Článek
Zlínský podnikatel Petr Tankó v médiích příliš často nevystupuje. Většinový majitel skupiny Cream Investment přitom aspiruje na zařazení do žebříčků nejbohatších Čechů. Společnost totiž vlastní aktiva v hodnotě deseti miliard korun a poměrně zajímavé portfolio.
V něm je například obří železniční kontejnerové překladiště u Košic, pár desítek kilometrů od hranice s Ukrajinou, 100 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch, 300 tisíc metrů čtverečních skladových ploch, pozemky a desítky nemovitostí v celém Česku. A také podstatná část areálu bývalého Baťova závodu, který patří s rozlohou 65 hektarů mezi největší tuzemské brownfieldy.
Areál přímo v centru Zlína, který kdysi sloužil největšímu výrobci bot na světě, vlastní skupina Cream zhruba ze 60 procent od roku 2002. A právě sem teď míří svou nejnovější investici. Za 3,5 miliardy korun tu postaví „Fabriku“ – komplex tří budov propojených proskleným monoblokem, který nabídne obchodní centrum, sály pro sportovní aktivity i koncerty, parkování a multikino. Vše pod taktovkou architekta Víta Másla, se kterým skupina spolupracuje dlouhodobě.
„Podle Baťova rastru jde konkrétně o území vymezené budovami 24, 25, 26. Máme už stavební povolení, začít bychom chtěli na konci příštího roku, pro veřejnost pak komplex otevřít v roce 2027. Celé území areálu je památkovou zónou, to znamená, že při prosazování jakéhokoliv projektu tam musíme respektovat pravidla definovaná památkovou ochranou,“ říká generální ředitel skupiny Cream Martin Jarolím.
Dodává, že zatímco dříve stačilo nabídnout dostatek kvalitních obchodů, dnes je, zejména pro mladší generaci, atraktivní hlavně nabídka možností, jak strávit volný čas. I proto hned vedle nových budov skupina vystaví zimní stadion s plochou 3000 metrů čtverečních.
Kluziště jako u Rockefellerova centra
„Je to klasika, ledová plocha s rozměry podle standardů NHL,“ dodává Jarolím s tím, že jako inspirace v tomto případě posloužilo známé kluziště u Rockefellerova centra v New Yorku.
Tím však investice v areálu Baťova závodu nekončí. „Další zhruba dvě miliardy korun chceme investovat do bytové výstavby, se kterou jsme tu už začali a budeme v ní pokračovat. Celkově počítáme i s dalšími investicemi okolo osmi miliard korun,“ říká většinový vlastník Cream Investment Petr Tankó. Financování skupina zajišťuje z 80 procent z vlastních zdrojů, z 20 procent ze zdrojů bankovních.
Jak vlastně Cream začínal a kde vzal peníze na počáteční investice? V rozhovoru pro SZ Byznys na to odpovídal zakladatel Petr Tankó: „Začínali jsme v 90. letech tím, že jsme kupovali pohledávky u firem, které se dostaly do potíží. Firmy jsme většinou restrukturalizovali a pak prodali. Brownfield Baťovy továrny jsme získali stejným způsobem.“
Aktuálně je hlavní ambicí skupiny Cream rozvoj stávajících aktiv – pro následujících deset let má v Česku a na Slovensku připravené projekty v hodnotě 25 miliard korun.