Článek
Britská pošta směřuje do rukou českého miliardáře Daniela Křetínského. Ráno podal závaznou nabídku na odkup akcií firmy IDS, pod kterou pošta spadá. Vedení IDS převzetí podpořilo, transakce tedy už závisí jen na souhlasu britských úřadů.
„Royal Mail je součástí struktury britské společnosti, a to již stovky let. Skupina EP si historie a tradice Royal Mail nesmírně váží a já vím, že vlastnictví tohoto podniku s sebou ponese obrovskou odpovědnost,“ uvedl Křetínský v prohlášení pro londýnskou burzu, kde nabídku oznámil.
V IDS už teď drží podíl 27,6 procenta a je jejím největším akcionářem. Zbytek je po menších podílech rozdroben mezi nejrůznější investory, přes šest procent drží například švýcarská banka UBS, po dvou procentech mají velké americké investiční fondy Vanguard nebo BlackRock.
Křetínský nabízí za jednu akcii IDS 3,7 libry, což odpovídá původní nezávazné nabídce oznámené v polovině května. Ráno před otevřením londýnské burzy cena činila 3,2 libry. Nabídka oceňuje celý podnik, tedy všech sto procent akcií, na 3,5 miliardy liber (101 miliard korun).
„Jde o největší investici, jakou kdy česká firma udělala,“ uvedl k transakci mluvčí skupiny EP Daniel Častvaj. Koupě ještě podléhá schválení britskou vládou, která by ji teoreticky mohla zablokovat kvůli ochraně kritické infrastruktury, a antimonopolním úřadem.
Součástí nabídky zveřejněné na stránkách burzy je i souhlas vedení IDS. „Představenstvo IDS je přesvědčeno, že nabídka EP je férová a přiměřená vzhledem k nejistotám, které nás čekají, a že umožňuje investorům dosáhnout zhodnocení s výraznou prémií,“ uvedl předseda představenstva IDS Keith Williams.
Britskou královskou poštu zakládal Jindřich VIII. už v roce 1516. Dnes už není státní, ale je dlouhodobě ztrátová, podobně jako řada jiných pošt vzešlých z někdejších státních monopolů jinde po světě. Křetínský sází na to, že v době nástupu e-shopů jde o perspektivní podnik, který bude vydělávat na stoupající poptávce po přepravě balíků.
„Poprvé jsme se stali akcionáři IDS před čtyřmi lety, protože jsme viděli potenciál podniku stát se jednou z největších poštovních logistických skupin v Evropě. Trh IDS se však rychle vyvíjí a společnost musí urychlit svou transformaci a investice do modernizace, aby udržela krok s konkurencí,“ uvádí Křetínský.
Součástí IDS je kromě Royal Mail ještě nadnárodní přepravní balíková firma GLS. Křetínský má přes své další firmy zároveň menšinový podíl v nizozemské poště PostNL. Jak uvedl pro SZ Byznys Roman Šilha, který v EP akvizici britské pošty připravoval, Křetínského ambicí je mít jednu ze tří největších retailových logistických firem v Evropě.
Podle Častvaje se oficiální nabídka bude teprve vyhlašovat, ale bude muset odpovídat zveřejněným závazkům. Podle nich bude akcie IDS vykupovat nově založená firma EP UK Bidco Limited, ve které má Křetínský přes svou společnost EP Corporate Group (EPCG) 56 procent plus jednu akcii. Zbytek patří jeho dlouholetým spojencům z československé investiční skupiny J&T.
Koupi akcií chtějí kupující zaplatit částečně z vlastního kapitálu, a to do výše 1,2 miliardy liber. Na zbytek mají zajištěnou půjčku od bank BNP Paribas, Citibank, Société Générale a UniCredit.
EPCG je zastřešující podnik pro hlavní nohy Křetínského podnikání. Primárně jde o firmy v energetice, na které 48letý podnikatel vyrostl a díky energetické krizi posledních let získal nové zdroje na další expanzi. Společnosti, kde má EPCG kontrolní podíl, mají dohromady tržby na úrovni kolem 100 miliard eur ročně. Další podniky do skupiny přibývají, naposledy německé železárny ThyssenKrupp, kde má EPCG už zajištěno 20 procent a výhledově chce dalších 30.
Do EPCG patří i nejznámější Křetínského firma EPH, spravující energetická aktiva, jako jsou teplárny a elektrárny v Česku, německé doly nebo slovenské plynovody. EPH je podle loňského žebříčku Česká elita druhou nejhodnotnější českou firmou po většinově státním ČEZ. Další peníze Křetínský investuje přes firmu EP Equity Investment, která drží mimo jiné kontrolní podíl ve francouzských obchodech Casino.
Podle miliardářských žebříčků je Křetínský třetím nejbohatším člověkem v Česku po Renátě Kellnerové a Karlu Komárkovi. K oběma se v posledních letech přibližuje, v nových nákupech je nyní nejaktivnější. Časopis Forbes hodnotu jeho jmění odhaduje na 9,3 miliardy dolarů, agentura Bloomberg na 8,12 miliardy.