Článek
Článek si můžete pustit také v audioverzi.
Dění kolem padlé investiční společnosti Arca Investments, největšího českého bankrotu posledních desetiletí, opět nabírá na obrátkách. Část věřitelů se totiž bouří proti vedení insolvence. Insolvenčnímu správci se zase krátí čas pro podání žalob proti transakcím, u nichž je podezření, že byly nevýhodné pro věřitele. Samotné Arce se pro změnu blíží okamžik, kdy bude muset předložit reorganizační plán a jasně ukázat, co věřitelům nabízí.
Věřitelé přihlásili do insolvence s Arca Investments požadavky celkem za 23 miliard korun. V říjnovém prvním kole přezkumného jednání byly přiznány nároky věřitelů za více než 15 miliard. Většina z této sumy pochází ze směnek.
Cenné papíry si lidé od Arcy pořizovali s vidinou vysokého zhodnocení. Arca Investments měla následně tyto krátkodobé půjčky investovat do projektů v rámci své skupiny Arca Capital. V nejednom případu ale lidé v Arce utopili své úspory. Případem se zabývá i Národní centrála proti organizovanému zločinu.
„Forenzní audit je fakticky hotov, nicméně některé transakce se ještě došetřují a asi došetřovat i budou. Vše, co máme vyhodnoceno k podání žalob, bude samozřejmě podáno ve lhůtě. Tam, kde jsme limitováni termínem 11. května 2022, tak do tohoto termínu,“ řekl Lee Louda, insolvenční správce společnosti Arca Investments.
„Momentálně je zažalováno již přes jednu miliardu korun a to jsme vlastně na počátku. Celkový objem spočítaný nemáme, výsledky auditu se průběžně vyhodnocují, budeme je však určitě znát k 11. květnu 2022,“ dodal Louda.
Nespokojení věřitelé
Část věřitelů stojících mimo věřitelský výbor Arcy ale znepokojuje fakt, že většina žalob ještě podaná nebyla. Například fond IFIS tvrdí, že Arca mlží o své skutečné ekonomické situaci a přesunuje majetek mimo dosah věřitelů.
„Insolvenční správce dosud nedokončil forenzní audit, nejsou tak prověřeny všechny úkony Arca Investments za poslední dobu a možnost jejich napadení žalobami ze strany správce. Lhůta pro podání takových žalob přitom končí za necelý měsíc,“ uvedla mluvčí fondu Kamila Břízová.
Momentálně je zažalováno již přes jednu miliardu korun a to jsme vlastně na počátku. Celkový objem spočítaný nemáme, výsledky auditu se průběžně vyhodnocují, budeme je však určitě znát k 11. květnu 2022.
IFIS kvůli tomu a dalším pochybnostem o průběhu insolvence navrhuje svolat novou schůzi věřitelů Arcy. Stejný požadavek vznesla i kancelář advokáta Jana Langmeiera zastupující další věřitele. Cílem je přehodit výhybku směřování kauzy Arca.
„Schůzi věřitelů jsme se rozhodli svolat, abychom se ještě pokusili zvrátit současný negativní vývoj insolvenčního řízení Arca Investments. Jsem velmi znepokojen tím, že dne 11. května 2022 vyprší insolvenčnímu správci roční lhůta na podání takzvaných odpůrčích žalob, ale zatím v této věci není vidět žádná konkrétní činnost a není dokončen forenzní audit,“ řekl Langmeier.
Fond IFIS ani věřitelé zastoupení advokátem Langmeierem ve věřitelském výboru Arcy nejsou. Byli však do loňského října členy prozatímního věřitelského výboru.
„Oba kritici byli členy toho prozatímního výboru a při hlasováních o provedení forenzního auditu sice k návrhům neměli žádné výhrady, respektive žádné neoznámili správci, nicméně nikdy nepodpořili jeho provedení v rámci svých hlasování,“ poznamenal správce Louda.
Toto tvrzení ale protagonisté odmítli. Fond IFIS se odvolal na zápis z jednání prozatímního výboru z července 2021, kdy IFIS hlasoval pro uskutečnění auditu. „Následné výhrady IFIS se netýkaly zpracování forenzního auditu, ale výše nákladů na jeho zpracování,“ doplnila zástupkyně fondu Břízová.
Čekání na plán
Kromě žalob ohledně majetkových transakcí je dalším velkým milníkem kauzy Arca očekávané předložení reorganizačního plánu. Má jasně určit, kolik mohou věřitelé dostat zpátky a za jakých podmínek. Na plánu už Arca pracuje rok. Soud přitom firmě již jednou vyhověl ohledně prodloužení lhůty pro předložení dokumentu. Nejzazší termín uplyne 20. června.
Hrubou verzi plánu již Arca poskytla věřitelskému výboru a insolvenčnímu správci. „Samotné předložení plánu bude záviset od intenzity diskusí a finalizace znaleckého posudku potřebného k dokončení plánu,“ sdělil manažer Arcy Peter Janiga.
Skupinu Arca Capital tvoří složitý propletenec dvou stovek firem. Jádro byznysu měla firma v Česku a na Slovensku. Podnikala také v Rakousku, pro finanční transakce využívala rovněž společnosti na Maltě a Kypru.
Peníze získávané prodejem směnek si firmy ve skupině mezi sebou různě přesouvaly. Kromě toho má Arca rovněž významné finanční pozice ve fondech spravovaných společností Redside, které se nyní snaží ožehavou situaci vyřešit.
Schůzi věřitelů jsme se rozhodli svolat, abychom se ještě pokusili zvrátit současný negativní vývoj insolvenčního řízení Arca Investments.
Finanční toky napříč skupinou Arca Capital způsobily, že v insolvenci se postupně kromě mateřské Arca Investments ocitly také další společnosti z koncernu i jeho okolí. Celkem jsou v insolvenci v Česku a na Slovensku téměř dvě desítky firem ze skupiny Arca a jejího okolí. Mezi nimi je i Arca Capital Bohemia, která v minulosti hrála významnou roli při transakcích na pomezí byznysu a politiky. Pomohla například zbohatnout expremiérovi Stanislavu Grossovi.
Problémy se přelily také směrem k firmám, jež patřily do hájemství investičního dravce Pavola Krúpy. Krúpa byl dlouho hlavní tváří Arca Capital. V roce 2018 z většiny pozic ve skupině vycouval. Většinový podíl v Arce tehdy získal Rastislav Velič. Krúpa si následně rozjel vlastní byznys. Finanční vazby na Arcu měl ale dál. Mimo jiné do skupiny půjčoval peníze z dluhopisů, které vydávaly jeho firmy typu České Lithium nebo Acquisition Capital. Během letošního roku vstoupily do insolvence také tyto firmy, které držitelům dluhopisů dluží v součtu stovky milionů korun.