Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ještě na konci března hrozilo, že peníze na solární elektrárny pro firmy budou rychle pryč, stejně jako loni v prosinci u domácností. Tehdy rodiny vyčerpaly téměř miliardu za pouhé čtyři dny. Nyní mohou firmy na pořízení fotovoltaiky získat bezúročný úvěr z Národní rozvojové banky (NRB), která však žadatele upozorňuje, že kvůli blížícímu se vyčerpání finančních prostředků nemůže garantovat, že žadatel peníze opravdu dostane.
Na začátku dubna se banka dohodla s Ministerstvem průmyslu a obchodu na navýšení prostředků o jednu miliardu Kč na celkové tři miliardy. „To umožňuje NRB v pokračování přijímání žádostí. Předpokládáme, že navýšení alokace pokryjí žádosti řádově v měsících,“ říká mluvčí NRB Milan Vodička.
Program „Úvěr FVE“ který spravuje Národní rozvojová banka měl pomoci firmám pořídit si fotovoltaiku do výkonu 50 kWp. Přestože ale odstartoval loni v červenci, první peníze byly vyplaceny teprve v prosinci.
„Máme klienty, kteří žádali o poskytnutí úvěru v roce 2024 a stále nemají zpracovanou žádost, což způsobuje určitý neklid nejen mezi klienty, ale obecně v segmentu fotovoltaik pro firmy,“ říká Lukáš Vaverka, produktový manažer Columbus Energy. Během devíti měsíců banka schválila 228 žádostí za 296 milionů korun.
Pro některé podniky to pak může znamenat úplné zastavení projektu FVE, bez úvěru do něj kvůli cashflow a návratnosti nechtějí vstupovat.
„Tato situace nápadně připomíná konec loňského roku, kdy se kvůli přetlaku žádostí nečekaně zastavily dotace Nové zelené úsporám. Znamená to jediné: poptávka firem po investicích do solární energie výrazně převyšuje kapacity podpůrných programů. Anebo je alokace těchto prostředků od začátku nastavena příliš nízko,“ uvedl Pavel Rek, ředitel divize energetických řešení TEDOM.
Nyní totiž platí „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. „Doporučujeme firmám, aby s ničím neotálely a o žádost si požádaly co nejdříve. Obecně platí, že dotace jsou negarantované, takže tato situace pro nás není příliš velké překvapení,“ říká Vaverka.
„Pro firmy to znamená především určitou nejistotu, protože není jisté, zda na ně zbývající rozpočet vystačí. Pro některé podniky to pak může znamenat úplné zastavení projektu FVE, bez úvěru do něj kvůli cashflow a návratnosti nechtějí vstupovat,“ říká Radim Juřica, výkonný manažer divize Energie skupiny SolidSun.
Bezúročný úvěr na FVE
Vyřizování žádostí a vyplácení úvěrů na fotovoltaické elektrárny s výkonem od 1 kWp do 50 kWp včetně bateriových úložišť má na starost Národní rozvojová banka vlastněná státem.
Podporovány jsou projekty FVE na budovách, skladech, garážích i přístřešcích pro automobily, stavební techniku, materiál, apod., nikoli elektrárny pro rodinné a bytové domy.
Úvěr s úrokem 0 % je určen pro živnostníky, podnikatele a firmy bez rozdílu velikosti. Mohou získat půjčku ve výši 0,5 až 3 miliony Kč a splácet ji až 15 let.
Společnosti mají investici propočítanou právě na základě úspory energií a bezúročných splátek, bez kterých by o projektu vůbec neuvažovaly. „Například hotely počítají s tím, že s následujícími roky se bude zvyšovat cena za strávenou noc v hotelu, ale úvěr bude vždy stejný,“ vysvětluje Vaverka.
Podle instalačních firem je problém na straně NRB, která údajně nezvládá posuzovat, zda jsou žádosti v pořádku a firma má vůbec šanci peníze získat. Řada jich tak musí čekat aniž by věděla, jestli ji za řadu týdnů nedostanou zpět s tím, že obsahuje chyby.
„NRB postupuje velice pomalu. Od srpna minulého roku zpracovala a připravila k čerpání přibližně 300 žádostí ze 2 000. Jde o velkou odpadovost podaných žádostí pro nekvalitně zpracované žádosti a nedostatečné kapacity NRB,“ popisuje Juřica.
NRB se hájí tím, že program od žadatelů požaduje vyplnění řady náročných dokumentů, což vede k chybám v podávaných žádostech. Neakceptovatelné žádosti tvoří okolo 80 procent.
„Vzhledem k vysoké chybovosti jsou žádosti vraceny žadateli k doplnění chybějících údajů a dopracování, často i opakovaně. Na vysoké chybovosti se často podílejí i externí poradenské firmy, které si žadatelé najímají jako zprostředkovatele při vyřízení žádosti o úvěr,“ popisuje Vodička.
Podle Vodičky je vyřizování žádostí o úvěr delší v porovnání s jinými programy a může se pohybovat v řádech měsíců. Firma musí bance doručit kompletně vyplněnou žádost se všemi požadovanými podklady. „V případě, že se tak stane je NRB schopná rozhodnout do dvou hodiny o poskytnutí úvěru. Samozřejmě za předpokladu, že žadatel rovněž úspěšně projde úvěrovým scoringem,“ obhajuje postup banky Vodička.
Banku totiž také zajímá, zda bude žadatel řádně splácet poskytnutý úvěr, byť je výrazně výhodnější než komerční úvěry. Zaslané dokumenty tak může zarazit i nepříznivá ekonomická situace firem.
Investoři však předkládají i nevyplněné podklady, nedodržují limit rezervovaného výkonu nebo rozporují nutnost stavebního povolení, pokud po rozšíření zdroje vznikne FVE s výkonem nad 50 kWp. „Jedná se přitom o zákonnou povinnost,“ dodává Vodička.
Podání žádosti tak není jen formální záležitost. „Situaci komplikují i časté změny v projektech. Důsledkem je prodlužování schvalovacího procesu a vysoká chybovost předkládaných žádostí,“ říká Vodička.
Přestože je program určen jen malým a středním firmám, peníze se snaží získat i majitelé rodinných a bytových domů či chalup.
Pro některé firmy však podle SolidSun nemusí být rozhodování o získání úvěru zásadní překážkou a solární elektrárnu si postaví i bez podpory. V tom případě jsou ale omezeni svými financemi a proto své projekty upravují a snižují výkon baterie nebo FVE.