Hlavní obsah

Ochraňte nás před Čínou, žádá v Bruselu Světlík. Přidaly se i další firmy

Foto: Cylinders Holding, Seznam Zprávy

Jan Světlík, majitel a ředitel Cylinders Holding.

Ostravský průmyslník spolu s konkurenty z Německa, Rakouska a Itálie podal návrh k Evropské komisi, aby zavedla antidumpingové clo na levné tlakové lahve z Číny. První krok jim vyšel – Brusel stížnost přijal a zahájil šetření.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Na začátku jsou dlouhé a tlusté ocelové válce, uložené ve skladu jako šedé supertěžké klády. Jako by někdo porazil stromy ze železa a kmeny opracoval do pravidelného tvaru.

Sklad a výrobní hala stojí hned vedle areálu, kde se v létě koná festival Colours of Ostrava. Uvnitř – v takzvané lahvárně – se kov rozehřeje, rozporcuje na kratší špalky a pak v obřím pístu „zpětně protlačuje“ do pevných bezešvých rour. Z nich se tu vyrábějí tlakové nádoby pro hasicí přístroje, potápěčské lahve nebo přepravu technických plynů.

Jde o hlavní sortiment firmy Cylinders Holding podnikatele Jana Světlíka, legendy ostravského průmyslu porevolučních časů. Světlík u lahví kdysi začínal jako kovář a po rozpadu jeho košaté průmyslové skupiny se k nim zase naplno vrátil. Prosperující exportní podnik ale teď narazil na nástrahy globalizace a volá o pomoc.

Do Evropské komise podal žádost o zavedení antidumpingových cel na levné lahve z Číny. Přidaly se k němu další čtyři evropské firmy a Evropská komise podle zjištění Seznam Zpráv stížnost po pěti týdnech zkoumání přijala a ve čtvrtek zahájila šetření.

„Šetřením se určí, zda je šetřený výrobek pocházející z dotčené země předmětem dumpingu a zda dumpingový dovoz způsobil výrobnímu odvětví Unie újmu,“ stojí mimo jiné v dokumentu evropského direktoriátu pro obchod, který v pátek Evropská komise vyvěsila v oficiálním věstníku.

„Nejedná se o férovou konkurenci. Prodávají za ceny, které jsou podle nás prokazatelně pod výrobními náklady, patrně s podporou vlády. Aby evropskou konkurenci vyřadili a trh ovládli,“ říká Světlík na adresu čínských dovozců.

K podnětu se připojila rakouská firma Worthington Cylinders, německá Eurocylinder Systems a dvě italské společnosti Faber Industrie a Dalmine. Návrh na antidumpingové šetření podaly společně přes právníky koncem října.

Dumping je ekonomický a právní termín označující nekalé obchodní praktiky, kdy někdo prodává za tak nízké ceny, že dávají ekonomicky smysl jen za účelem ovládnutí trhu a likvidace konkurentů. Světlík a spol. se ke Komisi odvolávají podle regulace z roku 2016, která definuje postup, jak se Evropa levným dovozům tohoto typu brání.

Dovolávat se k českým úřadům nemá v tomto ohledu žádný smysl, protože Česko je součástí volného unijní trhu s otevřenými hranicemi. Obchodní politiku vůči třetím zemím – včetně cel a ochrany – nastavuje Evropská unie jako celek.

+2

Podobných případů kvůli Číně běží poslední dobou víc. Nejsledovanější jsou cla na čínské elektromobily, předtím šlo třeba o biopaliva nebo cínové plechy. Čína na oplátku chystá odvetná cla na evropské vepřové a jiné zemědělské produkty.

Při zavádění cel na auta padaly stejné argumenty, jaké nyní používá Světlík. Tedy že čínská vláda svůj autoprůmysl přímo či nepřímo dotuje, hlavně ve výrobě baterií. Těmi pak zaplavuje Evropu, aby si přes klíčový komponent zdejší výrobce aut i celý trh podmanila.

Čína ovládá třetinu evropského trhu, říká Cylinders

Podnět Světlíka a jeho spojenců není veřejný, jeho obsahem je popis situace na trhu a úpadek evropských výrobců lahví. Někteří už s výrobou skončili, jiní – jako Světlík – přicházejí kvůli levným dovozům o zákazníky a vykazují horší výsledky.

„Do Evropy se valí ročně přes milion lahví z Číny,“ přibližuje Vladislav Smrž z Cylinders Holding, který za podnět ve firmě zodpovídá. Čína tak má podle Smrže už zhruba třetinu evropského trhu. Místo někdejších 20 producentů už jich funguje v EU jen pět.

Součástí podnětu jsou i výpočty, jak moc velký dumping Čína podle evropských výrobců praktikuje a jak vysoké ochranné clo se má zavést. Podle Smrže by potřebná přirážka měla být v desítkách procent.

„Jestliže my vyrábíme řekněme za 100, abychom měli základní ziskovou marži a zdroje na investice, tak lahve z Číny jsou za 50 i s dovozem,“ dodává Smrž s tím, že podle stěžovatelů není možné tak nízkých cen dosahovat bez neférových vládních subvencí.

Světlíkova firma Cylinders Holding měla předloni rekordní rok. Tržby činily 3,6 miliardy korun, z toho bezmála půl miliardy byl provozní zisk. Loni tržby o půl miliardy klesly a zisk spadl na polovinu. Vedle levných dovozů to Světlík vysvětluje ztrátou ruského a běloruského trhu.

Do budoucna vidí hlavní perspektivu lahvárny v evropské vizi, že část energetiky bude postupně přecházet na vodík. To bude vyžadovat nové technologie pro jeho skladování a přepravu. I proto chce Světlík evropský trh chránit.

Doporučované