Článek
Odbory v Liberty Steel Ostrava v úterý vyzvaly vládu a další činitele, aby urychleně řešili situaci v největší hutní společnosti v Česku, a postarali se tak o tisíce zaměstnanců, kteří se před vánočními svátky nacházejí v prekérní situaci.
Zhruba 6000 zaměstnanců Liberty Steel Ostrava a jejích dceřiných společností totiž s největší pravděpodobností zůstane od čtvrtka doma, protože se Liberty Steel kvůli dlužným platbám zastaví dodávky elektřiny. Při započtení navázaných dodavatelských firem by mohlo být v ohrožení až 20 000 pracovních míst, uvedly odbory.
„Ve čtvrtek bude firma nucena poslat zaměstnance domů, situaci vnímáme jako velmi vážnou. Žádná vláda by neměla dovolit, aby tak významný hráč v regionu skončil,“ řekl na tiskové konferenci předseda OS KOVO Roman Ďurčo.
Liberty Steel od středy přestanou proudit dodávky elektřiny od Tameh Czech, které hutě, jediný stávající odběratel, dluží dvě miliardy korun. Liberty se potýká s propadem poptávky, což jí komplikuje splácení závazků.
Krajský soud v Ostravě poslal Tameh Czech v úterý do úpadku. Věřitelé mají podle záznamu v insolvenčním rejstříku dva měsíce na to, aby přihlásili svoje pohledávky. Ve firmě pracuje přes 300 lidí.
Hutní společnost Liberty Ostrava později odpoledne sdělila, že svým hlavním partnerům představila podrobnosti optimalizačního plánu, který zlepší provozní, obchodní a finanční výsledky společnosti. Uvedla to agentura ČTK.
Tento plán by měl podle firmy vést k úplnému splacení pohledávek věřitelů Liberty Ostrava a k návratu do černých čísel. Počítá také s případným vstupem strategického partnera.
Firma v tiskové zprávě uvedla, že její koncept již získal podporu významného věřitele. Jeho jméno neuvedla, jedním z věřitelů je však i stát, kterému Liberty dluží 1,5 miliardy korun. Dalším z cílů by měl být návrat k zisku.
Jediná vysoká pec, kterou měly hutě v provozu, je už od října v takzvaném teplém útlumu, kdy se udržuje teplo podstatně nižší než při běžném provozu. Firma tehdy sdělila, že jde o dočasné odstavení na dva týdny.
Se zástupci hutí se ve středu v Praze setká ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN), aby s nimi projednal plán restrukturalizace, který si ministerstvo vyžádalo a který od Liberty Steel dorazil v pondělí.
Šéf kováckých odborů Ďurčo ohlásil, že jeho organizace bude chtít situaci řešit také s vlastníkem Liberty Steel, kterým je globální skupina GFG Alliance britského podnikatele Sandžíva Gupty.
„Dnes jsme oslovili zastupitelský úřad Velké Británie, aby se majitel choval jako řádný hospodář, chceme vyvinout velký tlak,“ řekl Ďurčo.
Aktualizace: Do textu jsme doplnili informaci o optimalizačním plánu.