Článek
Firmy se letos snaží svým zaměstnancům přidávat. Vysoká inflace, která za červenec dosáhla meziročně 17,5 procenta, však jejich plány hatí a reálně mzdy spíše klesají. Existují však zaměstnání a regiony, kde i dnes reálný výdělek roste. Vyplývá to z průzkumu mezd společnosti Grafton Recruitment, který zmapoval téměř 300 různých profesí z osmi oborů ekonomiky ve 13 regionech České republiky.
Z přehledu mezd vychází, že si polepšily například zdravotní sestry, jejichž nástupní mzdy stouply v mnohých krajích zhruba o desetinu. Ale třeba v Královéhradeckém, Pardubickém či Jihočeském kraji vyskočily až o třetinu. Zatímco loni si tamější sestřička vydělala za měsíc v průměru 30 až 40 tisíc, letos si vydělá 40 až 50 tisíc. O čtvrtinu se také zvedly platy sestřiček v Moravskoslezském kraji. O pětinu vyšší mzdy dnes dostávají také manažeři logistiky pracující v Libereckém kraji – zatímco loni jim přicházela mzda 75 až 100 tisíc korun, letos si v průměru vydělávají 90 až 120 tisíc korun.
Nad inflaci stouply výdělky také třeba skladníkům v Moravskoslezském kraji, jihomoravským prodavačům, začínajícím programátorům v Královéhradeckém a Pardubickém kraji nebo třeba strojním konstruktérům a svářečům. Až o tři čtvrtiny vyšší mzdy si letos odnášejí někteří e-commerce manažeři a Java vývojáři, hlavně ti, kteří pocházejí z Ústeckého kraje.
V následujícím přehledu se dozvíte, co se děje na pracovním trhu v osmi důležitých oborech ekonomiky. Z výběru 29 konkrétních profesí si budete moci udělat obrázek o tom, zda je výhodné se kvůli vyššímu výdělku stěhovat, nebo je rozdíl ve mzdách tak zanedbatelný, že to nestojí za to.
IT a telekomunikace
Informační technologie trpí nedostatkem kvalifikovaných pracovníků dlouhodobě. Aktuálně jich na českém trhu chybí podle kvalifikovaných odhadů 15 až 30 tisíc. Převis poptávky nad nabídkou vede k tomu, že se společnosti o odborníky přetahují a snaží se je zaujmout zajímavými benefity, lákavou finanční odměnou i možností pracovat odkudkoliv.
„Situaci zhoršuje rostoucí zájem zahraničních firem, které českým kandidátům umožňují pracovat vzdáleně. Nejhůře se firmám daří obsazovat seniorní role v oblasti developmentu, velký nedostatek hlásí i v případě Java developerů,“ říká Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment.
Přibývá podle něj také pozic, které kombinují technické znalosti a zkušenosti s měkkými dovednostmi, například se schopností práce v týmu, uměním komunikace či dovedností vysvětlit laikům složité IT řešení. „Zaměstnávání cizinců se s ohledem na situaci v Evropě může nabízet jako vhodné řešení, v řadě firem ale zůstává překážkou jazyk nebo komplikovaný proces s pracovními vízy,“ dodává Malo.
Inženýring a výroba
Poptávka po pracovní síle ve výrobě podobně jako u IT výrazně převyšuje množství dostupných kandidátů. Situaci zkomplikoval také návrat Ukrajinců (mužů) do jejich vlasti, protože právě oni v Česku v tomto oboru často pracovali. Největší zájem mají firmy o svářeče, CNC obráběče, elektrotechniky, konstruktéry, projektanty a technology ve výrobě, stále častěji však poptávají i pracovníky pro oblast kvality.
Vliv na výrobní závody má také přetrvávající nedostatek čipů a ostatních komponentů, který ochromil zejména automobilový průmysl a přidruženou strojní výrobu. Ve snaze přilákat co nejvíce uchazečů nabízejí firmy z výroby často relokační, náborové nebo návratové příspěvky. V rámci snahy o udržení stávajících zaměstnanců pak řada společností navyšovala mzdy, nejčastěji v rámci jednotek procent a napříč pozicemi i regiony. Nejvíce se mzdy zvýšily v Praze a Středočeském kraji.
Stavebnictví a reality
Stavebnictví zatím stále roste, ačkoliv ho brzdí stoupající ceny energií a stavebních materiálů, růst hypotečních sazeb a inflace. Spolu s tím stoupá i poptávka po řemeslnících, kterých je dlouhodobě nedostatek. „Nejvíce firmám chybí zedníci a truhláři. Jejich nedostatek prohlubuje i válka na Ukrajině, která byla vždy zdrojem kvalitních a zkušených pracovníků. Oproti loňskému roku se začaly častěji obsazovat i pozice v oblasti udržitelnosti a firmy poptávají také stavbyvedoucí, projektanty či rozpočtáře a správce budov,“ konstatuje Malo. Stavební firmy se podle něj snaží pracovníky nalákat na vyšší mzdy, nabízejí jim ubytování a cizincům jazykové kurzy.
Obchod a marketing
V obchodu a marketingu i nadále přetrvává zvýšená poptávka zejména po zaměstnancích z oblasti e-komerce a výkonnostního marketingu. Nejvíce žádaní jsou nyní podle náborové firmy Grafton Recruitment business analytici, PPC specialisté a obecně zaměstnanci, kteří umí pracovat s daty, vyčíst z nich trendy a sledovat zákaznickou zkušenost. Právě ta nyní ve firmách podle společnosti silně rezonuje a je na ni kladen čím dál větší důraz. Zvýšená poptávka je pak také v oblasti tvorby obsahu pro web a sociální sítě, a proto jsou více než v minulosti žádaní obsahoví specialisté a copywriteři.
Svůj marketingový tým rozšiřují zejména společnosti pohybující se mimo segment rychloobrátkového spotřebního zboží, nejčastěji jde o investiční či developerské firmy, banky a pojišťovny. Co se týká obchodu, největší rozmach je v oblasti e-komerce a služeb. Firmy potřebují zaměstnance na akvizici a rozvoj obchodu, tedy hlavně business developery. U obchodních zástupců je důraz kladen především na technické znalosti. Jejich startovací mzdy vzrostly, a to i u juniorů napříč regiony.
Nákup a logistika
Firmám z oboru logistiky a dopravy chybí podle náborové firmy nejvíce uchazeči na pozice vedoucích logistiky, skladníků, řidičů vysokozdvižných vozíků, skladových operátorů, materiálních plánovačů a dispečerů. Rostoucí počet zaměstnavatelů má zájem také o kandidáty se zkušenostmi v takzvané interní logistice, kdy vzhledem k omezení finančních zdrojů chtějí firmy ušetřit náklady směřující mimo firmu. Experty hledají firmy také do oblastí štíhlé výroby (přístup, kdy se producent snaží uspokojit zákazníkovy požadavky tím, že bude vyrábět jen to, co zákazník požaduje – pozn. red.).
„V nákupu naopak zůstává i po pandemii poptávka po zaměstnancích nízká. Souvisí to především s větší automatizací a reorganizací nákupních týmů. Ve skladech byli v loňském roce zaměstnáváni především skladníci ze zahraničí, konkrétně z Ukrajiny. Díky válce však došlo k velkému odlivu těchto pracovníků, a společnosti proto nyní hledají náhradní řešení a uchylují se k náboru z jiných segmentů či z jiných zemí. Díky nedostatku zaměstnanců pak dochází k nárůstu mezd,“ komentuje vývoj v oboru ředitel Grafton Recruitment.
Lidské zdroje, administrativa a právo
Obor lidských zdrojů nabývá na důležitosti. Personalisté jsou nyní žádaní proto, že pomáhají firmám shánět vhodné uchazeče, zavádějí digitalizaci do chodu firmy, hlídají protipandemická opatření a pečují o stávající zaměstnance tak, aby je firma neztratila, například zaváděním nových benefitů. „Z oblasti lidských zdrojů je nyní nejvyhledávanější pozicí jednoznačně náborář. V oblasti práva jsou aktuálně nejvíce poptávané pozice koncipientů a v oblasti administrativy jsou nejhledanější pozicí office manažeři,“ uvádí Malo.
Nedostatek lidí na této pozici je dán tím, že musejí zastávat v jedné pozici více rolí, což nezvládá každý, a tak brzy odcházejí a v oboru panuje velká fluktuace. Dalším důvodem je také to, že kandidáti nedostatečně ovládají anglický jazyk, který firmy potřebují pro komunikaci se zákazníky, zahraničními partnery, zaměstnanci a dodavateli.
Bankovnictví a finanční služby
Finanční společnosti poptávají nejvíce manažery ovládající finance či daně a dále otevírají nová pracovní místa v oblasti investic. Kandidáti na trhu práce však chybí, a proto jsou firmy nově otevřené i absolventům. Velmi obtížně se firmám daří sehnat fakturanty, finanční a mzdové účetní. Nepomáhá přitom ani zvyšování jejich mezd.
Ve firmách také přetrvává trend sdružování pracovních pozic, kdy zaměstnanci zastávají za stejnou mzdu dvě role najednou. „Firmy, které nenabízí možnost home office, často přichází o vhodné kandidáty,“ dodává k tomu ředitel Grafton Recruitment.
Farmacie a zdravotnictví
Obor farmacie a zdravotnictví se stejně jako ostatní dlouhodobě potýká s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců. Atestované lékaře je podle náborové firmy problém sehnat i na soukromých klinikách, které přitom kandidáti obvykle upřednostňují.
„Zaměstnávání pracovníků z Ukrajiny brání jazyková bariéra i byrokracie. Mzdy zdravotních sester již v loňském roce atakovaly padesátitisícovou hranici, a to zejména díky přesčasům a covidovým bonusům. V oblasti farmacie je největší poptávka po uchazečích na pozice registračních specialistů a manažerů, farmakovigilance (bezpečnost léčiv) a po pracovnících v oblasti výroby léčiv a kvality. Zaměstnavatelé mají zvýšený zájem také o dokumentační specialisty,“ dodává k průzkumu mezd Malo.