Článek
Hodnotila transakce minimálně v hodnotě vyšších desítek milionů korun. Investoři se stejně jako předloni zajímali především o maloobchod, logistiku, výrobní průmysl, automatizaci a digitalizaci a celkově IT služby.
„Za propad může dílem geopolitická situace, tedy především skutečnost, že pro celou řadu investorů ztratila střední a východní Evropa následkem války na Ukrajině punc bezpečného investičního přístavu,“ uvedla Lenka Zdražilová z RSM. Zbytek podle ní vyplývá z dlouhodobých problémů Česka, a to drahých nemovitostí i peněz, nedostatku pracovníků a klesající konkurenceschopnosti českého byznysu, který zaspal digitalizaci a zároveň nedokáže obhájit svoji přidanou hodnotu a cenu.
Důkazem, že nelze ochlazení zájmu zahraničních investorů svést na válku na Ukrajině, je Polsko, uvedla. Polsko, které je konfliktu geograficky i politicky blíže, totiž opět meziročně rostlo a uskutečnilo se tam 365 transakcí. „Náš severní soused velice rychle převzal roli lokálního premianta, kterou jsme se chlubili poslední dvě desetiletí,“ podotkla. Počet fúzí a akvizic v Polsku vzrostl o sedm procent.
Český trh fúzí a akvizic si podle predikce RSM na oživení počká nejméně do poloviny letošního roku. K růstu atraktivity by měly přispět nižší úrokové sazby a konsolidační balíček. Končící osvobození příjmů z prodeje společností může některé podnikatele a rodinné firmy přivést k prodeji. I tak lze ale tento rok čekat maximálně 80 až 100 velkých obchodů.