Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ještě před patnácti lety byla M2C vnímána jako klasická bezpečnostní agentura s kořeny v devadesátkách ještě s názvem ABL. Dnes je z ní evropský hráč se záběrem napříč bezpečností, správou nemovitostí a pokročilými technologiemi. A teď míří na pražskou burzu.
V poměrně krátké době tak jde o další firmu, která míří na domácí burzovní parket – letos v únoru vstoupila na hlavní trh pražské burzy společnost Doosan Škoda Power. M2C se však rozhodla vstoupit na trh Start, který je určený pro menší a střední podniky.
Prostřednictvím primárního úpisu akcií (IPO) chce M2C získat od investorů nižší stovky milionů korun za prodej menšinového podílu ve firmě. Podrobnosti k nabídce zveřejní po schválení prospektu Českou národní bankou. Získané finance plánuje využít na další rozvoj podnikání a technologické inovace.
„Dospěli jsme do fáze, kdy chceme firmu více otevřít. Věříme v to, co děláme, a chceme dát investorům šanci být u toho s námi,“ říká v rozhovoru pro SZ Byznys ředitel M2C Matěj Bárta, který firmu spoluvlastní se svou ženou.
Příběh firmy se začal psát v polovině 90. let, kdy tehdejší ABL vznikla doslova „na koleně“ – jako studentský podnik několika kamarádů. Veřejnost si později značku spojila s kontroverzní politickou kariérou Víta Bárty, který však z firmy odešel v roce 2010 a prodal podíl svému bratrovi Matějovi. O dva roky později firma změnila název na dnešní M2C.
Historie ABL
Do března 2012 se společnost jmenovala ABL, a.s., zkratka znamenala Agentura Bílého Lva. Jejím zakladatelem byl Vít Bárta (bratr Matěje Bárty), který byl v letech 2010–2013 poslancem a lídrem politické strany Věci veřejné. Od července 2010 do dubna 2011 také ministr dopravy. Na funkci rezignoval po vypuknutí kauzy financování poslanců Věcí veřejných a odtajnění „Strategie 2009–2014“, tedy plánu růstu firmy zahrnujícího ovládnutí veřejného prostoru pomocí strany Věci veřejné a ovlivňování konkurenčních firem a zákazníků. Bárta byl obviněn z politické korupce. Jeho trestní stíhání bylo označeno za nezákonné a Vít Bárta byl zproštěn všech obvinění. Se současnou firmou M2C nemá nic společného.
„V té době jsme už cítili, že firma má na víc, než jen na to být regionální agenturou působící v jedné zemi. A okamžikem, kdy jsem společnost převzal, jsme se rozhodli rozšířit záběr i do zahraničí a zásadně rozšířit portfolio nabízených služeb,“ popisuje Matěj Bárta.
Zásadní impulz k modernizaci a rozšíření nabídky přišel i s ekonomickou krizí v letech 2008 až 2009. „Řada zákazníků hledala úspornější a komplexnější řešení. To nás přimělo k vývoji nových služeb a k důrazu na efektivitu. Brzy jsme se posunuli od ryze bezpečnostních služeb ke komplexní správě nemovitostí, údržbě, úklidu i k nasazení sofistikovaných technologií,“ dodává Bárta.
Inovace a expanze
Dnes působí M2C ve 13 evropských zemích a nově také v USA, kde vidí velký potenciál pro svá softwarová řešení. „Amerika je mnohem otevřenější inovacím než Evropa. Už máme první zákazníky a velmi pozitivní odezvu,“ říká Bárta.
Firma ale postupně expanduje i na Blízký východ. Ve Spojených arabských emirátech má založenou pobočku, kde už postupně rozvíjí obchodní aktivity. „Trochu jsme to upozadili oproti rozjezdu v USA, ale i tam chceme využít místní ochotu zkoušet nová technologická řešení,“ nastiňuje Bárta.
O společnosti
- Na českém trhu působí 33 let.
- Jedna z největších společností s mezinárodní působností, která poskytuje služby integrovaného facility managementu.
- Zaměstnává více než 8 500 lidí ve 13 zemích Evropy.
- V roce 2024 dosáhla obratu 4,6 miliardy korun, nejvíce ve své historii.
- Ukazatel hrubého provozního zisku EBITDA dosáhl 173 milionů korun, zatímco v roce 2023 činil 67 milionů korun.
Ke klíčovým momentům technologické expanze patřil nákup vývojářské společnosti Good Sailors v roce 2022.
„Naše technologická cesta začala už v roce 2013, kdy jsme začali budovat vlastní know-how a kapacity v oblasti inovací. V roce 2022 jsme tento směr formálně zastřešili vznikem technologické divize Innovis, která staví na dlouholetých zkušenostech M2C. Ve stejném roce jsme koupili společnost Good Sailors, čímž se přidal vývoj softwaru na míru a důraz na neurodiverzitu,“ vysvětluje Bárta.
Dnes podle něj funguje Innovis jako technologický hub celé skupiny a výhodou je právě kombinace provozních zkušeností s nejmodernějšími technologiemi, včetně umělé inteligence.
Zvládnuté krize
Firma se v uplynulých letech dokázala vyrovnat s několika zátěžovými zkouškami. Po globální finanční krizi čelila náročnému období během covidu, poté přišla energetická krize a vysoká inflace. Všechno ale podle ředitele M2C společnost dokázala překlopit ve svou výhodu.
„Zákazníci hledali úspory a efektivní řešení. My jsme toho využili – tradiční služby jsme doplnili o technologie a přinesli nová řešení pro monitoring budov, správu energií i vzdálený dohled. Pomohli jsme jim mimo jiné zavádět digitalizaci a automatizaci v různých oblastech,“ vysvětluje Bárta.
Po letech růstu se teď M2C chystá na další důležitý milník – vstup na burzu.
„Rozhodli jsme se pro pražskou burzu, protože kořeny máme tady v Česku. Chceme lokální trh trošku oživit a nabídnout investorům podíl ve firmě, která má už nadnárodní dosah. Varianta jiného trhu byla také ve hře, ale česká burza nám dává smysl. Máme tu kořeny, chceme být tady,“ má jasno Bárta.
Připouští však, že by se firma mohla v budoucnu přesunout na hlavní trh vedle zavedených titulů jako ČEZ a dalších či na burzu v zahraničí. Firma chce oslovit mix institucionálních i drobných investorů a do budoucna nevylučuje ani výplatu dividend, i když konkrétní dividendová politika zatím není stanovena.
Burza jako další krok
Příprava na vstup na burzu je v plném proudu. Firma ale musí ještě dokončit některé strukturální změny, nastavit interní procesy a získat schválení od České národní banky, které je momentálně ve finální fázi. Samotný úpis akcií by podle Bárty měl proběhnout v létě, ideálně na začátku června.
„Samozřejmě konečný termín nezáleží jen na nás, ale i na rychlosti schvalovacích procesů,“ poznamenává. Na otázku, zda firmu neznepokojuje současné geopolitické napětí a nestabilita trhů ovlivněná i nepředvídatelností Donalda Trumpa, Bárta odpovídá s nadhledem.
„To si zkrátka nevyberete, kdyby nebyl Trump, tak bude něco jiného a na to se prostě z podnikatelského hlediska nedá úplně takhle koukat, ale zatím nás nic neděsí.“
Firma je podle Bárty připravená i na to, že část veřejnosti si může značku stále spojovat s politickým působením jeho bratra Víta Bárty z doby, kdy společnost ještě nesla název ABL.
„Pokud někdo bude mít takovou odezvu, je to pro nás vlastně jednoduché. Aktivity mého bratra ve firmě skončily už v roce 2010 a od té doby se naše byznysové cesty odstřihly. Za 15 let jsme dokázali, že můžeme růst, inovovat a působit na mezinárodní úrovni,“ říká současný šéf M2C.
Věří, že investorům nabízí silný příběh firmy, jež vznikla jako studentský projekt, úspěšně překonala několik krizí a dnes zajišťuje služby, které si dlouhodobě udržují vysokou relevanci na trhu.
„Vždy jsme se uměli přizpůsobit dané situaci a dokázali jsme rozvíjet technologie i tradiční služby. V tom vidíme naši hlavní konkurenční výhodu a potenciál do budoucna – a také důvod, proč chceme nechat investory podílet se na našem dalším růstu,“ uzavírá.