Článek
Výsledková akciová sezona ve Spojených státech se blíží ke svému konci, své čtvrtletní hospodářské výsledky už představila většina společností z akciového indexu S&P 500. Na jednu firmu široká investorská veřejnost ale čekala obzvlášť.
Ve středu po ukončení americké obchodní seance odhalila čísla Nvidia, lídr ve vývoji grafických čipů, které stojí za pohonem ChatGPT a dalších aplikací umělé inteligence.
Snad nikdo nepochyboval o tom, že druhá nejhodnotnější světová firma podle tržní kapitalizace (první je společnost Apple) vykáže silné výsledky. Hlavní otázkou tedy bylo, zda a jak výrazně překonají očekávání trhu a jaký bude výhled společnosti pro další období.
Americká firma ve fiskálním druhém čtvrtletí roku 2025, které skončilo 28. července, zvýšila čistý zisk na 16,95 miliardy dolarů ze 6,74 miliardy ve stejném období předchozího roku. To představuje nárůst o 152 procent. Konsenzus analytiků přitom počítal se ziskem 14,95 miliardy dolarů.
Firmě výrazně rostly také tržby, které Nvidia oproti loňskému roku navýšila více než dvojnásobně na 30,04 miliardy dolarů. Také na této úrovni firma překonala odhady trhu, který počítal s hodnotou 28,85 miliardy dolarů. Zdaleka největším zdrojem příjmů Nvidie jsou její datová centra, která vygenerovala tržby ve výší 26,27 miliardy dolarů proti očekávání 25,07 miliardy.
Firma rovněž oznámila růst upraveného zisku na akcii, který činil 0,68 dolaru a meziročně vzrostl o 152 procent. To je finanční ukazatel, který udává, jaký zisk připadá na jednu akcii společnosti. Zjednodušeně řečeno jde o část zisku firmy, který by teoreticky inkasoval každý akcionář, pokud by se celý rozdělil rovnoměrně mezi všechny vydané akcie.
I tento údaj překonal odhad Wall Street, který byl na úrovni 0,64 dolaru na akcii.
Optimistický výhled
Trh s napětím rovněž vyčkával na výhled firmy pro fiskální třetí čtvrtletí, přičemž analytici odhadovali meziroční nárůst tržeb o tři čtvrtiny z 18,1 na 31,7 miliardy dolarů. Firma ovšem očekává ještě vyšší tržby, které by měly dosáhnout úrovně 32,5 miliardy dolarů s plus minus dvouprocentní odchylkou.
V bezprostřední reakci na výsledky hospodaření akcie firmy přesto po uzavření trhů odepisovaly kolem pěti procent na 120 dolarů za kus, než později část poklesu umazaly.
Podle analytika Tomáše Cverny z brokerské společnosti XTB zveřejnila Nvidia opět skvělé výsledky. Trh však podle něj „neoficiálně“ očekával vyšší tempo růstu, a proto akcie reagovaly poklesem. Nvidia dokonce překonala odhad hrubé i provozní marže a vykázala jejich meziroční růst, což podle analytika potvrzuje její silnou tržní pozici vůči konkurenci, kterou je nyní hlavně společnost AMD.
„Skvělé výsledky jako takové naznačovalo už zveřejnění tržeb tchajwanského TSMC, který pro Nvidii vyrábí čipy. Navíc firmu velmi výrazně podporuje souboj Alphabetu, mateřské společnosti Googlu, a Microsoftu. Obě společnosti totiž kvůli konkurenčnímu boji vynakládají vysoké kapitálové náklady – čtvrtletně přes deset miliard dolarů –, aby udržely krok v implementaci různých AI vychytávek do svých produktů,“ hodnotí Cverna výsledky pro SZ Byznys.
Hodnota narostla devětkrát
Šílenství kolem odvětví umělé inteligence dokazuje rovněž vývoj akcií firmy od začátku roku, které se zhodnotily již o 161 procent. Od konce roku 2022, kdy naplno propukla horečka kolem umělé inteligence, se hodnota firmy zvýšila přibližně devětkrát.
Ondřej Hartman, soukromý investor a zakladatel tradingového portálu FXstreet.cz, k výsledkům Nvidie pro SZ Byznys poznamenává, že firma se po raketovém růstu svého byznysu i ceny akcií nyní přetahuje o pozici nejhodnotnější společnosti světa s Applem a Microsoftem, přičemž tržní kapitalizace každé z těchto společností přesahuje tři biliony dolarů.
„Otázka tedy zní: Má ještě Nvidia kam růst? Co se týče ceny akcie, tak to Nvidia bude mít velice těžké, protože musí kontinuálním růstem zisků potvrdit vysoce optimistická očekávání investorů.“
Hartman také upozorňuje, že Nvidia musí v následujících letech zvyšovat tržby meziročně alespoň o 20 procent a zároveň si udržet svou výjimečnou marži 78 procent, aby ospravedlnila současná vysoká očekávání.
„Pokud vydrží všeobecný rozruch okolo umělé inteligence a trh bude ochotný kupovat mimořádně výkonné čipy, nebudou tržby problém. Úskalí pro navyšování zisků ale může přinést konkurence, která se do tak vysokých marží bude chtít také zakousnout,“ tvrdí.
Investice do akcií Nvidie je podle Hartmana mimo jiné sázkou na to, že si společnost udrží na polovodičovém trhu „monopolní“ postavení podobné Applu na trhu chytrých telefonů nebo Alphabetu (Googlu) mezi internetovými vyhledávači.