Hlavní obsah

Opavský Ostroj zase vydělává a vstupuje do USA se stroji pro těžaře

Foto: Ostroj

Výrobní závod společnosti Ostroj v Opavě.

Strojírenský podnik Ostroj zažívá významné období. V Opavě sídlící firma se po čtyřech letech opět vrátila do zisku. Společnosti se navíc podařilo uzavřít kontrakty, které Ostroji umožní dodávat zařízení pro uhelné doly v USA.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Strojírenská společnost Ostroj z Opavy bude po čtyřech ztrátových letech letos opět v plusu. Současně se moravskoslezskému podniku podařilo uzavřít dohody s významnými firmami v USA, které Ostroji pomohou v expanzi na tamní trh se zařízeními pro těžaře uhlí.

„V tržbách se určitě dostaneme výrazně nad loňský rok. A navíc se opět dostaneme do černých čísel,“ řekl v rozhovoru pro SZ Byznys generální ředitel Ostroje Aleš Martínek.

Ostroj vyrábí širokou paletu strojírenských výrobků. Dodává například mobilní bednění pro výstavbu pražského metra D, dělá dopravníky pro přepravu materiálu, rámy pro elektromotory, vyrábí též důlní stroje pro těžbu uhlí nebo nakládací plošiny pro letiště. Celkový obrat Ostroje byl loni 1,4 miliardy korun. Za stejný rok firma prodělala 92 milionů korun.

„Když se ale koukneme například na EBITDA (zisk před započítáním úroků, daní a odpisů, pozn. red.), tak firma byla vždycky v černých číslech. To jasně ukazuje, že je zdravá a hospodaří dobře,“ zdůraznil Martínek.

V minulých letech se podnik potýkal s důsledky covidové pandemie, vysokých cen energií, prudkého zdražování vstupních materiálů i s dopady války na Ukrajině. Firma totiž dříve dodávala zařízení například pro těžaře v Rusku i na ukrajinském Donbasu, jehož velkou část nyní Rusko okupuje. Válka ale všechno změnila.

„V roce 2022 jsme zrušili naši pobočku v Rusku na Sibiři a do té doby do Ruska nedodáváme nic,“ poznamenal generální ředitel Ostroje.

Místo východní trhů se začal opavský podnik více rozhlížet po příležitostech například v Austrálii nebo ve Spojených státech. Tedy v zemích, kde se navzdory zpřísňování podmínek počítá i v příštích letech s těžbou uhlí.

„Řada firem ve Spojených státech plánuje v nejbližších pěti letech poměrně velké investice do obnovy těžebních zařízení. Právě proto jsme se na tamní trh dostali v pravý čas,“ uvedl Aleš Martínek.

+3

Cestu Ostroje do USA usnadní letos podepsaný kontrakt s tamní velkou společností Swanson Industries. Obě firmy již společně vyvinuly a otestovaly prototyp mechanických výztuží přizpůsobených americkému trhu.

„Naše výrobky přizpůsobujeme požadavkům amerických zákazníků, kteří kladou velký důraz na robustnost a vysokou spolehlivost těžebních zařízení. Požadovaná životnost mechanizovaných výztuží v USA je šedesát tisíc pracovních cyklů, což je o sto procent více než u evropské normy,“ popsal ředitel divize Důlní a průmyslové technologie Ostroje Martin Čmiel.

Ostroj loni podle výroční zprávy zaměstnával 735 lidí. Majitelem firmy je podnikatel Vladimír Trochta.

Doporučované