Článek
Celkem 175 milionů korun získaných zpeněžováním majetku zkrachovalých plzeňských hutí Pilsen Steel a na ně napojené firmy Pilsen Estates má dostat investiční společnost VEB Kapital ze státní ruské banky VEB.RF. Ta je od samého začátku války na Ukrajině vystavena sankcím. VEB Kapital byla jediným zajištěným věřitelem hutí. V minulých letech měla nad podnikem z Plzně také vlastnickou kontrolu.
Výplatu peněz povolil Krajský soud v Plzni 1. dubna. Z Pilsen Estates má do Ruska odejít přibližně 129 milionů korun, z Pilsen Steel to má být 46 milionů. Rozhodnutí dosud není pravomocné, lze se proti němu do patnácti dnů odvolat k Vrchnímu soudu v Praze, vyplývá z verdiktu zveřejněného v insolvenčním rejstříku.
„Smyslem a účelem sankcí není blokovat insolvenční řízení, ale sankcionovat konkrétní subjekt. Režim sankcí nevylučuje hladký průběh insolvenčního procesu. Rozhodnutí o uspokojení zajištěného věřitele VEB Kapital je jednou z fází insolvenčního řízení, která nepřímo determinuje, kolik zůstává na nezajištěné věřitele včetně zaměstnanců Pilsen Steel,“ reagoval Jaroslav Brož, insolvenční správce skupiny okolo Pilsen Steel.
„Tuto právní otázku je třeba striktně odlišit od otázky, zda bude či nebude insolvenční správce oprávněn finanční prostředky vyplatit,“ dodal správce.
Cifršpióni rozhodnou
Zda peníze bude, či nebude možné do Ruska poslat, rozhodne Finanční analytický útvar. „Soud v tomto případě splnil svou oznamovací povinnost vůči FAÚ. Ten teď musí rozhodnout, zda je to sankcionovaný majetek a vezme si ho do své správy,“ řekla Michaela Lagronová, ředitelka odboru komunikace Ministerstva financí.
Sankce mezitím dopadly na společnost Pilsen Toll. To byla další firma napojená na ruskou státní banku VEB.RF. Přes Pilsen Toll odplývaly peníze z hutí Pilsen Steel. Komerční banka den po zahájení invaze Ruska na Ukrajinu tuzemské účty Pilsen Toll zablokovala. Pilsen Toll na sebe pak na začátku března podala insolvenční návrh.
Do insolvence s Pilsen Toll mezitím vstoupilo Krajské státní zastupitelství v Plzni. Státní zástupci to odůvodnili hájením veřejného zájmu a přispěním k tomu, aby soud rozhodoval na základě náležitě objasněných skutečností v této kauze.
„Novou skutečností pak bylo zařazení významného věřitele uvedených společností společnosti VEB.RF na takzvaný sankční seznam Rady EU vedený v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině, což dále podstatně zvyšuje intenzitu veřejného zájmu na účasti státního zastupitelství,“ sdělila plzeňská státní zástupkyně Drahomíra Lorencová.
Pilsen Steel byl podnik vyrábějící například lodní hřídele nebo větrné elektrárny. Původně byl součástí Škody Plzeň. V roce 2003 ale firma přešla do ruských rukou a zůstala v nich až do hořkého konce.
Ruské transakce
Nejdříve závod Pilsen Steel patřil ruské skupině OMZ. V roce 2011 firmu převzal ruský byznysmen Igor Šamis, a to přes společnosti registrované v Lucembursku. Za Šamisovy éry ale začaly také první problémy plzeňského podniku. Poprvé zkrachoval v roce 2012.
V rámci insolvenční reorganizace tehdy poprvé vstoupila na scénu společnost Pilsen Toll. Úkolem Pilsen Toll bylo na jedné straně zajišťovat zakázky, výrobu a financování pro Pilsen Steel. Současně Pilsen Toll hutím prodávala suroviny a výrobní materiál. Na druhé straně Pilsen Toll od Pilsen Steel odebírala její výrobky. Později se ukázalo, že tento model se stal pro plzeňské hutě osudným. Během jejich pozdější druhé insolvence se totiž přišlo na to, že zatímco Pilsen Toll prodávala materiál do Plzně za vysoké ceny, tak jejich produkci odebírala s cenovkami, které nepokryly ani náklady. Navíc Pilsen Toll hutím poskytovala zápůjčky za nemalé úroky.
Výsledkem bylo, že zatímco Pilsen Toll prosperovala, finanční problémy Pilsen Steel se více a více prohlubovaly. V roce 2019 tak podnik Pilsen Steel zbankrotoval podruhé.
Mezitím ovšem plzeňské firmy stačily změnit ruského majitele ještě jednou. Kontrolu nad Pilsen Steel získala státní bankovní skupina VEB.RF, která původně Šamisovi půjčila na nákup firmy 110 milionů eur. Zároveň se z ruské banky vyklubal zajištěný věřitel Pilsen Steel i společnosti Pilsen Estates, do níž byly vyčleněné nemovitosti hutního závodu.