Článek
V koronakrizi několik poboček Baťa zavřeli. Mezi jinými tu na letišti, kde byla prodejna prakticky bez jakéhokoliv pohybu. Jiné přesunuli, pečlivěji si totiž vyhodnocují, kde se jim pobočka vyplatí a kde už ne.
„Reagovali jsme na nové výzvy, které přinesl i realitní trh, podařilo se nám vyjednat levnější nové nájmy a některé stále vyjednáváme, protože – musíme si to přiznat – obchodní centra už nejsou to, co bývala,“ přiznává Martin Horsák, finanční ředitel firmy Baťa.
Ze stejných důvodů zavřou dvě další prodejny a přesunou jinam – do prostor s levnějším nájmem. Čtyři nové pobočky naopak plánují do konce zimy otevřít, a to v Česku a další tři na Slovensku.
Zdražit si netroufají
Firma šetří, kde se dá, přesto na rozdíl od ostatních hlásí, že vyšší ceny výrobků ani přes stále dražší náklady neplánuje.
Firma Baťa
Počet továren na světě: 23
(v ČR Dolním Němčí, další v Nizozemsku, v Latinské Americe, Africe, Asii)
Počet obchodů: 5 300
Počet spolupracovníků ve světě: 36 tisíc
Počet pracovníků ve střední Evropě: 1 000
Počet zemí, ve kterých působí: 70
Vlastníci: čtyři vnuci a vnučky zakladatele Tomáše Bati, děti Tomáše Bati mladšího
Hospodaření
2019: ztráta 37,8 milionu Kč
2020: ztráta 127,6 milionu Kč
2021: zisk (odhad) 5 až 6 milionů Kč
Zdroj: Baťa, akciová společnost
„Samozřejmě, že energie nás trápí velmi silně. Také inflace u některých materiálů. Ale my věříme, že tento ekonomický jev je tažen pouze krátkodobým nebo střednědobým nedostatkem a vzácností některých produktů,“ vysvětluje Martin Horsák, proč alespoň prozatím odmítají zvyšovat ceny obuvi. Přestože jiné firmy přiznávají, že už zdražily a ještě zdražovat budou.
Zdražovat nebudeme, nevíme, co by nám to přineslo.
„Zdražovat nebudeme, nevíme, co by nám to přineslo. Růstu chceme dosáhnout spíš zaměřením se na on-line prodej našich výrobků. Máme připravené nové technologie, které spouštíme. E-shopový kanál byl v covidu důležitým zdrojem našich příjmů,“ vysvětluje finanční ředitel s tím, že prodeje přes e-shop se pohybují kolem 20 procent. Firma patřící vnukům někdejšího zakladatele firmy, Tomáše Bati, plánuje v oblasti e-commerce růst.
Roky se finančně nedaří
Zatímco loni postihla společnost velmi citelná ztráta převyšující 127,5 milionu korun a o rok dřív hospodaření také skončilo ztrátou desítek milionů, letos poprvé bude v mírném zisku. Pět až šest milionů korun – podle odhadu muže, který drží ve firmě „kasu“.
Stále tady zaplaťpánbůh jsme, stále šijeme boty a nikoho jsme nepropustili.
„Stále tady zaplaťpánbůh jsme, stále šijeme boty a nikoho jsme nepropustili,“ uvádí Martin Horsák.
Právě česká továrna v Dolním Němčí zůstala po celou dobu koronakrize otevřená. Jako jediná Baťova továrna na světě. Novou továrnu k těm 23 už existujícím otevírat neplánují. Přestože zaznamenali velký nárůst poptávky po šití obuvi v Evropě.
Chystají ale rozšíření výroby. „Chtěli bychom otevřít druhou směnu a modernizujeme stroje. Máme tam 140 ševců a šiček a další spolupracovníky, kteří se starají o technickou část i design obuvi,“ vypráví pro SZ Byznys Martin Horsák s tím, že šiček je málo a zájem o obor žalostně malý.
Máme velký hlad po nových pracovnících ve střední Evropě.
„Někdy je plánování velmi složité, abychom nemuseli zastavit výrobu. Lidé v naší továrně totiž nešijí jen pro Baťu, ale i pro jiné firmy. Nabíráme do továrny i do prodejní sítě, ale i na centrálu. Máme velký hlad po nových pracovnících ve střední Evropě, kde zaměstnáváme tisícovku lidí. Nabereme tak o pět procent víc,“ upřesňuje.