Ačkoliv se to zdá k nevíře, v Česku stále existují restaurace, v nichž kuchaři umí připravit menu do 100 korun. Najdete je v centru Prahy, na krajském úřadě v Liberci, v nemocnici, menze, obyčejné závodce i restauraci, nebo za Vámi dokonce můžou potají přijet autem.
Jak dlouho tyto ceny provozovatelé restaurací udrží, sami nevědí. Vše se zdražuje tak rychle, že si to nikdo z nich netroufne odhadnout. Jídelníčky na příští týden však už mají promyšlené, takže alespoň týden na svých cenách zůstanou.
Podívejte se, co za jakou cenu vaří, jak to na takových místech vypadá a jak stravu hodnotí lidé, kteří do těchto míst na polední menu chodí. Pro snadnější procházení galerií klikněte na poslední fotku v náhledu ukazujícím počet dalších snímků, pozn. red.
Foto: Iva Špačková, Seznam Zprávy Hledali jsme restaurace, které umějí v Česku i při dnešní drahotě vařit menu do stokoruny. Původních zhruba 20 tipů se po ověření aktuálních ceníků smrsklo na osm. Takto vypadá jídelna v centru hlavního města, která patří k jedněm z nich.
Foto: Iva Špačková, Seznam Zprávy Nachází se v Pasáži Světozor, pár metrů od Václavského náměstí.
Foto: Iva Špačková, Seznam Zprávy Každý pracovní den je otevřená od 10:00 do 15:00 a každý den uvítá v průměru 200 až 250 strávníků.
Foto: Iva Špačková, Seznam Zprávy Přijít může kdokoliv, ale velkou část hostů tvoří důchodci, kteří bydlí buď přímo v objektu pasáže, nebo v jeho blízkém okolí.
Foto: Iva Špačková, Seznam Zprávy Právě pro ně je nastavena cena za polévku, hlavní jídlo a čaj na 95 korun.
Foto: Iva Špačková, Seznam Zprávy „Když jsme tu začínali, žilo zde hodně důchodců a my jsme chtěli, aby si mohli dovolit dát jídlo v centru, takže jsem to pro ně takto nastavili jako takovou charitu,“ říká Hana Štolbová, která pomáhá svému synovi Milošovi provozovat prostor, který si pronajali před 12 lety.
Foto: Iva Špačková, Seznam Zprávy Velký zisk pro ně nikdy nebyl na první místě, stačí jim, když uhradí všechny náklady včetně své práce a nadto si něco vydělají.
Foto: Iva Špačková, Seznam Zprávy Pro ostatní strávníky je cena menu nastavena na 129 korun a součástí menu je i moučník.
Foto: Iva Špačková, Seznam Zprávy Nad tuto cenu je možné si v restauraci objednat i dražší chody.
Foto: Iva Špačková, Seznam Zprávy Pro cizince, kteří do podzemní jídelny také chodí, jsou pokrmy přeloženy do angličtiny a ruštiny.
Foto: Iva Špačková, Seznam Zprávy Krátce před koncem otevírací doby, kdy jídelnu vyzkoušela i autorka textu, zde obědvalo zhruba deset lidí včetně herců.
Foto: Iva Špačková, Seznam Zprávy Před odchodem si lidé ještě mohou přečíst menu na následující den.
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy Druhou pražskou restaurací, která umí vařit menu do stovky, je Stravování Hrbek na Smíchově.
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy Jídelna je ukrytá ve sklepních prostorech Paláce Křižík, a proto do ní nejčastěji chodí zaměstnanci firem, které v něm sídlí.
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy Anebo jejich známí, které do jídelny přivedou. „Absolutně jsem netušila, že tu něco podobného je, a to už leta pracuji poblíž. Je to fajn, občas sem určitě zajdu. Ta cena je na dnešní dobu neuvěřitelná a kvalita je přiměřená,“ říká Eva S.
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy Jídelna je otevřena každý pracovní den od 7:30 do 14:00 a kromě oběda v ní lze pořídit i svačinu či sladkosti. Její provozovatel, Ferdinand Hrbek, dělá do blízkého okolí i rozvoz. Za ten si strávníci připlatí k menu sedm korun.
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy To je on, Ferdinand Hrbek, provozovatel stejnojmenné jídelny. „Když zde byli francouzští majitelé, dbali na to, aby v objektu bylo vedle luxusních restaurací i jídlo pro dělníky a zaměstnance. A já to tak držím. Stačí mi, když mám z každého jídla čistého pár korun, říká provozovatel a zároveň kuchař.
Foto: Iva Špačková, Seznam Zprávy Jak dlouho si bude moci dovolit jídla nezdražovat, Hrbek neví. Příští týden se však cena nehne.
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy Jídelna se na nižší cenu dostává tím, že má trochu nižší nájem za sklepní prostory, vaří hodně jídel a nemá obsluhu. Lidé si tak vezmou tác, na ten si poskládají jídlo, a po obědě ho zase odnesou.
Takto vaří v restauraci umístěné v krajském úřadě v Liberci.
Restauraci provozuje společnost KNL Catering, kterou zřídila liberecká nemocnice, a vedle pacientů vaří i pro veřejnost, a to na sedmi místech. Kromě úřadu třeba v nemocnici v Turnově či ve Frýdlantu.
Restaurace nabízí dvě varianty: menu A zahrnuje hlavní jídlo a nápoj a začíná už na 98 korunách, menu B zahrnuje navíc polévku a bývá o 20 korun dražší.
Každý den je v nabídce sedm různých pokrmů.
Denně jídelna uvaří přes 13 tisíc jídel.
A právě obrovské množství vydávaných porcí jí umožňuje dostat se na nižší ceny pro strávníky.
Toto je jedna ze tří menz Technické univerzity v Liberci.
Šéfkuchař menzy Jaromír Linke vaří se svým týmem, kterému se daří bodovat na kuchařských soutěžích, denně zhruba 2 tisíce porcí.
Zhruba polovinu strávníků tvoří studenti, jimž menza primárně slouží.
Ti mají cenu dotovanou, tedy téměř o 20 korun levnější než veřejnost.
I ta má však cenu nastavenou velmi nízko. Nejlevnější jídla začínají i s polévkou na 61 korunách.
Ta nejdražší se pohybují v současnosti kolem 130 korun.
Že jídlo lidem chutná, lze poznat z reakcí zanechaných na stránkách menzy znějících stručně jako „šmakuláda“ nebo „mňamík“.
Na studentech ani veřejnosti nemůže jídelna příliš vydělat, a proto si přivydělává tím, že vaří pro soukromé oslavy a rauty.
„Zájem o ně je nižší než před covidem, ale pomalu se zase festivaly a rauty obnovují,“ říká ředitelka kolejí a menz (KaM) Iva Šídová.
Foto: Česká jídelna Milan Babor V Ostravě se lidé mohou do stokoruny najíst v České jídelně, kterou provozuje Milan Babor.
Foto: Česká jídelna Milan Babor Vlastní jídelnu provozuje 10 let a denně uvaří zhruba tisíc jídel. Před covidem to bylo minimálně o 500 pokrmů více.
Foto: Česká jídelna Milan Babor Čerstvou nabídku si lidé vybírají z osvětlených cedulí. Každý den se mění podle toho, co pan Babor nakoupí den předem.
Foto: Česká jídelna Milan Babor Stálou nabídku lze vyhledat na internetu. Když si člověk vybere nejlevnější jídla – smažený sýr či smažený květák a přidá si k nim salát za 15 korun, vyjde mu účtenka za tyto dvě položky pod 100 korun.
Takto vypadá jídelna Plhák ve Zlíně.
Její majitel Jan Plhák v ní vaří menu za 85 korun a chce na této ceně zůstat alespoň rok.
„Ač jsem původně ajťák a ekonom, přes mamku jsem se dostal i vaření a už jsem u toho zůstal. Denně vařím zhruba tisíc obědů a výhodu mám v tom, že díky rozvozům mám asi polovinu z nich jistých. Abych vše stihl, musím vstávat velmi brzy ráno, tento týden třeba ve čtvrt na čtyři. Spát jsem šel v půl jedenácté,“ říká Jan Plhák.
Foto: Facebook/Restaurace Repete Takto vypadá restaurace Repete v Boskovicích.
Foto: Facebook/Restaurace Repete Stojí na hlavní třídě a přes den má takový frmol, že nestíhá brát telefony.
Foto: Facebook/Restaurace Repete V kraji je ale vyhlášená. „Mají tam neustále fičák a lidé jsou tam spokojeni. Já sama jsem tam chodila před několika lety a chutnalo mi to,“ říká Blanka K. „Mají moc dobré jídlo za tu cenu,“ dodává Tomáš R.
I zde je možné pořídit polévku s hlavním jídlem do 100 korun.
Toto je výtah z jídelního lístku plzeňské jídelny, který si mezi sebou posílají fanoušci kuchaře, který rozváží jídlo po Plzni a chce zůstat v anonymitě, protože by nezvládal větší nápor objednávek. I on se dokáže vejít do ceny 100 korun za menu.
Přehled jídelních lístků ukazuje, že i v dnešní době, kdy se vše zdražuje, je stále možné vařit úsporně. Fotka z Jižní Moravy ukazuje, jak moc růst surovin a energií ovlivňuje celkovou útratu. Zatímco v únoru bylo tamější menu za necelých 80 korun, dnes už je lehce nad stovku.