Článek
Česká národní banka (ČNB) dala pokutu poskytovateli spotřebitelských úvěrů Fair Credit Czech ve výši tří milionů korun. Firma sankci dostala mimo jiné za ledabylý přístup k poskytování vysoce úročených půjček. Společnost nezohledňovala finanční situaci lidí, kteří o úvěry žádali.
„Pokuta byla udělena na základě kontroly, která proběhla v roce 2020. Závěry kontroly plně respektujeme a vzhledem k uplynulé době, která proběhla od jejího provedení, jsme již přijali nápravná opatření. Zároveň uvádíme, že výše uvedenou sankci považujeme za přiměřenou vzhledem k obvyklé výši sankcí, které ČNB v segmentu nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů uděluje,“ sdělil jednatel Fair Credit Czech Jan Vondruška.
Poskytovatelé spotřebitelských úvěrů mají ze zákona povinnost zkoumat, zda je člověk žádající o půjčku schopný peníze splácet. Úvěr mohou poskytnout jen tehdy, pokud o finanční kondici žadatele nejsou pochyby.
Jenže právě to Fair Credit podle žadatele řádně nedělal. Tedy alespoň v roce 2020, tedy v období, které Česká národní banka prošetřovala. Celkem regulátor zkoumal tři desítky smluv.
„Ve všech případech ze vzorku 30 smluv o spotřebitelském úvěru týkajících se produktu Fajn půjčka nevyhodnocoval (Fair Credit Czech, pozn. red.) udržitelnost příjmu žadatele po celou dobu předpokládaného trvání smluvního vztahu,“ uvedla ČNB ve zveřejněném rozhodnutí.
Fair Credit původně tvořil větší skupinu ovládanou byznysmenem Martinem Nejedlým. Do roku 2018 měl ve společnosti menšinový podíl též podnikatel Petr Stuchlík.
Holding se loni dostal do vážných finančních potíží. Na půjčování lidem si totiž samotná skupina půjčovala od menších investorů například prostřednictvím směnek a dluhopisů.
Loni ale své dluhy přestala zvládat. Část firem ze skupiny skončila v insolvenci. Samotný podnik Fair Credit Czech, který má licenci ČNB k poskytování spotřebitelských půjček, se pak dostal k novému majiteli mimo původní skupinu.