Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Zablokování dovozu některých potravin s odlišnými normami - například těmi, které jsou vypěstovány s pomocí pesticidů zakázaných v Evropě. Takový je podle listu Financial Times plán Evropské unie. Deník se odvolává na tři úředníky z EU. Opatření, které je podobné obchodní politice amerického prezidenta Donalda Trumpa založené na reciprocitě, má ochránit evropské zemědělce.
Ministr zemědělství a předseda KDU-ČSL Marek Výborný dnes ale v České televizi prohlásil, že vše je teď otázkou dalších jednání. „Čekáme s napětím, co zveřejní evropský komisař pro zemědělství Christophe Hansen, který vypracoval Vizi pro zemědělství,“ řekl Výborný.
„Rozumím Donaldu Trumpovi, když hovoří o tom, že obchodní podmínky mezi USA a Evropou nejsou rovnocenné. Tak je pojďme narovnat a zrušme cla úplně, nebo nechme cla, která budou odpovídat stejnému parametru v Evropě i Spojených státech. Je ale také důležité, aby vůči třetím státům byla dodržována i další pravidla - například nepoužívání pesticidů a hormonů. A to včetně Latinské Ameriky nebo Spojených států. To činí Evropu nekonkurenceschopnou,“ říká Marek Výborný.
Dohoda na pravidlech
Podle něj jsou dvě cesty - buďto se Evropa shodne, nebo se s partnery dohodne na nějakých společných pravidlech. „Není možné, aby evropský farmář dlouhodobě tratil,“ dodává Výborný.
Podle listu Financial Times je ale toto opatření odkazující na potřebu dodržovat mezinárodní pravidla právě součástí „Vize pro zemědělství“. Evropští ministři zemědělství o něm budou jednat už příští týden. Hlavním bodem jednání je reakce na případné zavedení amerických cel na evropské zemědělství.
Do EU by tak nemusely být vpuštěny potraviny, které jsou vypěstované za pomoci pesticidů obsahujících látky, které mohou ovlivnit zdraví a hormonální rovnováhu. Jedním z nich je herbicid paraquat, který je zakázaný v EU, ale používaný v USA.
Pokud bude Evropa vůči USA vymáhat taková pravidla, jaký to bude mít vliv na ceny? „To spočítáno nemáme. Snahou je se dohodnout jak v otázce cel, stejně tak je zájmem se dohodnout, aby byla dodržována stejná pravidla hry,“ dodává Výborný.
Evropští i čeští zemědělci se kvůli odlišným evropským a jihoamerickým předpisům pro produkci potravin už několikrát ohrazovali, obávají se zvýšeného dovozu levných komodit produkovaných bez evropských standardů, což může snížit ceny na evropském trhu a v konečném důsledku vytlačit tuzemské producenty. Kvůli dohodě už se uskutečnilo několik protestů.