Článek
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) jmenoval nového ředitele nejmocnějšího lesnického podniku v zemi, který spravuje zhruba polovinu lesů. Stal se jím Dalibor Šafařík.
Ten v letech 2014 až 2020 vedl Krajské ředitelství Lesů ČR v Brně, poté rok a půl řídil Ústav lesnické a dřevařské ekonomiky a politiky. Do nejvyšších pater státního podniku se dostal letos v červnu, kdy byl jmenován ekonomickým ředitelem Lesů ČR. Jeho prioritou je boj s kůrovcem.
„V rozmanitosti je stabilita a síla, je mé motto. A to nejen v postupu obnovy lesů po obrovské kůrovcové kalamitě, ale i pestrosti ve vztazích s obchodními partnery a ve vzdělávání našich zaměstnanců. Totéž se týká rozvíjení majetku Lesů ČR,“ uvedl po svém jmenování.
Uvedl, že nechystá rozsáhlé personální výměny kromě obsazení postu dvou náměstků - šéfa lesního vodního hospodářství a ekonomického ředitele. „Domnívám se, že z těch turbulentních minulých let podnik v tuto chvíli potřebuje především stabilitu a klid na práci,“ řekl.
„Myslím že se nám podařilo najít nejen superhajného, ale především špičkového odborníka, skutečného manažera a odborníka na lesní problematiku,“ řekl ministr Nekula. „Musíme v naších lesích aplikovat nejnovější vědecké poznatky. Abychom měli naše lesy stabilní a odolné vůči například kůrovcovým kalamitám,“ dodal.
Lesy ČR mají nového šéfa po jedenácti měsících. Tím posledním byl Josef Vojáček, bývalý ředitel Vojenských lesů a statků. Loni v prosinci jej odvolal Marian Jurečka (KDU-ČSL), který si na ministerstvo „odskočil“ za nemocného Zdeňka Nekulu. Dočasným řízením byl pověřen Jiří Groda, lesní správce Lesní správy Vítkov na Opavsku.
Vážným kandidátem na ředitelský post byl exšéf Lesů ČR Daniel Szorád. Manažera, kterého letos navrhlo obžalovat kvůli možnému podvodu Vrchní státní zastupitelství v Praze, prosazovali lidovci, ale narazili v koalici.
Szorád je podezřelý z podvodu kvůli údajnému porušení konkurenční doložky, která mu zakazovala pracovat po odchodu pro konkurenci. Podle policie a státního zástupce však Szórád začal pobírat odměnu od společnosti Lesní správa Trhanov, informovala v únoru televize Seznam.
Výsledky firmy se lepší
Lesy ČR spravují přibližně polovinu lesů v tuzemsku. V loňském roce podnik rozdělil těžební zakázky za téměř pět miliard korun čtrnácti společnostem. Tržby podniku se meziročně zvýšily z téměř 8,8 miliardy korun na 14,6 miliardy, vyplývá z účetní závěrky. Čistý zisk dosáhl přes 2,7 miliardy.
V letošním roce má podnik ještě lepší výsledky. Do státního rozpočtu převede 3,81 miliardy korun ze svého zisku, dalších 550 milionů korun odvede Budějovický Budvar.
„K ohrožení nebo omezení investic Lesů ČR v příštím roce nedojde. Pouze musíme časově přeplánovat některé významnější a větší akce. Zejména ty, které jsou napojeny na část evropských peněz z fondů, zejména vodohospodářské stavby pro plnění retence vody v krajině,“ řekl Šafařík.
Akademická obec, lesníci, ekologové i zpracovatelé dřeva volají po novelizaci dvacet let starého lesního zákona. Požadují snížení byrokracie a svobodnější podmínky směrem k přirozené obnově lesa.
„Lesník má poměrně přesně popsáno, co, v jakém poměru a kdy má v lese sázet. Má jen velmi omezené možnosti využívat přirozenou obnovu nebo reagovat na změnu podmínek stanoviště vlivem sucha nebo zvyšujících se teplot,“ uvedl Tomáš Pospíšil z Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU.
Novela lesního zákona by také podle soukromých vlastníků měla sjednotit správu lesů pod samostatné lesní úřady nebo zavést vhodná adaptační opatření na klimatickou změnu a narůstající tlak škůdců. „Věříme, že Lesy ČR pod novým vedením naše návrhy podpoří a stanou se dalším z partnerů ve společné snaze zachovat české lesy i pro další generace,“ říká Jiří Svoboda, předseda Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů.