Článek
Jelikož je každé rozsvícení a otočení kohoutkem na radiátoru dražší než před rokem, mají Češi motivaci šetřit energiemi. To se jim daří už od začátku roku. Měsíční spotřeba plynu je totiž zatím stále nižší než v předchozích třech letech a v listopadu tomu nebylo jinak.
Podle údajů o spotřebě společnosti Amper Meteo byla spotřeba zemního plynu v listopadu meziročně nižší o 22,3 procenta. Po očištění o vliv počasí a paroplynové elektrárny Počerady byly úspory 16,3 procenta, což je více než v říjnu, kdy činily 11,7 procenta.
„Až do začátku topné sezony platilo, že podstatná část snížení spotřeby zemního plynu byla spojena s menším využitím paroplynových elektráren. Část snížení přineslo odlišné klima a samotná redukce a úspory byly jen polovinou celkového snížení,“ vysvětluje ředitel strategie EGÚ Brno Michal Macenauer.
Ve srovnání s posledními dvěma lety byl letošní listopad teplejší o 0,8 °C, ale byl stále chladnější než stejné období v letech 2018 a 2019. Přesto jsou úspory patrné i v takto dlouhodobém srovnání. „Oproti letům 2018 až 2020 se úspory dokonce pohybují okolo 20 procent,“ popisuje analytik společnosti Amper Meteo Kamil Rajdl.
Na celkové spotřebě plynu v České republice se podle dat Amper Meteo v listopadu podílela paroplynová elektrárna Počerady z 3,8 procenta. „Meziročně spotřebovala o 44 procent plynu méně. Od začátku roku je pokles meziročně o 28 procent,“ říká Rajdl.
V klesajícím trendu pokračuje také spotřeba elektřiny, i když byl nižší než v říjnu. „Celkově byla spotřeba meziročně nižší o 4,2 procenta, po očištění o vliv počasí o 3,5 procenta,“ popisuje Rajdl. Od začátku roku bylo spotřebováno o 2,7 procenta elektrické energie méně, po očištění činí úspory 1,9 procenta.
Tyto úspory mají podstatný vliv i na cenu energií. Ta jak u elektřiny, tak u plynu od září klesá. „Pokud by se nesnižovala spotřeba zemního plynu, bylo by méně pravděpodobné, že bude nadcházející topná sezona zvládnutelná, analýzy by to indikovaly, a na trhu by tak panovala větší obava, což by působilo na navyšování ceny,“ říká Macenauer.
Cena elektřiny na denním trhu se aktuálně pohybuje kolem 300 euro za MWh, u plynu kolem 130 euro za MWh. Ještě v srpnu ale velkoobchodními trhy zmítala panika a cena elektřiny přesáhla historické maximum 1000 euro za MWh.
Nižší spotřeba zemního plynu má také pozitivní vliv na zaplněnost tuzemských zásobníků. V těch je podle dat Ministerstva průmyslu a obchodu k 1. prosinci 2022 vtlačeno 3,348 miliardy kubíků plynu, což je vzhledem k celkové kapacitě 97 procent.
Nižší spotřeba podle Macenauera umožnila právě brzké naplnění zásobníků, a to i vzhledem k přítoku plynu do Česka, který byl kvůli odstavení plynovodu Nord Stream 1 relativně nízký. „Každé procento snížení spotřeby nám navyšuje pravděpodobnost, že energeticky zvládneme nejen topnou sezonu 2022/2023, ale i tu další,“ vysvětluje expert.
Upozorňuje ale, že dosavadní příznivé počasí zásobám přálo, což se může kdykoliv změnit. „Potom bude ono každé další procento mnohem významnější,“ říká Macenauer.
Ještě v posledních dvou týdnech byly zásobníky naplněny na 99 procent, ale vzhledem k chladnějšímu počasí a vytápění se zásoby snížily na současnou úroveň.