Článek
Skupina osmi uživatelů sociální sítě TikTok podala u amerického federálního soudu žalobu, kterou se snaží zablokovat zákon, který chce vynutit prodej čínské aplikace. Bez toho by slavné síti ve Spojených státech hrozil zákaz. O žalobě informoval deník The Washington Post.
V USA aplikaci aktuálně používá asi 170 milionů uživatelů. Její odpojení od mateřské společnosti ByteDance tamní vláda požaduje především kvůli obavám, že může být špionážním nástrojem Komunistické strany Číny. To ale TikTok popírá.
Žalujícím vadí, že by zákazem mohli přijít o část živobytí, které na platformě vybudovali. Zákaz by podle nich také omezil jejich svobodu projevu. TikTok popisují jako nedílnou součást amerického života.
„Naši klienti se spoléhají na TikTok, aby se mohli vyjadřovat, učit se a najít komunitu. Doufají, že se jim podaří obhájit nejen svá práva podle prvního dodatku, ale i práva dalších Američanů, kteří TikTok také používají. Zákaz je zhoubným útokem na svobodu projevu, který je v rozporu se základními principy národa,“ uvedla podle magazínu Time v prohlášení Ambika Kumarová, právnička tvůrců.
Mezi žalující podle zpravodajského kanálu NBC patří Brian Firebaugh, rančer z texaského venkova, Chloe Joy Sextonová, pekařka z Tennessee, která vlastní firmu na výrobu sušenek, Talia Cadetová, knižní recenzentka z Washingtonu, Timothy Martin, vysokoškolský fotbalový trenér ze Severní Dakoty, Kiera Spannová, politická aktivistka ze Severní Karolíny, Paul Tran, zakladatel kosmetické značky z Georgie, Topher Townsend, raper z Mississippi, a Steven King, tvůrce komedií z Arizony.
„Ačkoli pocházejí z různých míst, profesí, společenských vrstev a politických přesvědčení, jsou zajedno v názoru, že jim TikTok poskytuje jedinečný a nenahraditelný prostředek k sebevyjádření a vytváření komunity,“ cituje agentura Reuters žalobu.
Většina tvůrců sice díky TikToku nevydělá tolik peněz, aby je stoprocentně uživil, mohou skrz něj ale získávat spolupráce s velkými značkami nebo propagovat své vlastní produkty a podnikání. Například pekařka Sextonová začala na TikTok natáčet v roce 2020 poté, co přišla o zaměstnání. Nyní má na platformě podle žaloby přes 2,2 milionu sledujících, díky čemuž si otevřela pekárnu a vydala kuchařku.
„Ztrátou platformy bych přišla nejen o svůj příjem, ale i o svůj nejefektivnější prostředek, jak se spojit s lidmi po celém světě. Jsem hrdá na to, že se mohu podílet na této žalobě a zastat se všech, kteří na TikTok spoléhají stejně jako já,“ cituje Sextonovou NBC.
Žalobu podal i TikTok
Minulý týden podaly podobnou žalobu společnost TikTok a její čínská mateřská společnost ByteDance. Ty tvrdí, že zákon porušuje americkou ústavu, a to hned z několika důvodů, včetně prvního dodatku o ochraně svobody projevu. Kupce ByteDance hledat neplánuje.
Mluvčí amerického Ministerstva spravedlnosti podle Time uvedl, že se vláda na obhajobu zákona u soudu těší. Čína, odkud mateřská společnost ByteDance pochází, americké sociální sítě zakazuje dlouhodobě. Zakázaný je tam například Google, YouTube, X, Instagram, WhatsApp a Facebook, protože všechny porušují čínská pravidla týkající se shromažďování údajů nebo sdílení obsahu.
„Tento právní předpis řeší zásadní otázky národní bezpečnosti způsobem, který je v souladu s prvním dodatkem a dalšími ústavními omezeními,“ cituje mluvčího magazín.
Zákazu čelil TikTok již za minulé vlády exprezidenta Donalda Trumpa, už tehdy návrh zákona žalovali sami uživatelé. Stejně tak se minulý rok postavili proti zákazu platformy ve státě Montana. Tehdy je zastupovala právní kancelář Davis Wright Tremaine, která zastupuje tvůrce i nyní.
Podle mluvčího kanceláře náklady na právní zastoupení žalobců u případu v Montaně financovala společnost TikTok. Plán financovat zastoupení podle něj má i nyní, píše NBC.
USA proti čínskému TikToku
Čínská firma ByteDance stojí před rozhodnutím, zda prodat své zlaté vejce – aplikaci TikTok. To je podmínka, aby mohla fungovat v USA. Může v USA nefungovat a obětovat část zisků, nebo tlaku vyhovět. Kdo by ale mohl TikTok koupit?