Článek
Téměř celý loňský rok se novela energetického zákona zvaná též Lex OZE II protloukala mezirezortními připomínkovými řízeními a poslaneckou Sněmovnou, krátce před Vánoci prošla Senátem a podpisem ji stvrdil i prezident. Změna v zákoně umožní v Česku vznik komunitní energetiky, která umožňuje sdílet elektřinu. Co potřebujete vědět, pokud chcete posílat vyrobenou elektřinu „sousedům“, nebo ji sami spotřebovávat?
Co přinese komunitní energetika a sdílení elektřiny?
Komunitní energetika je založena na výrobě energie prostřednictvím zdrojů, především obnovitelných, které vlastní skupina občanů, obcí nebo jiných komunit. Tyto zdroje fungují na zcela odlišném principu než běžné elektrárny, protože jejich smyslem není finanční zisk.
Elektrárny jsou ve vlastnictví a správě místních lidí, obcí, farmářů, zemědělců nebo sousedů. Komunity tak mohou využívat energii vyrobenou ze společného zdroje, například fotovoltaiky nebo větrné elektrárny. To bude možné na základě novely Lex OZE II. Sdílení elektřiny už funguje například v Německu, Francii, Belgii či v Rakousku.
Kdy bude sdílení možné?
Novela nabyde účinnosti 1. července 2024, tudíž od tohoto data budou moct spotřebitelé elektřinu sdílet. Ten den spustí provoz Elektroenergetické datové centrum (EDC), které zajistí lepší funkčnost celého systému.
Kdo může elektřinu sdílet?
Novela do české legislativy zavedla dva nové pojmy: aktivní zákazník a energetické společenství.
Aktivním zákazníkem může být skupina až deseti osob, které společně vyrábějí energii a sdílí ji mezi sebou. Jde například o jedince, který si vyrábí elektřinu na střeše své chaty, ale využívá ji zde jen o víkendu a přes týden si vyrobenou elektřinu posílá do bytu ve městě. V tomto případě nebude platit žádné územní omezení.
Energetické společenství bude určené pro sdílení energie v rámci větších skupin až o 1000 členech. Ti mezi sebou budou moci sdílet energie, které vyrobí ze společných výroben. Členy těchto společenství tak budou moci být například společenství vlastníků jednotek, domácnosti, obce, školy, úřady nebo malé podniky.
Elektřinu ze společného zdroje mohou rovněž sdílet domácnosti v rámci jednoho bytového domu, a to už od loňského roku na základě vyhlášky Energetického regulačního úřadu. Vznik Elektroenergetického datového centra, které začne fungovat právě 1. července 2024, by však tuto formu sdílení měl usnadnit.
Jak se stát aktivním zákazníkem?
Pro domácnosti, které chtějí sdílet elektřinu pouze v rámci institutu aktivního zákazníka, je povinná pouze registrace u EDC, zatím ve zjednodušeném režimu. Registrace bude zdarma, což zaručuje přímo zákon. Budoucí aktivní zákazníci musí znát označení svých odběrných míst (EAN, tedy kód elektroměru, který slouží k identifikaci odběrného místa, který zákazník najde na faktuře nebo na smlouvě o připojení k distribuční soustavě), která chtějí do sdílení zapojit.
Dále potřebuje zdroj výroby elektřiny, přičemž nejčastěji půjde o fotovoltaiku. Majitel fotovoltaiky však musí počítat s tím, že během sdílení bude posílat nespotřebovanou elektřinu do sítě, a tak nesmí mít elektrárnu připojenou pouze ve zjednodušeném režimu, který přetoky neumožňuje. K tomu musí mít u distributora garantovaný rezervovaný výkon.
Sdílet elektřinu bude možné od počátku napříč celou elektrizační soustavou České republiky.
I přes obavy, které vyslovili někteří politici a experti během posledního půlroku, že sdílení elektřiny mezi aktivními zákazníky bude možné pouze v rámci jednoho distribučního území, bude nakonec možné elektřinu posílat bez územních omezení. „Sdílet elektřinu bude možné od počátku napříč celou elektrizační soustavou České republiky. Tedy např. z distribučního území ČEZ Distribuce do distribučního území EG.D nebo PREdistribuce,“ potvrzuje mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu Miluše Trefancová.
Jak založit energetické společenství?
K založení energetického společenství jsou třeba minimálně tři členové. Dále se energetická společenství budou muset zaregistrovat u Elektroenergetického datového centra a Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Pro registraci musí splnit podmínky, které ERÚ zveřejní na svém webu. „ERÚ již nyní intenzivně pracuje na novele vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou a zároveň na Řádu Elektroenergetického datového centra. Komplexní manuál můžeme připravit tehdy, až bude vyhláška v předfinální či finální fázi a ideálně budeme mít i návrh Řádu EDC,“ říká mluvčí ERÚ Jan Hamrník s tím, že manuál by mohl být k dispozici v březnu.
Konkrétní podmínky členství v energetické komunitě si však stanovují jednotlivá energetická společenství, a mohou se tak lišit. „Celý proces založení společenství je ale komplexní a jednotlivé kroky je dobré pečlivě zvážit, od výběru členské základny, přes volbu vhodného byznys modelu a technického řešení, sehnání potřebných povolení až po nastavení provozních záležitostí,“ říká právnička Unie komunitní energetiky a společnosti Frank Bold Eliška Beranová.
Dle zákona mohou být energetickým společenstvím fyzické osoby, podniky, obce i kraje a jejich příspěvkové organizace. Do vzniku EDC bude sdílení omezeno na 1000 odběrných míst.
Bude třeba vyměnit elektroměr?
Sdílení elektřiny nebude možné bez průběhového měření, které dokáže měřit spotřebu v 15minutových intervalech. „Na rozdíl od běžných elektroměrů dovedou komunikovat na dálku, a hlavně umí měřit spotřebu i výrobu elektřiny v krátkých časových intervalech, typicky v řádu minut nebo hodin,“ říká Albert Soukup ze společnosti Woltair.
Pokud odběrné místo není chytrým měřením vybaveno, bude muset svůj starý elektroměr vyměnit. „Ve chvíli, kdy chci například sdílet vyrobenou elektřinu z vlastní fotovoltaické elektrárny s místní základní školou, umožní právě jen chytré elektroměry spolehlivě doložit, že ve stejném časovém úseku došlo na jednom místě k výrobě a na druhém místě ke spotřebě vyrobené energie,“ popisuje Soukup.
Cena za sdílení energie
Pro spotřebitele sdílené energie se v platbách za regulovanou složku elektřiny nic nemění. POZE, poplatky za distribuci, síťové služby a jistič budou hrazeny běžně za distribuované množství elektřiny, stejně jako je tomu u elektřiny dodané obchodníkem. Toto pravidlo platí jak pro aktivní zákazníky, tak pro energetická společenství.
To však neplatí, pokud bude sdílení probíhat v rámci bytového domu. V takovém případě bude celý proces levnější. „Naopak pokud bude sdílení probíhat bez využití distribuční soustavy, nebudou se regulované platby z této elektřiny hradit,“ říká Trefancová.