve chystají informace rozesílat. „Oznámení začneme rozesílat během příštího týdne,“ říká Miroslav Vránek, mluvčí Pražské plynárenské.
„Zákazníky o efektech úsporného tarifu budeme informovat už v příštích dnech. Využijeme k tomu kombinaci e-mailů, dopisů, SMS a také informací v naší aplikaci innosvět,“ říká mluvčí innogy Martin Chalupský.
Kolik od státu od října do konce roku domácnosti obdrží?
Díky úspornému tarifu bude domácnostem z účtů za elektřinu stržena částka 3 500 Kč, pokud mají distribuční sazbu D01d, D02d, D25d, případně 2 000 Kč v sazbě D26d, D35d, D45d, D56d, D57d.
„Pokud někdo má nárok na příspěvek 3 500 Kč a zálohy má ve výši 2 000 Kč, tak v 10. měsíci tohoto roku započítáme 2 000 Kč z příspěvku a zákazník nebude platit nic. V 11. měsíci pak zohledníme zbylých 1 500 Kč z příspěvku a zákazník bude platit pouze 500 Kč,“ popisuje jeden z příkladů mluvčí E.ON Martina Slavíková.
Jak se úsporný tarif ve vyúčtování ukáže?
Zákazníci nemusí nic řešit. Dodavatelé jim sami promítnou stanovenou částku do měsíčních záloh za elektřinu. Může se stát, že někteří odběratelé budou muset rozdíl své měsíční zálohy a úsporného tarifu doplácet. Pokud ale mají zálohy nastavené nízko, může jim jen úsporný tarif pokrýt náklady i na několik měsíců.
PRE už zákazníkům státní příspěvek v příštích zálohách zohlednila a její klienti si mohou výsledek prohlédnout v aplikaci Moje PRE. Pokud platí zálohy přes SIPO či INKASO obchodník jim sám zálohy snížil. Pak ale zbývá skupina zákazníků, kteří zálohy hradí trvalým příkazem k úhradě. „Zde dodavatel elektřiny nemůže platby nijak ovlivnit. Zákazník nás může kontaktovat a po dohodě s námi si poměrně snížit výši záloh,“ vysvětluje Hanzelka.
Pokud tak neučiní, o příspěvek nepřijde. Celkové vypořádání se mu projeví až v ročním vyúčtování. „Každý náš zákazník má roční vyúčtování v jiném měsíci. Praha je rozdělena z hlediska vyúčtování na 12 obvodů. Je tedy možné, že některým zákazníkům se státní příspěvek promítne do vyúčtování de facto až za rok,“ upozorňuje Hanzelka.
Pokud ale tito zákazníci chtějí příspěvek využít už dříve, mohou si ho po 1. říjnu sami odečíst od nejbližších záloh. „Zálohy si nemusí upravovat, stačí jen zaplatit méně a my si rozdíl sami dorovnáme státním příspěvkem. Pokud zákazníkovi v některý z následujících měsíců vyjde díky příspěvku záloha 0 Kč, nemusí platit v tom měsíci nic. Přesto doporučujeme, aby si dlouhodobě nastavené zálohy klienti neměnili,“ popisuje Slavíková.
Kdo úsporný tarif zaplatí?
Stát slevu z úsporného tarifu jednotlivým dodavatelům proplácí prostřednictvím Operátora trhu s energiemi (OTE). Dodavatelé již finanční prostředky obdrželi a každé domácnosti je promítnou na účet. Zákazník se tak nemusí o nic starat. „Reálně to vypadá tak, jako by nám zákazník tuto částku zaplatil,“ dodává Hanzelka.
Jakým způsobem se do účtů promítne odpuštění poplatků za podporované zdroje energie?
Vláda od října odpustila poplatek za podporované zdroje energie (POZE), který činí až 599 Kč na každou spotřebovanou MWh elektřiny. Závisí tak na individuální spotřebě odběrného místa. Tyto poplatky se začnou odečítat ze spotřeby, která začíná 1. říjnem 2022. „Od 1. října tohoto roku nebudou mít naši klienti ve svých fakturách za elektřinu účtovaný poplatek na podporované zdroje energie,“ říká Slavíková.
„Od října bude v každém vystaveném ročním vyúčtování tento příspěvek na nulové hodnotě,“ říká Hanzelka. Některým lidem se tak tato sleva do nákladů na energie propíše až za několik měsíců. Opatření potrvá ještě celý příští rok.
Kdy dodavatelé oznámí zastropování cen energií?
Dodavatelé stále čekají na přesné nařízení vlády ohledně výše stropu, skupiny zákazníků, které se bude týkat, ale i množství spotřeby, na nějž se strop může vztahovat. Například v Rakousku funguje obdobné opatření pouze na 2,9 MWh roční spotřeby. Okolo toho v českém případě panoval trochu chaos. V neděli ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v České televizi řekl, že by se zastropování mohlo týkat jen části spotřeby, o čemž se debatuje na evropské úrovni. Ale pracovní skupina, která cenový strop připravuje, s ničím takovým aktuálně nepočítá. Síkela pak během pondělka řekl, že se s omezením na určité množství spotřeby pro domácnosti nepočítá.
Zároveň obchodníci s energiemi ještě vyčkávají, jestli vláda neupřesní i způsob, jakým mají své klienty o zastropování cen informovat. Podrobnosti ale budou dodavatelé rozesílat v odpovídajícím termínu po schválení vládního nařízení. „Do třiceti dnů od vydání nařízení vlády informace rozešleme v rámci předpisu záloh,“ říká Vránek z Pražské plynárenské.
„Je naším cílem předat pokud možno podrobné a přesné informace, aby každý zákazník porozuměl, jaké efekty mu jednotlivá opatření přinášejí. Ohledně všech detailů je však ještě zapotřebí vyčkat právě konkrétních formulací vládního nařízení,“ říká Chalupský za innogy.
Kdy se zastropování promítne do záloh na energie?
Cenový strop na elektřinu i plyn se projeví v zálohách už od listopadu. „V další vlně budeme posílat nové rozpisy záloh pro ty, kterým se ceny budou měnit na přelomu roku,“ říká mluvčí ČEZu Roman Gazdík.
Jaká bude maximální cena energií se stropem?
Vláda stanovila cenový strop na 3,025 Kč za kWh odebraného plynu včetně DPH a 6,05 Kč za kWh elektřiny. Nad tuto hranici by cena energií stoupnout neměla. Dodavatelé však musí ještě přičíst například stálou platbu za jistič nebo poplatky za distribuci.
Komu cenový strop nejvíce pomůže?
Zastropování cen energií pro maloodběratele je koncipováno tak, aby pomohlo většině obyvatel. Hlavně dá ale jistotu těm, kteří neví, kolik budou za energie platit v následujících měsících, neboť mají sjednaný produkt navázaný na ceny na burze, které jsou v současnosti velmi proměnlivé.
„Okamžitě po svém zavedení pomůže strop těm zákazníkům, kteří jsou na spotových cenících a kteří teď mohou platit opravdu závratné ceny,“ hodnotí Gazdík, přestože ČEZ dlouhodobě spotový produkt domácnostem nedoporučuje a ani jej nemá v nabídce.
„Také půjde o výraznou pomoc pro zákazníky, kteří nedávno uzavřeli fixace za vyšší ceny,“ říká Gazdík. Například nejnovější ceník produktu u ČEZ Elektřina na 1 rok v akci s fixací na rok nabízí MWh silové elektřiny za 8 444 Kč včetně DPH. Vláda však strop stanovila na 6 050 Kč s DPH a rozdíl mezi maximální cenou a částkou, za kterou obchodník energie nakoupil, mu stát musí proplatit.
Co když je cenový strop vyšší než zafixovaná cena?
Jedné skupiny se však cenový strop přímo nedotkne. „V případě, že má zákazník uzavřenu fixaci za nižší cenu, než je strop, tak bude ČEZ Prodej i nadále fakturovat zákazníkovi cenu nižší a podmínky smlouvy se zákazníkem dodržíme,“ říká Gazdík.
Co ostatní skupiny maloodběratelů?
Vládní strop je zároveň opatření, které přichází v době, kdy u velkých dodavatelů dobíhají ceníky na dobu neurčitou, pro které se nakupovalo ještě za loňské ceny, zatímco na příští rok se nakupuje už za letošní, tedy výrazně vyšší ceny vyvolané válkou na Ukrajině. „Cenový strop zároveň pomůže zmírnit dopad na zákazníky, kteří mají ceníky na dobu neurčitou,“ říká Gazdík.