Článek
Zubař ze Švýcarska, který nabízí pronájem bytu v centru Prahy za 12 tisíc korun. Zdravotní sestra ze Všeobecné fakultní nemocnice, kterou náhle zaměstnavatel posílá do Řecka. Dva příklady z mnoha báchorek, kterými se podvodníci snaží vylákat peníze od lidí, již shání bydlení.
„Z dat digitální realitní služby Bezrealitky vyplývá, že počet pokusů o podvod je nyní nadprůměrně vysoký. Strmě začal stoupat ihned se začátkem uprchlické krize. Nyní jsme zhruba na trojnásobku běžného období,“ potvrzuje pro SZ Byznys Hendrik Meyer, generální ředitel European Housing Services, pod nějž patří portál Bezrealitky.
„Zakážeme jich zhruba deset týdně. Souvisí to pravděpodobně se zvýšenou poptávkou ze strany uživatelů,“ říká také Lenka Zichová, produktová manažerka největšího realitního portálu. „Na rozdíl od předcházejících období se nyní už jen minimálně setkáváme s napadením účtu realitních kanceláří. Pokud na Sreality.cz k podvodu dojde, tak zpravidla tím způsobem, že si podvodník sám zaplatí inzerci, na kterou uživatele láká,“ dodává Lenka Zichová.
Podvodníci komunikují zásadně mailem, osobnímu nebo telefonickému kontaktu se vyhýbají. Varovným signálem je také špatná čeština nebo poloha bytu na lukrativním místě za výrazně nízkou cenu. A hlavně chtějí poslat peníze předem, ať už údajný rezervační poplatek, kauci nebo nájem na první měsíc, bez písemné dohody. Podle odhadů takto odešlou stovky nabídek každý měsíc.
Jak nenaletět při pronájmu či koupi bytu
- nízká cena v atraktivní lokalitě
- inzerát je psaný lámanou češtinou
- pronajímatel nechce umožnit fyzickou prohlídku, vyhýbá se fyzickému či telefonickému kontaktu
- platba zálohy/kauce předem před podpisem smlouvy nebo prohlídkou
Zdroj: Sreality.cz, Bezrealitky.cz, RE/MAX Alfa
Zatímco na velkých inzertních portálech sledují a mažou podvodné nabídky týmy analytiků a realitní kanceláře prověřují prodávající i kupující, na sociálních sítích tomu tak není.
Sofistikovanější jsou schopni pronajmout si byt například přes Airbnb, organizovat prohlídky a následně ho i několikrát fingovaně pronajmout.
„Každému, kdo hledá pronájem nebo koupi bytu, proto doporučuji spolupracovat s renomovanou realitní kanceláří anebo si zjistit, zdali je pronajímatel skutečným vlastníkem nemovitosti podle listu vlastnictví anebo má oprávnění takovou nemovitost pronajmout nebo prodat,“ říká jednoznačně Petr Podlešák, manažer realitní kanceláře RE/MAX Alfa.
Podvodníci totiž přicházejí se stále novými způsoby, jak se dostat k penězům.
„Ti sofistikovanější jsou schopni pronajmout si byt například přes Airbnb, organizovat prohlídky a následně ho i několikrát fingovaně pronajmout za dobrou cenu několika zájemcům,“ popisuje praktiky podvodníků Hendrik Meyer, generální ředitel European Housing Services, pod nějž patří portál Bezrealitky.
Podvodům nahrává i akutní nedostatek volných bytů. „Vzhledem k celkem dramatické situaci na poli nájemního bydlení, kdy evidujeme velký boom zájmu o pronájmy, mohou být lidé méně ostražití, často jednají rychle, aby jim lákavá nabídka neutekla, a právě toho podvodníci mohou využívat,“ upozorňuje Lenka Zichová z Srealit.