Článek
Zmizelé peníze klientů, dluhy, exekuce, insolvence, exodus zaměstnanců, uzavřené kanceláře, stojící oprava zámku v Protivíně. To je aktuální obrázek podnikání firem z holdingu IC Group, který v Česku dva roky vystupoval s příběhem o zhodnocování peněz malajsijské královské rodiny.
Avšak jak již redakce SZ Byznys popsala, skupinu ve skutečnosti řídil Jan Dvořáček pravomocně odsouzený za pokus o podvodné vyvedení peněz z Lesů České republiky. Silné vazby měla IC Group také do Ruska a Tádžikistánu.
Nejvážnější situace je v investiční firmě Diversity Capital. Této firmě z IC Group svěřilo velké množství lidí kolem 1,5 miliardy korun. Lákadlem byl příslib vysokého a zároveň fixního zhodnocení 12 procent ročně. Investiční strategii firma nikdy neprozradila. Diversity Capital fungovala jako takzvaný alternativní fond, pro který neplatí téměř žádná regulace.
Stejně tak se nikdy nevyjádřila k tomu, co se s penězi klientů stalo. Většina klientů, kteří se od konce minulého roku pokoušeli ke svým penězům dostat, již totiž nedostala nic.
„Přistoupili jsme proto k podání návrhu na nařízení exekuce, kterému Obvodní soud pro Prahu 1 plně vyhověl, a pověřil vedením exekuce Exekutorský úřad Praha 4. Exekutorský úřad zjistil, že na bankovním účtu, na který klienti své peníze skládali, se nachází necelé dva tisíce korun. Žádný další významnější majetek Diversity Capital zatím nebyl dohledán,“ sdělil advokát Petr Veselý z kanceláře Žižlavský, která zastupuje větší skupinu věřitelů Diversity Capital.
Zákonná povinnost
Šéf advokátní kanceláře Michal Žižlavský je přesvědčený, že investiční firma je reálně v úpadku.
„Pokud management společnosti nesplní svou zákonnou povinnost podat insolvenční návrh, jsme připraveni jej podat my pro ochranu zájmu našich klientů. V insolvenčním řízení vytvoříme silnou věřitelskou skupinu a dohlédneme na to, aby byly řádně prošetřeny veškeré transakce, které fond s prostředky klientů uskutečnil a aby byly pohledávky našich klientů uspokojeny v nejvyšší možné míře,“ uvedl advokát Žižlavský.
Představitelé IC Group od začátku roku přesvědčovali klienty Diversity Capital, že řešením pro ně bude přesun pod jinou investiční strukturu na Slovensko nazvanou RIB Slovakia. Ta vznikla přeměnou firmy Goldside ze zkrachovalé skupiny Arca.
Důležité je, že Goldside, posléze přejmenovaný na RIB Slovakia, je držitelem investiční licence Národní banky Slovenska. To IC Group používala jako argument, proč by měli čeští klienti na přesun k východním sousedům kývnout.
Jenže tento plán padl. RIB Slovakia na začátku června oznámila, že k vytvoření fondů s povolením slovenské centrální banky nepřistoupila. A zároveň popřela jakoukoliv spolupráci s Diversity Capital.
„Povolení regulátora na vytvoření nových fondů má platnost šest měsíců. Protože se během této lhůty nepodařilo realizovat záměry, kvůli nimž se měly fondy vytvořit, platnost povolení na jejich vytvoření ‚vypršela‘ a fondy nevznikly,“ sdělil generální ředitel RIB Slovakia Radko Semančik.
Šéf slovenské firmy zároveň uvedl, že z tuzemské Diversity Capital nepřešel na Slovensko ani jeden klient. A dal od spolupráce s Diversity Capital ruce pryč.
„Mezi českou společností Diversity Capital a RIB Slovakia neexistuje žádný vztah. V této věci neprobíhá žádná spolupráce,“ dodal Semančik.
IC Group a její Diversity Capital vysvětlovaly klientům své problémy tím, že se jim do Česka nedaří dostat peníze ze zahraničí kvůli přísným pravidlům proti praní špinavých peněz. Odkud má tento kapitál pocházet, firma nikdy nevysvětlila.
Padlý dodavatel armády
Další problém se na IC Group valí v podobě insolvenčního řízení s Teslou, akciovou společností. Jeden z pohrobků předlistopadových podniků Tesla patřil s prověrkou na stupeň „tajné“ mezi dodavatele české armády. Ještě letos v únoru se malajsijský fond napojený na IC Group chlubil dokončeným převzetím této firmy.
„Těšíme se na rozšíření unikátních technologií a produktů Tesly po celém světě,“ uváděl v únoru v tiskové zprávě představitel IC Group Martin Klouček.
Kauza IC Group a její pokrytí v Seznam Zprávách
V redakci Seznam Zpráv se věnujeme případu skupiny IC Group a s ní spojeného fondu The Royal Invest Fund of Kelantan z Malajsie. Za příběhem o investicích malajsijské královské rodiny v Česku se skrývá kapitál neznámého původu a stopy do Ruska a Tádžikistánu.
- Zámek v Protivíně měl být centrem světových aristokratů. Dočkal se zástavy
- Peníze lidí ze „sultánovy“ firmy odcházely do spřátelených společností
- Firma slibující lidem investice se sultánem čelí insolvenčnímu řízení
- Skupina lákající na investice se sultánem po sobě zametá stopy
- Místo sultána zůstaly v Protivíně pachuť a chátrající budovy
Jenže realita v podniku byla trochu jiná. „Slibovali, že do firmy nasypou peníze na rok dopředu a budou rozvíjet výrobní program. Jenže z toho nic nebylo. Výplaty zaměstnancům přišly naposledy za únor. A pak dostali všichni výpověď,“ popsal pod podmínkou anonymity zdroj blízký vedení Tesly. „S firmou je konec,“ dodal.
Aktuálně jednomu z bývalých zaměstnanců Tesly, akciové společnosti došla trpělivost a podal na společnost insolvenční návrh. Ve zveřejněném dokumentu předložil důkazy také o dalších věřitelích, kterým Tesla dluží. Městský soud v Praze návrhu vyhověl a insolvenční řízení v úterý 20. června vyhlásil.
Uzavřené kanceláře
Zaměstnanci však neodešli jen z Tesly. Během prvního pololetí postupně osiřely také prostory IC Group v Praze na Václavském náměstí. „Výplaty se zpožďovaly, a tak zaměstnanci začali během prvního pololetí postupně odcházet,“ popsal jeden z bývalých pracovníků skupiny, jehož identitu redakce zná.
Výsledkem je, že v týdnu od 19. června skupina své kanceláře na Václavském náměstí zcela uzavřela. „Už tam nikdo není, kanceláře včera zavřeli,“ řekla v úterý reportérovi SZ Byznys recepční v kancelářské budově. Uzavření kanceláří nastalo ve stejnou dobu, kdy soud rozhodl o nařízení exekuce na Diversity Capital, jak již bylo popsáno výše.
Přestože se IC Group tvářila jako velká mezinárodní skupina s pobočkami v řadě lukrativních destinací včetně Londýna, skutečné kanceláře měla právě jen v Praze na Václavském náměstí. Všude jinde si pronajímala jen virtuální sídla bez skutečných prostor.
V neposlední řadě patřil mezi investice IC Group v Česku zámek v Protivíně. Firma tvrdila, že památkově chráněný objekt přestaví na luxusní sídlo. Následně dokonce od místní radnice přikoupila i objekty v takzvaném podzámčí. Stavební práce v Protivíně ale nejpozději od jara stojí. Jedna z mála viditelných změn tam v minulých měsících byla, když firma vyměnila plachty na otvorech ve střeše.
Zakladatelem IC Group je rusko-tádžický podnikatel Hasan Kuchakov. Po vpádu Ruska na Ukrajinu se ale z většiny orgánů ve skupině stáhl. Jeho pravou rukou a skutečným vládcem IC Group byl Jan Dvořáček, který současně používá i druhé jméno John Kuchakov. Podle zdrojů SZ Byznys to není jen výraz blízkosti k zakladateli skupiny. Přestože se Dvořáček narodil v Československu, má být Hasan Kuchakov jeho otec.
V orgánech IC Group působili též další lidé, kteří měli jako své adresy uvedené střídavě Rusko a Tádžikistán. Hasan Kuchakov a Jan Dvořáček (alias John Kuchakov) dokonce u jedné ze svých firem registrovaných ve Velké Británii měli uvedené italské občanství.
Kdo je kdo v IC Group a jejím okolí
Hasan Kuchakov
Zakladatel IC Group a někdejší generální ředitel skupiny. „Má za sebou mnoho let mezinárodních, diplomatických a obchodních úspěchů s prestižními partnery v zemích, jako je Rusko, Bělorusko, Uzbekistán, Ukrajina, Kyrgyzstán, Hongkong, Malajsie, Spojené arabské emiráty, Turecko, Kuvajt a Írán,“ stálo v medailonku na webu IC Group, než ho firma stáhla. Z orgánů většiny firem ve skupině zmizel na jaře 2022, tedy po vypuknutí války na Ukrajině. Nadále je jedním z ředitelů fondu v Malajsii.
Jahon Aminov
Pochází z Tádžikistánu. Od února 2022 je podle svých slov provozním ředitelem IC Group. Předtím působil v kazachstánské bance Kazkommertsbank a v dalších finančních institucích.
Bakhriddin Najmudinov
Pochází z Tádžikistánu, v českém obchodním rejstříku měl ale jako bydliště uvedenou adresu v Rusku. Do března 2022 byl v představenstvu tuzemské společnosti IC Group & Asset Management. Na Slovensku je nadále v dozorčí radě firmy The Royal ABS, která rovněž patří do IC Group. Má za sebou mimo jiné angažmá v tádžikistánské petrochemické společnosti Bokhtar Operating Company.
Jan Dvořáček neboli John Kuchakov
Klíčová postava IC Group řídící byznys ve skupině. Má blízký vztah se zakladatelem holdingu Hasanem Kuchakovem, jehož příjmení převzal. Oficiálně Dvořáček nefiguruje v žádných orgánech ani rejstřících. V minulém desetiletí byl odsouzen na sedm let vězení za pokus o podvod na Lesy České republiky.
Lukáš Jeřábek
Dlouho byl v IC Group blízkým spolupracovníkem Jana Dvořáčka. Ovládal Český průmyslový holding, který se svými firmami vydal velký objem dluhopisů. Závazky nesplácí, firmy skončily v insolvenci.
Martin Klouček
Významná tvář IC Group a s ní souvisejících firem. Spoluvlastní firmu Agi Advisors, která je menšinovým akcionářem malajského fondu. Působil též jako investiční zprostředkovatel. V roce 2019 dostal pokutu od ČNB za neplnění povinností, které mají zamezit praní špinavých peněz. Je důležitou spojkou k rodině malajského sultána Muhammada V. Podle informací SZ Byznys se totiž zná delší dobu s Janou Jakubkovou, manželkou Muhammada V.
Jana Jakubková (Diana Petra)
Česká manželka malajského sultána Muhammada V. V Malajsii vystupuje pod jménem Diana Petra. Oficiálně se poprvé ukázala na veřejnosti až v roce 2022. S Muhammadem V. je již ale delší dobu. Podle mediálních zpráv z roku 2019 měla tehdy konflikt se sultánovou manželkou z Ruska, s níž se Muhammad V. následně rozešel. Podle informací SZ Byznys se dlouhodobě zná s Martinem Kloučkem, důležitou postavou IC Group a menšinovým akcionářem malajského fondu.
Muhammad V.
Sultán malajského státu Kelantan. V letech 2016 až 2019 byl vládcem celé Malajsie. Nedokončil však celé své pětileté královské období a v roce 2019 překvapivě bez udání důvodu abdikoval. Ve stejném roce se rozešel s ruskou manželkou, která se podle některých zpráv dostala do konfliktu s jinou sultánovou manželkou, Češkou Janou Jakubkovou. Ve fondu napojeném na IC Group drží devět procent.
Petr Vrzáň
Člen statutárních orgánů řady firem z IC Group včetně investiční firmy Diversity Capital. V 90. letech byl poslancem za Sládkovy republikány. Následně přešel do řad ČSSD, aby v roce 2013 zkoušel štěstí v SPOZ Miloše Zemana. V posledních letech byl Vrzáň pro změnu aktivní v SPD. Následně se objevil mezi podporovateli Trikolory.
Kromě politické kariéry se rovněž angažoval v hazardu. Nejdříve v kasinu Happy Day jako manažer. Poté byl výkonným ředitelem lobbistického Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů, jinými slovy herních automatů. Mezitím se v předminulé dekádě stačil na čas stát šéfem oddělení dohlížejícím na hazard na Ministerstvu financí.
Eduard Kučera
Bývalý policista. Nejčastější člen statutárních orgánů firem z IC Group.
Pavel Bodlák
Finančník se zkušenostmi z bankovnictví. V minulosti působil i ve skupině PPF. V současnosti vede společnost Carduus Asset Management zaměřenou na správu majetku. Je uváděný jako koncový vlastník řetězce firem ovládajících většinově malajský fond. Vyplývá to z faktu, že Bodlák měl na zakázku od IC Group dodat architekturu důležitých součástí holdingu.
V centru vlastní prezentace IC Group byl příběh o zhodnocování peněz sultána malajsijského státu Kelantan. Jak již redakce SZ Byznys popsala, ve skutečnosti byla jeho role v celé věci pouze okrajová. Mnohem významnější vazby na tuzemské představitele IC Group má sultánova česká manželka Jana Jakubková vystupující pod královským jménem Diana Petra.
Ostatně právě Malajsie je vedle Dubaje jednou z destinací, kde v současnosti šéf IC Group Jan Dvořáček pobývá výrazně více než v České republice. Nezávisle na sobě to pod podmínkou anonymity popsalo hned několik zdrojů, kteří o Dvořáčkově „exilu“ v zahraničí vědí.
Mlčící holding
IC Group si nechala zejména v Česku a ve Velké Británii vytvořit spletitou síť firem. Jako koncový majitel klíčových větví skupiny je uvedený profesionální správce majetku Pavel Bodlák, kterého si skupina najala právě pro vytvoření firemní architektury. Týká se to i slovenské investiční společnosti RIB Slovakia.
Bodlák však popřel, že by jinak měl s IC Group cokoliv společného. „V žádné společnosti z této skupiny nezastávám žádnou funkci a nemám s nimi žádné kapitálové propojení,“ řekl již dříve pro SZ Byznys.
Ještě v březnu působila IC Group dojmem, že chce s redakcí SZ Byznys komunikovat. To bylo ještě v době, kdy pro skupinu pracovala najatá mluvčí a PR agentura. Již tehdy však dohodnutou schůzku představitelé skupiny opakovaně zrušili. Od té doby také neodpověděli na žádnou žádost o vyjádření. Přesto redakce dává IC Group, Janu Dvořáčkovi a dalším představitelům holdingu opakovaně prostor vyjádření. Týká se to i současného vývoje včetně popsané exekuce a insolvenčního řízení.