Článek
Do konce května by mělo být zřejmé, kdo se stane novým majitelem zkrachovalých oceláren Liberty Ostrava. Vyplývá to z harmonogramu prodejního procesu, který spustil insolvenční správce podniku Šimon Peták.
Zatímco cesta ke změně vlastníka je už jasná, velkou neznámou je otázka, co bude s miliardami korun, které si dosavadní vlastník Liberty Sandžív Gupta v minulých letech odčerpal z Ostravy do jiných částí holdingu. Loni měla Liberty Ostrava pohledávky vůči jiným firmám z Guptova koncernu přes 13 miliard korun. Také tato otázka byla jedním z témat rozhovoru SZ Byznys se správcem Liberty.
Zahájili jste prodejní proces Liberty. Přípravná fáze, během níž mají přijít nabídky, potrvá do 7. dubna. Máte již nyní předběžné informace o tom, jak velký zájem bude?
Dlouhodobě se hovoří o dvou zájemcích z českého prostředí a jednom zahraničním. Ale doufáme, že se nám jich podaří přilákat do výběrového řízení více.
Co bude hlavním kritériem pro výběr nového majitele?
Bude pouze jediné, a to cena.
Při vyhlášení výběrového řízení jste uvedl, že zájemci mohou, ale nemusejí podat nabídku i na koksovnu. Případný zájem o tento provoz tedy žádnou roli při posuzování nabídek hrát nebude?
Tuto otázku jsme pečlivě zvažovali. Hlavním a v podstatě jediným a pro mě závazným cílem insolvenčního řízení je ze zákona co nejvyšší uspokojení věřitelů. Koksovna nese poměrně velkou ekologickou zátěž z minulosti. Její výši odhadujeme zhruba na 3,5 miliardy korun. Proti tomu ekologická garance státu z původní ekologické smlouvy pokrývá jen necelou miliardu. To znamená, že čistá hodnota koksovny by mohla být někým vnímána jako minus 2,5 miliardy korun.
Nechtěli jsme se dostat do situace, kdy prodáváme závod a někdo by nám za něj chtěl dát řekněme deset miliard, ale protože bychom ho prodávali s koksovnou, tak by cenu snížil o dvě a půl miliardy. Zvažovali jsme tedy dvě možnosti. První byla vést paralelně dvě výběrová řízení, samostatně hlavní závod a samostatně koksovnu. Druhá varianta byla vést pouze jedno výběrové řízení, ale umožnit výherci opt-out (možnost vyloučit koksovnu z nabídky, pozn. red.) pro koksovnu.
![](http://d39-a.sdn.cz/d_39/c_img_oW_A/nO1SBfAluiBtfltocCUIYqB/9eea.jpeg?fl=cro,0,0,4096,2731%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Insolvenční správce Šimon Peták.
Budou to pak ale porovnatelné nabídky, když například jeden zájemce do své ceny započítá i koksovnu a druhý ne?
Určitě ano. Naopak by se to mohlo hůře porovnávat v případě dvou samostatných výběrových řízení. Přiklonili jsme se k nejtransparentnějšímu řešení. Kdo dá více, dostane závod.
Jak se bude ve výběrovém řízení nahlížet na případné zájemce, kteří by měli zájem o obnovení prvovýroby, tedy produkci surového železa?
Znovuzahájení prvovýroby v podobě, jaká byla v minulosti, už asi ve hře není. Zahájení prvovýroby v obloukové peci však zvažováno je a troufnu si říct, že i plánováno minimálně oběma tuzemskými zájemci o závod Liberty. To však bude věc až v horizontu tří, spíše ale pěti a více let.
Část provozu Liberty nyní financuje firma ze skupiny CE Industries miliardáře Jaroslava Strnada. Právě o něm se hovoří jako o jednom z možných zájemců o Liberty. Pokud by nabídku podal, jak moc velkou výhodu bude mít vzhledem k faktu, že aktuálně část výroby v podniku platí?
Výhoda je asi hlavně informační. Pokud by někdo kupoval něco, jehož část nějakou dobu provozuje, tak má pochopitelně informační výhodu. Na druhou stranu se tuto informační výhodu budeme pokoušet co nejvíce neutralizovat či vynahradit ostatním potenciálním zájemcům přístupem k informacemi nabitému data roomu, možnostmi opakovaných prohlídek závodu, konzultacemi s managementem a podobně.
Krajské státní zastupitelství v Ostravě vyjádřilo obavy, zda složení věřitelského výboru Liberty nenahrává jedné skupině věřitelů, respektive právě zájmům Jaroslava a Michala Strnadových. Jak to vnímáte?
Věřitelský výbor je velmi důležitý orgán. Není to však rozhodně jediný hybatel insolvenčního řízení. Pochybnosti, které Krajské státní zastupitelství v Ostravě vzneslo, se týkaly pouze jednoho z pěti členů věřitelského výboru. Z tohoto pohledu se neobávám, že by k jakékoliv manipulaci nebo směřování insolvence jen ve prospěch jedné skupiny mohlo docházet.
Skupina majitele Liberty Sandžíva Gupty odčerpala v minulých letech z Ostravy ve formě půjček jiným firmám z holdingu miliardy korun. Jaká je šance získat tyto peníze zpět?
Šance je vždy. Budeme pro to dělat, co bude v našich silách. Ale pokud bych na to měl odpovědět realisticky, tak pokud se nám podaří něco dostat zpět, bude to nepatrný zlomek toho, co bylo za několik let z Liberty vyvedeno.
Probíhá o tom s panem Guptou nebo jeho zástupci nějaká komunikace?
Aktuálně nikoliv. Komunikace probíhala v minulosti a vždy nám bylo odpovědí, že peněžní prostředky na navrácení peněz do Liberty skupina nemá. Většinu pohledávek, která má Liberty vůči skupině, skupina uznává. Pouze k tomu ale doplňuje, že nemá prostředky na jejich vrácení.
Ze strany Vrchního státního zastupitelství v Olomouci již loni zazněla informace, že děním okolo Liberty se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu. Vyžádala si policie z Liberty podklady k transakcím s jinými firmami ze skupiny Sandžíva Gupty?
Ano, s Národní centrálou proti organizovanému zločinu na tom spolupracujeme. Mají od nás extrémně velké množství informací, které nyní analyzují.