Článek
Podnikatel Tomáš Pitr se po letech podnikání převážně prostřednictvím spřízněných firem a přátel poprvé objevil v obchodním rejstříku jako koncový majitel některé firmy, a to ČKD Kutná Hora. Podnik vyrábějící ocelové odlitky a svařence například pro vagony byl v posledních 15 letech dvakrát v insolvenci.
Odlitky a svařence se používají například při výrobě vagonů, nákladních automobilů nebo zemědělských strojů. Většina produkce je určena pro zahraniční trhy.
Do bankrotu se firma dostala v roce 2018, kdy kutnohorské ČKD patřilo do impéria ukrajinského miliardáře Konsťantyna Ževaha (známého v Česku i pod poruštěným jménem Konstantin Ževago). Oligarcha je od letošního roku na ukrajinském sankčním seznamu kvůli podezření z tunelování ukrajinské banky Finance & Credit Bank. Před třemi lety byl Ževaho dokonce přechodně ve Francii zatčen. Ževaho všechna obvinění odmítl jako neopodstatněná.
Již předtím však firma ČKD Kutná Hora v insolvenci jednou byla, a to v roce 2010. Právě tehdy se rozběhlo první kolo boje o ovládnutí podniku. Na jedné straně stál zmíněný Konsťantyn Ževaho, jeho soupeřem byl ruský oligarcha Iskander Machmudov. Ževaho v roce 2012 vyhrál a kutnohorskou společnost ovládl.
O šest let později však podnik zbankrotoval znovu. Firma během insolvenčního řízení zeštíhlila a zbavila se přebytečného majetku.
Tomáš Pitr ovládl většinový podíl v ČKD Kutná Hora prostřednictvím řetězce několika firem. V posledních letech se přitom v byznysu jeho jméno v obchodních rejstříku příliš často neobjevovalo.
Současně však Pitrovy vazby a zájmy v byznysu sahají od energetiky po nemovitosti. Jeho blízcí spolupracovníci stále například řídí teplárnu v areálu bývalé Setuzy v Ústí nad Labem. Pitr má blízko rovněž k podnikateli Robertu Schneiderovi z holdingu Schneider Group. To je skupina rozkročená od nemovitostí po zdravotnictví.
Své angažmá v ČKD Kutná Hora Pitr nekomentoval.