Článek
Policie ve středočeské obci Trnová u Jíloviště zajistila pozemky pro rodinné domy, na které od loňského léta přivážela nákladní auta haldy zeminy. Minimálně část navážky je podle České inspekce životního prostředí kontaminovaná, a to hlavně rakovinotvornými bifenyly.
I bez toho je však podle ČIŽP navážka stavebním odpadem, který na stále ještě zemědělské půdě nemá co dělat. Developer tvrdí, že je to materiál na stavbu.
„Předmětná lokalita v Trnové byla zajištěna, neboť se jedná o místo činu, kde bude prováděno ohledání včetně zajišťování stop pro důkazní účely. Z tohoto důvodu tam nemohou být prováděny žádné stavební práce nebo terénní úpravy,“ sdělila na dotaz redakce SZ Byznys Vlasta Suchánková, vedoucí tiskového oddělení Krajského ředitelství policie Středočeského kraje.
Podnět k policejnímu opatření dala Česká inspekce životního prostředí.
„V posledních dvou týdnech pokračovaly kontrolní úkony ze strany ČIŽP. Pražští inspektoři stále intenzivně prověřují všechny subjekty, které se na navážce mohly podílet. Další vzorkování v současné chvíli připravujeme, podrobnosti však nemůžeme sdělovat. Od výsledků vzorkování se pak budou odvíjet další kroky dotčených orgánů,“ uvedla mluvčí ČIŽP Miriam Loužecká.
Inspekce životního prostředí objevila toxické materiály v Trnové na konci února. Vzápětí podala trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání trestného činu neoprávněného nakládání s odpady či jiných trestných činů.
„Trestní věc je stále ve fázi prověřování, nikdo tedy obviněn nebyl,“ dodala zástupkyně středočeské policie.
Místo v Trnové, kam byly navezeny haldy zeminy a stavebního odpadu z Prahy:
Trestní oznámení na neznámého pachatele podala podle svého vyjádření také developerská firma Domy Trnová místního podnikatele Jana Šefrny. Právě tento developer v minulých letech rozprodal více než sto pozemků v dotčené lokalitě lidem, kteří tam v budoucnu plánují stavět rodinné domy.
Šefrna i jím najatá společnost HSMN podnikatele Jiřího Vojáčka tvrdí, že obrovské množství navážené zeminy potřebovali na budování komunikací, vyrovnávání jejich výškových rozdílů a zarovnávání pozemků. Zároveň se hájí tím, že od svých obchodních partnerů měli k dispozici všechny potřebné rozbory, že navážený materiál je nezávadný.
Redakci SZ Byznys se v lednu podařilo zjistit, že přivážená zemina pochází z velké části z areálu bývalé chemické fabriky na barvy a laky Tebas v Praze 9. Firmy následně sice přestaly navážet materiál z Tebasu, zeminu však nadále přivážely z jiných částí metropole. A to i poté, co stavební úřad přikázal developerovi, aby práce v lokalitě zastavil. Stavební firma to zdůvodnila jako „naskladňování materiálu“.
Mezi částí obyvatel Trnové vyvolala neschopnost úřadů zastavit pokračující práce značnou frustraci, jak se ukázalo například na schůzi obecního zastupitelstva Trnové v polovině března. Již krátce předtím ale o možnosti zastavit práce zásahem policie mluvil v rozhovoru pro SZ Byznys ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
„Správní úřady rozhodly, vydaly správní rozhodnutí, toto rozhodnutí je vykonatelné, a pokud není dodržováno, tak má policie takovou činnost zastavit,“ řekl šéf ČIŽP.
Návštěva ministra
Redakce požádala o vyjádření k policejnímu zajištění pozemků rovněž developera Domy Trnová.
„Na otázky médií budu reagovat v návaznosti na jiné kroky příští pondělí,“ uvedl bez dalšího komentáře majitel Domů Trnová Jan Šefrna.
Případu věnuje pozornost rovněž ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Na konci března se přímo v Trnové setkal s šéfem ČIŽP Bejčkem a s představiteli obce.
„Společně jsme pak navštívili pozemky, které přímo sousedí s vyšetřovanou skládkou a v následné diskuzi jsme probrali, jak probíhá celá kauza a jaké kroky ze strany ČIŽP budou následně provedeny. Zastupitelé obce spolu s právním zástupcem panem Ondřejem Uličným celou kauzu panu ministrovi popsali ze svého pohledu, seznámili ho s řízeními, která obec iniciovala a popsali mu, s jakými problémy se obec potýká v jednotlivých jednáních s dotčenými orgány,“ napsala obec na svém webu.
Situací v Trnové se již zabývala rovněž Krajská hygienická stanice. Preventivně odebrala vzorky vody z několika studní v domech nepřipojených na obecní vodovod.
„Z výsledků provedených analýz vyplývá, že k překročení došlo pouze v případě ukazatele obecně se vyskytujícího ve zdrojích vod typu soukromých studní. Šlo o vybrané ukazatele mikrobiologického spektra a pak o velmi často se vyskytující vyšší nálezy železa, manganu a s tím spojeného zákalu, v jednom případě niklu. Jiné chemické ukazatele nebyly nalezeny v hodnotách, které by překračovaly limitní koncentrace,“ oznámili následně hygienici.
Případ výstavby v obci Trnová v redakci SZ Byznys
Divoké dění ve středočeské obci Trnová popsala redakce SZ Byznys v následujících zprávách:
- Vozily do Trnové odpad. Inspekce kvůli tomu prověřila přes deset firem (16. září)
- Policie obnovila v Trnové zajištění pozemků s kontaminovanou zeminou (22. srpna)
- Na území s jedovatým materiálem padla policejní i úřední uzávěra (26. června)
- Policie zajistila pozemky v obci, kam se z Prahy navážela toxická zemina (5. dubna)
- Koupili si pozemky u Prahy. Teď je tam navezená otrávená půda (18. března)
- Největší problém v Trnové jsou rakovinotvorné bifenyly, říká vědec (8. března)
- Na pozemcích pro rodinné domy jsou jedovaté bifenyly, arzen i ropné látky (8. března)