Článek
Rozhovor si můžete poslechnout i v audioverzi.
Česko má další výraznou stopu v centru Londýna, jmenuje se The Northcliffe House a jde o někdejší sídlo listu Daily Mail, které se změnilo na nově zrekonstruovaný kancelářský komplex.
A právě v zakázce na jeho osvětlení uspěli Češi. Dohromady pět tisíc světel vzniklo v továrně firmy Halla v Novém Městě nad Metují. „Když je postavíte za sebe, je to šest kilometrů světel,“ spočítal Lukáš Krch, generální ředitel společnosti Halla. „Byl to pro nás velikánský projekt a jsme rádi, že jsme ho mohli realizovat,“ řekl v pořadu Agenda SZ Byznys.
Díky tomu, že mají i vlastní vývojovou laboratoř, mohli pro budovu na londýnské Tudor Street vymyslet i zcela nový světelný systém.
„Museli jsme zvýšit efektivitu svícení při nižší spotřebě energie. Také použité materiály musí být dlouhodobě udržitelné, což v našem případě znamenalo snížit množství použitého hliníku o 40 procent. Požadavek byl, že minimálně deset let by se na to nemělo sáhnout,“ popsal Lukáš Krch v rozhovoru pro Seznam Zprávy Byznys.
Budova s obnovenou fasádou ve stylu art deco a zelenými terasami se vzhledem k přísným podmínkám na rekonstrukci řadí mezi momentálně nejekologičtější budovy ve Velké Británii.
I když má Halla české majitele, většinu dodávek vyváží do zahraničí a na českém trhu zůstává jen pětina zboží vyrobeného v továrně na Náchodsku.
„Když projíždíte Českem, vidíte, že se všude staví, ale ne vždy jsou to projekty, které by vyžadovaly náš zásah. Tuzemský developerský trh není úplně na své špičce. V Česku je větší tlak na cenu než na ekologičnost, na kvalitu, ale jsou samozřejmě i výjimky,“ míní šéf firmy Halla.
Jedním z nejzajímavějších trhů, vedle německy mluvících zemí, jsou pro tento specifický byznys skandinávské země. „Tamní projekty kladou důraz na ekologii, udržitelnost, použité materiály, ale také na design,“ uzavírá Lukáš Krch.
Halla
- Společnost založili v roce 1992 Jiří Jelínek a Karel Květoň. Od počátku se zaměřuje na vývoj a výrobu svítidel.
- Sídlí v Praze, vyrábí v Novém Městě nad Metují v Královéhradeckém kraji.
- Nyní má celkem šest majitelů, do vedení se zapojily i děti původních zakladatelů.
- Jejich svítidla získala ceny Red Dot Design Award, German Design Award, iF Design Award nebo Lighting Design Award.
- Mezi nejzajímavější realizace patří nový kancelářský komplex The Northcliffe House v Londýně, centrála banky Barclays v Londýně či evropská centrála IBM v Maďarsku. V Praze se podílí na budově Masaryčky od světoznámé architektky Zahy Hadid (staví Penta) nebo rekonstrukci obchodního domu Máj na Národní třídě.
Trh svítidel je velmi specifický a rozdělený podle ceny výrobků i náročnosti a originality. Mezi další společnosti, které se výrobě osvětlení v Česku věnují, patří například Lasvit, Preciosa Lustry nebo Bohemia Design.
Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo v oblíbené podcastové aplikaci.
Agenda
Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky.
Od pondělí do čtvrtka na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.
Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.