Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Jaký bude rok 2025? Podle osobností českého byznysu náročný a plný výzev, většinou však zástupci tuzemské byznysové elity - tedy stovky nejhodnotnějších firem v českém vlastnictví - zůstávají optimističtí.
„Česká republika potřebuje ekonomický růst a rok 2025 by mohl být prvním rokem, kdy se objeví jeho zárodky. Inflace klesá, ale pomaleji, než by bylo žádoucí. Doufejme, že růst reálných mezd podpoří vyšší spotřebu domácností,“ věří šéf Moneta Money Bank Tomáš Spurný.
Žebříček nejhodnotnějších firem Česka
Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.
A podobná slova znějí napříč nejrůznějšími obory. „Příští rok přinese opět řadu výzev a čekají nás i volby. Byznys si ale poradí se vším. Kde je vůle, je i cesta,“ říká majitel Central Group Dušan Kunovský, stejně jako šéf Kofoly Daniel Buryš: „Ačkoliv jsme ze všech stran strašení útlumem automotivu, myslím, že firmy si s tím poradí. Ekonomika je velice pružná, podívejte se, co vše se za posledních pět let událo, a ekonomika si s tím vždycky poradila.“
Určitá rizika se však přeci jen mohou vynořit. Investiční ředitel KKCG Jiří Ječmen je shrnuje následovně: „Je třeba počítat s výzvami, jako je konsolidační balíček vlády, který může ovlivnit spotřebitelskou poptávku. Velmi důležité bude sledovat vývoj v Německu.“
Na sazby u hypoték si už lidé zvykli
Asi největší očekávání přinášejí reality a stavebnictví - i když tady je to s několika možnými otazníky.
Jedním z nich jsou například úrokové sazby. „Bytový trh letos ožil. Očekáváme, že s dalším poklesem úrokových sazeb zájem o bydlení v příštím roce dále poroste. Vidíme náznaky, že by se stavebnictví mělo celkově odrazit ode dna. Ještě by to chtělo, aby nám přestal stát házet klacky pod nohy,“ říká Dušan Kunovský.
Majitel Ekospolu Evžen Korec je přesvědčen, že na vysoké sazby už si lidé zvykli a na jejich pokles už tolik nečekají. „Rok 2025 bude pro rezidenční trh výborný, pokud se zásadním způsobem nezmění makroekonomická situace. Lze očekávat růst poptávky po bytech. A to i přesto, že hypotéky nezlevnily tak, jak trh očekával,“ věří Korec.
Spolumajitel Siko Tomáš Vala je sice opatrnější, ale i on predikuje v růst, pro svou firmu plánuje pětiprocentní nárůst tržeb. Šéf Pro-Doma Petr Vaněrka pak pro výrobu a prodej stavebních hmot čeká růst do deseti procent. „Nicméně ekonomiky výroby i prodejů budou i nadále trpět cenovou válkou a firmy budou čelit i nadále záporným výsledkům. Na vině bude pokračující boj o zákazníky, kdy nad ráciem tvořit zisk bude vítězit zájem o udržení pozice na trhu,“ varuje Vaněrka.
Výzvy na trhu komodit
Zatímco ceny surovin pro potravináře zůstávají stabilní a některé dokonce klesají, v energetice a průmyslu může být situace opačná. „Rok 2025 přinese řadu výzev, zejména na komoditních trzích, které procházejí pravidelnými cykly,“ popisuje finanční ředitel Sev.En Energy Zdeněk Čihák.
Ze stejného důvodu pohlíží na rok 2025 s respektem i v Promet Group. „Nebude to jednoduchý rok vzhledem k očekávanému poklesu trhů, regulačním opatřením i nevyzpytatelné geopolitické situaci. Musíme být obezřetní, mít finanční disciplínu, ale také sledovat potenciální akviziční příležitosti,“ potvrzuje šéfka Promet Group Denisa Materová. Na akvizice se chce v příštím roce zaměřit i výrobce zdravotnické techniky Linet.
Rok transformací a inovací
Velké očekávání mají tuzemské firmy od digitalizace, inovací a ekologické transformace. Právě ekologie a restrikce mohou sice podle zakladatele Trinity Bank Radomíra Lapčíka vést spolu s dluhy a drahými energiemi ke stagnaci Evropy a jejímu ústupu z globálních pozic, v Česku Lapčík věří v mírný růst „díky mimořádné pracovitosti a schopnostem českého národa“.
„Hlavními hnacími silami budou umělá inteligence, udržitelnost a digitalizace. Klíčový bude důraz na ekologická řešení a zelené technologie, stejně jako investice do automatizace a hybridního pracovního prostředí, které podpoří produktivitu a spokojenost zaměstnanců. Česká republika má jedinečnou šanci využít těchto trendů k posílení své globální konkurenceschopnosti,“ věří Michal Daniel z Notina.
Čekání na kroky státu
Podnikatelé však doufají, že se zlepší podnikatelské prostředí. „Jde o konkrétní kroky vlády, aby narovnala nespravedlivé prostředí pro poctivý český výrobní byznys, který drží schopné podnikatelské osobnosti. Ale jak dlouho se dá vydržet boj s odřenými křídly a oslabenou energií bez výhledu na zlepšení?,“ ptá se například majitel Juty Jiří Hlavatý.
„Jsem realista, nečekám žádné zázraky, dál bude pokračovat administrativní buzerace, plnění směrnic, předpisů, zákonů vytvářených úředníky, které si my ve firmě nemůžeme dovolit platit. I nadále budou celkové ceny za energie jedny z nejvyšších v Unii,“ uzavírá.