Článek
Hlavní část výsledkové sezony ve Spojených státech se chýlí ke konci, když své hospodářské výsledky již představila řada klíčových firem z indexu S&P 500. Největší pozornost investorů se však opět upírala na společnost Nvidia, aktuálně nejhodnotnější firmu světa s tržní kapitalizací 3,58 bilionu dolarů.
Nvidia, známá jako lídr ve vývoji grafických čipů pohánějících ChatGPT a další aplikace umělé inteligence, oznámila výsledky za třetí fiskální čtvrtletí roku 2025 ve středu po konci burzovního obchodování v USA. Čistý zisk společnosti vzrostl oproti stejnému období loňského roku dvojnásobně na 20 miliard dolarů. To je více než odhad analytiků ve výši 17,4 miliardy dolarů.
Tržby firmy se meziročně zvýšily na 35,1 miliardy dolarů neboli o 94 procent, což rovněž překonalo analytické odhady ve výši 33,28 miliardy dolarů. Klíčovým motorem růstu byla datová centra, která generovala tržby ve výši 30,8 miliardy dolarů oproti odhadovaným 29,5 miliardy dolaru. Meziročně se tak zvýšily o 112 procent.
Firma rovněž oznámila růst upraveného zisku na akcii, který činil 0,81 dolaru a meziročně vzrostl o 103 procent. To je finanční ukazatel, který udává, jaký zisk připadá na jednu akcii společnosti. Zjednodušeně řečeno jde o část zisku firmy, který by teoreticky inkasoval každý akcionář, pokud by se celý rozdělil rovnoměrně mezi všechny vydané akcie.
I tento údaj překonal odhad Wall Street, který byl na úrovni 0,74 dolaru na akcii.
Pozitivní výhled
Investoři sledovali i výhled firmy pro další čtvrtletí. Analytici předpokládali, že Nvidia v příštím sledovaném čtvrtletí vykáže meziroční růst tržeb na 37 miliard dolarů. Společnost však odhaduje ještě vyšší tržby ve výši 37,5 miliardy dolarů, a to s tolerancí plus minus dvou procent.
Podle analytika Tomáše Cverny z brokerské společnosti XTB Nvidia investory pozitivně překvapila, když její tržby i zisk překonaly odhady trhu.
„Díky velkým investicím technologických společností, jako jsou Alphabet, Microsoft nebo Meta Platforms, společnost Nvidia nadále prosperuje. Všechny tyto firmy ale plánují s masivními investicemi do AI pokračovat, což podporuje růstový potenciál Nvidie,“ komentuje výsledky Cverna pro SZ Byznys.
Naopak zklamáním je podle něj nižší než očekávaná hrubá marže společnosti, která dosáhla 75 procent a pokračuje tak její stlačování. „Firma však poskytla lepší než očekávaný výhled na aktuální kvartál, a potvrzuje tak jistotu o silnou poptávku po AI. Navzdory skvělým výsledkům a výhledu akcie v poobchodní fázi klesaly přibližně od dvou do čtyř procent. Trh zřejmě vyžadoval při aktuální valuaci ještě lepší výsledky,“ dodává analytik.
„Kvartální čísla Nvidie jsou z mého pohledu v souladu s očekáváním a podobně vyznívá výhled, zřejmě v souvislosti s očekáváním od Blackwellu. Celkově hodnotím čísla jako akceptovatelná a začátek roku očekávám pro Nvidii silný. Z pohledu pozice Nvidie a dosavadního tržního vývoje nicméně očekávám nyní spíše mírně negativní odezvu trhu,“ uvádí v prvním rychlém komentáři analytik Patria Finance Branislav Soták.
Masivní pohyb
Již před zveřejněním výsledků panovalo na trzích napětí, protože investoři očekávali výrazný pohyb akcií Nvidie. Podle údajů agentury Bloomberg se předpokládalo, že cena akcií by mohla posílit, nebo naopak klesnout až o osm procent.
Takový výkyv by znamenal změnu tržní hodnoty firmy až o 300 miliard dolarů, což je více, než činí hodnota většiny společností z indexu S&P 500. Analytici z Bank of America dokonce označili výsledky Nvidie za důležitější pro trhy než blížící se prosincové zasedání americké centrální banky (Fed) nebo zveřejnění dat o inflaci.
Akcie Nvidie od zveřejnění předchozích výsledků v srpnu posílily o 16 procent na současných 146 dolarů. Pro srovnání, index PHLX Semiconductor, sledující 30 předních polovodičových firem v USA, za stejné období poklesl o 3,5 procenta.
Za celý letošní rok se hodnota akcií Nvidie ztrojnásobila, což reflektuje silnou poptávku po čipech pro umělou inteligenci. Společnost je momentálně považována za hlavního hráče v tomto rychle rostoucím odvětví, protože vyrábí nejpokročilejší AI čipy na světě.
Pozornost na Blackwell
Trhy se kromě čísel rovněž zaměřovaly na komentáře společnosti ohledně čipů Blackwell, které by se v nadcházejících čtvrtletích měly stát jedním z klíčových tahounů prodeje. Tyto nové čipy by mohly dále posílit dominanci Nvidie v oblasti vysoce výkonných grafických procesorů, kde už nyní ovládá 90 procent trhu.
Nvidia čipy Blackwell propaguje jako nákladově efektivní řešení, které by mělo výrazně snížit provozní náklady a spotřebu energie – údajně až 25násobně oproti současným technologiím. Tato vylepšení by mohla být zásadní pro firmy provozující datová centra, kde jsou efektivita a úspory nákladů klíčovými faktory.
Nedávné informace o problémech s přehříváním těchto procesorů v serverových skříních ovšem vyvolaly mírně negativní reakce trhu. Výroba čipů Blackwell byla odložena ze třetího čtvrtletí na prosinec tohoto roku kvůli blíže nespecifikovaným problémům s designem.
Podle aktuální tiskové zprávy společnosti jsou čipy Blackwell v plné produkci. Nvidia také zdůraznila, že poptávka po těchto čipech je extrémně vysoká.