Hlavní obsah

Mohu snížit cla, ale prodejte konečně TikTok, vzkázal Trump Pekingu

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že možná sníží cla na Čínu, aby pomohl uzavřít dohodu o prodeji aplikace pro krátká videa TikTok jejím vlastníkem ByteDance, uvedl server BBC.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Americký prezident Donald Trump je ochoten snížit cla na čínský dovoz, pokud to pomůže dohodě s čínskou společností ByteDance ohledně prodeje amerických aktivit její sociální sítě TikTok. Trump ale rovněž uvedl, že je ochoten prodloužit původní lhůtu 5. dubna, do kdy se má najít jiný než čínský kupec platformy.

V lednu americký prezident odložil realizaci zákona přijatého za Bidenovy administrativy, který TikTok zakazoval na území USA v případě, že čínský vlastník většinový podíl neprodá zájemci schválenému vládou. Trump krátce po nástupu do úřadu uplatňování tohoto zákazu na 75 dní pozastavil.

„Možná jim poskytnu malé snížení cel nebo něco jiného, aby se to uskutečnilo,“ cituje Trumpa BBC. Rovněž očekává, že do 5. dubna bude dosaženo alespoň obrysu dohody.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí v reakci na vyjádření uvedl, že Peking „opakovaně vyjádřil svůj postoj. Čínský nesouhlas s uvalením dodatečných cel byl vždy konzistentní a jasný.“

Trump se k TikToku vyjádřil jen krátce poté, co oznámil zavedení nových cel ve výši 25 % na všechny automobily a automobilové díly dovážené do USA.

Největším kamenem úrazu při dokončování dohody o prodeji platformy, která má hodnotu desítek miliard dolarů, byl vždy souhlas Pekingu, připomíná BBC.

Trump se již dříve snažil použít cla jako páku při vyjednávání. Hned první den po svém návratu do Bílého domu, 20. ledna, pohrozil Číně dalšími dovozními cly, pokud neschválí dohodu s TikTokem. Tuto nesmírně populární aplikaci používá přibližně 170 milionů Američanů.

Trump, který ve svém prvním prezidentském období vyzval k zákazu TikToku, má nyní na této platformě účet.

Proč chtějí politici v USA zakázat TikTok?

Kdy má být TikTok zakázán?

Zákon z dubna 2024 nařídil zákaz sítě TikTok v USA, pokud se tato nezbaví svého čínského vlastníka, firmy ByteDance. Čínská vláda možnost odprodání odmítla a firma ByteDance se zákazu bránila soudně. Zákaz oficiálně vstoupí v platnost 19. ledna, den před inaugurací nového prezidenta.

Proč má být TikTok zakázán?

Za hlavní důvod je označován vliv Číny, respektive možnost, že by si komunistická čínská vláda vyžádala data nebo pomocí sítě prosazovala své zájmy: „Viděli jsme důkazy v utajeném režimu,“ říká kongresman Josh Gottheimer, který na zákonu spolupracoval.

Zmiňovány jsou i další důvody, například vliv na děti nebo fungování doporučovacího algoritmu. To se ale týká i ostatních sociálních sítí.

Jak se zákaz konkrétně projeví?

V den, kdy zákaz TikToku vstoupí v platnost, se na první pohled moc nezmění. Zákon pamatuje na distribuci aplikace prostřednictvím nabídky platforem (např. Google Play Store a Apple App Store). Uživatelům mobilních telefonů by tak zmizela možnost instalovat aplikaci a TikTok by přišel o možnost získávat nové uživatele nebo poslat aktualizaci aplikace stávajícím uživatelům.

Zatímco odliv uživatelů by byl spíše postupný, inzerenti by se na jiné sítě mohli přesunout rychle. Stejně tak by řada tvůrců mohla upřednostnit jiné platformy. Podle nedávného průzkumu by nejvíce inzerentů přešlo na sítě firmy Meta, která provozuje Instagram a Facebook.

Doporučované