Článek
Ve Frýdlantském výběžku se poblíž obcí Horní a Dolní Řasnice a Krásný Les připravuje výstavba jedné z největších větrných elektráren Česku. Radnice s projektem souhlasí. Plány developera však začala nabourávat část místních obyvatel. V Horní Řasnici se jim podařilo prosadit referendum. Znění otázky v referendu nahrává v případě vítězství odpůrců konkurenčnímu projektu.
Developerem projektu nedaleko hranic s Polskem v Libereckém kraji je firma WEB Větrná Energie z rakouské skupiny WEB Windenergie. Rakouská firma v lokalitě jednu větrnou elektrárnu provozuje už od roku 2012. Na aktuálním projektu začala společnost pracovat před třemi lety.
„Vhodných území na větrné elektrárny v Česku moc není, ale zrovna tady ano. Fouká tam dobrý vítr. Máme zajištěnou většinu pozemků, zaplacenou zálohu na kapacitu sítí, máme rozběhnuté posuzování vlivů stavby na životní prostředí. Pracujeme na projektu velmi intenzivně. Stál nás už spoustu času, práce a peněz,“ uvedla jednatelka WEB Větrné Energie Michaela Lužová.
Celkový instalovaný výkon devíti plánovaných větrníků bude mezi 40 až 50 megawattů. O konkrétním typu bude rozhodnuto až po posouzení dokumentace EIA Ministerstvem životního prostředí. V případě maximální varianty by se větrný park v Řasnici stal z hlediska výkonu největším v Česku.
Společnost zatím do přípravy projektu investovala kolem sedmi milionů korun. Celková investice do devíti větrníků bez jakékoliv další technologie má být kolem 81 milionů eur, tedy zhruba dvě miliardy korun.
Území, kde má vyrůst jedna z největších větrných farem v Česku:
Problém s projektem nemá ze tří dotčených vedení obcí Horní Řasnice a Krásný Les, vyplývá z odpovědí na otázky zaslané redakcí SZ Byznys. Starosta Dolní Řasnice na dotazy nereagoval. Za každý větrník umístěný na svém území má každá z obcí dostávat ročně do rozpočtu 400 tisíc korun.
„Firma WEB na našem katastru už jednu elektrárnu provozuje od roku 2012. A doteď nebyl problém, na čem jsme se domluvili, to platilo. Když v roce 2019 přišli s projektem větrného parku, rozhodli jsme se celou věc konzultovat s občany formou ankety, protože víc větrníků je i větší zásah do krajiny. Lidé dostali informační brožury i čas, aby se s tím seznámili. V anketě se pak zhruba tři čtvrtiny lidí vyslovily pro větrníky,“ sdělil starosta Horní Řasnice Radek Haloun.
Podobně dopadly ankety také v Dolní Řasnici a Krásném Lese. Následně obce uzavřely s WEB Větrnou Energií smlouvy o spolupráci.
Konkurenční nabídka
V roce 2022 odstartoval developer proces posuzování vlivů stavby na životní prostředí, známý též pro zkratkou EIA. A právě tehdy se začala proti projektu formovat opozice části místních obyvatel. Vyjadřovali například obavy z hluku a dopadu větrníků na krajinu.
V říjnu přistála do datových schránek dotčených obcí konkurenční nabídka od firmy Větrné Parky CZ. Jedním z představitelů této společnosti, která vznikla teprve letos, je přes investiční skupinu Invest & Property Consulting mimo jiné podnikatel Petr Pávek.
Pávek byl do roku 2010 dvanáct let starostou nedalekých Jindřichovic pod Smrkem. Do loňského roku byl Pávek také poslancem za STAN. Ještě v éře jeho starostování v Jindřichovicích vznikla u obce první větrná elektrárna. V letech 2007 a 2008 byl Pávek necelý rok náměstkem ministra pro místní rozvoj.
„Náš podnikatelský model je postaven na principu, který de facto dělá z obcí, vlastníků pozemků i domácností dotčených území společníky na hospodářském výsledku větrného parku. To je zejména pro občany, kteří vnímají újmu změny krajinného rázu svého okolí a strpění větší či menší hlukové zátěže, velmi motivační. Také obce mohou vydělávat mnohem více peněz než při stanovení fixní platby za větrnou elektrárnu,“ stojí v nabídce, kterou radnicím poslala firma Větrné Parky CZ.
Na radnicích však nabídka neuspěla. „Společnost Větrné parky CZ nám nějaký návrh skutečně poslala, ale návrh jako celek je úsměvný. Nabízí až podezřele mnoho peněz. Na jedné straně mám nabídku od WEBu, který na našem katastru deset let větrník provozuje, na druhé nabídku firmy, která vznikla před půl rokem a slibuje fantastické sumy. My o tento projekt zájem nemáme, máme platnou smlouvu s WEBem,“ řekl starosta Horní Řasnice Haloun.
„Smlouvu jsme uzavřeli na základě ankety. Se společností WEB Větrná Energie chceme nadále spolupracovat. Nevidím důvod spolupracovat s jinou firmou. Již máme uzavřenou smlouvu a jako obec uzavřené smlouvy ctíme a musíme dodržovat,“ připojila se starostka Krásného Lesa Stanislava Piněvská.
Navzdory postojům radnic se však minimálně v Horní Řasnici podařilo opozici vyvolat o celé věci referendum. Bude se konat spolu s prezidentskými volbami v lednu 2023.
Za referendem stojí místní občanská iniciativa Zdravá Řasnice. Obává se například špatného vlivu větrného parku na krajinu, odlivu zvěře, negativního vlivu na ceny nemovitostí, narušení migračního koridoru ptáků nebo nezvratných změn územního plánu.
Klíčové referendum
Návrh na referendum obdržela radnice od občanské Iniciativy Zdravá Řasnice 20. října. Nabídka konkurenčního projektu od firmy Větrné Parky CZ dorazila obcím o den později. Spolek Zdravá Řasnice i společnost Větrné Parky CZ odmítají, že by spolu měly něco společného.
„S jiným projektem jsme se my, jakožto neformální skupina občanské iniciativy z Horní Řasnice, doposud neseznámili. Nejsme v kontaktu s jakýmkoli jiným investorem. Nebudeme podporovat jakýkoli projekt, který by svou realizací ohrožoval veřejné zdraví či měl negativní dopad na zdejší životní prostředí,“ řekla Jolana Bláhová, zmocněnkyně přípravného výboru pro konání referenda v Horní Řasnici.
„Zcela jistě mohu vyloučit jakoukoliv aktivitu v oblasti místních iniciativ a odpůrců výstavby větrných elektráren. Ta myšlenka postrádá jakoukoliv logiku,“ reagoval Pávek na dotaz, zda nějak místní iniciativu a referenda ovlivňuje.
Faktem ovšem je, že referendum v Horní Řasnici nebude o větrnících jako takových, ale jen o projektu firmy WEB Větrná Energie. Konkurenční projekt ani větrné elektrárny obecně otázka v referendu nijak nezpochybňuje.
„Souhlasíte s tím, aby obecní zastupitelstvo Horní Řasnice neprodleně zastavilo všechny kroky k výstavbě větrných elektráren s firmou WEB Větrná Energie na území obce a odmítlo takto navrhovanou úpravu územního plánu?“ zní otázka v referendu vyvolaném sdružením Zdravá Řasnice.
Podle Bláhové z přípravného výboru pro konání referenda cílem otázky určitě nebylo upřednostnit projekt jiného developera. Zároveň zpětně připouští, že otázka mohla být kvůli vyloučení takových podezření zformulována jinak.
Aktuálně Pávkova firma Větrné Parky CZ vyčkává, jak se situace dále vyvine. „Za naši společnost je záležitost uzavřena do té míry, že nepodnikáme žádné kroky. Pokud se na nás obrátí některá z obcí nebo představitelé firmy WEB, rádi se vrátíme k vyjednávání o našem zapojení. Dosavadní projekt firmy WEB nezahrnuje území obce Jindřichovice pod Smrkem, kde vidíme prostor pro spolupráci jak s obcí, tak s firmou WEB na připojení do distribuční soustavy,“ sdělil někdejší dlouholetý starosta Jindřichovic Pávek.
Jednatelka WEB Větrná Energie Michaela Lužová však zatím spolupráci vylučuje.
Upřesnili jsme výši celkové investice do projektu.