Článek
Americký stát Texas zůstával dlouho „rozsvícený“ i přes letošní kruté mrazy. Odborníci si ale nebyli jistí, zda jsou energetické sítě dostatečně zazimované, aby odolaly dalším mrazům. Realita jim nakonec dala částečně za pravdu, když ve čtvrtek ledová bouře v jižní části Spojených států způsobila značná zpoždění v dopravě a rozsáhlé výpadky proudu. Jen v Texasu bylo podle webu PowerOutage.us bez proudu více než 400 000 odběratelů, z toho více než 150 000 v Austinu.
„Texas obvykle zažívá tuhé mrazy, které prověřují jeho energetické sítě, jednou za deset let,“ řekl pro ABC News Ramanan Krishnamoorti, viceprezident pro energetiku a inovace na Houstonské univerzitě.
Rekord nejmrazivější zimy z prosince 1983 drží města Dallas-Fort Worth a Waco. Další mrazy přišly v roce 1991, kdy se jihovýchodním Houstonem přehnala halloweenská sněhová a ledová bouře. Další tuhá zima přišla roku 2000. Za 11 let se státem prohnal další mráz hovorově známý jako „Super Bowl freeze“, protože dorazil během víkendu, kdy se na stadionu AT&T Stadium v Arlingtonu konal Super Bowl, finálový zápas ligy v americkém fotbalu.
Poslední velké mrazy a sněhové bouře Texas zažil v roce 2021, kdy zemřelo více než 100 lidí v důsledku průběžných výpadků proudu. Kvůli počasí došlo k prudkému nárůstu poptávky po energii, kterou teď není stát schopen uspokojit, protože zamrzla tamní energetická infrastruktura.
Texas vyrábí více elektřiny než kterýkoliv jiný stát. Mrazy však utlumily tamní těžbu ropy a zemního plynu a na teplotní výkyvy nebyly připraveny ani větrné elektrárny, které produkují více než čtvrtinu výroby.
Letos však americký stát nečelil takovým výkyvům cen energií jako před dvěma lety, kdy elektřina na burze vyskočila o 10 000 procent. Nárůsty cen elektřiny tentokrát zůstaly výrazně pod očekáváním, i když předpovědi hovořily o zvýšení cen elektřiny na zhruba 100 dolarů za MWh, nakonec dosáhla jen 25 až 30 dolarů.
Několik uhelných a plynových výrobních zařízení však během prosincového mrazu nedosáhlo dostatečných výsledků. „ERCOT (provozovatel texaské elektrické sítě, pozn. red.) podcenil poptávku asi o deset procent,“ řekl ABC News Daniel Cohan, docent environmentálního inženýrství na Riceově univerzitě v Houstonu. ERCOT však situaci sleduje a očekává, že výroba elektřiny bude dostatečná k pokrytí poptávky v této sezoně.
Přestože je nyní poptávka rekordní, nedošlo k žádným rozsáhlým výpadkům. „Také proto, že v regionu bylo velmi větrno a tato výroba vykompenzovala výrobu z uhlí a plynu, která vypadla. Bylo skvělé znamení, že síť fungovala lépe než v roce 2021,“ zhodnotil Cohan.
Nicméně testy sítě v těchto dvou posledních zimních sezonách nebyly podle Krishnamoortiho „skutečnými zátěžovými testy“. Současné mrazy jsou „mnohem méně intenzivní“, pokud jde o teplotu ve srovnání se zimními bouřemi v roce 2021, které způsobily celostátní energetickou katastrofu.
„Příroda je nejlepší zátěžový test. Jediný způsob, jak zjistíme, zda systém obstojí v zátěžové zkoušce, je skutečně ho této zátěžové zkoušce podrobit,“ říká Krishnamoorti.
Některé výpadky v aktuální sezoně způsobil hlavně led, především v Dallasu nebo Austinu. „Led na stromech a elektrickém vedení může vést k lokálním výpadkům,“ uvedl mluvčí ERCOTu.
Jedním z problémů při zazimování texaské energetické sítě je, že k mrazům nedochází často. Zatímco Krishnamoorti očekává, že další velký mráz přijde až v roce 2030, klimatologové se domnívají, že změna klimatu četnost výskytu velkých mrazů zvýší a ty pak zasáhnou nejjižnější státy USA.
Zatímco historicky se tyto typy extrémních mrazů vyskytovaly jednou za deset let, podle vědců by změna klimatu mohla v budoucnu ohrozit Texas častějším výskytem. Kromě četných ztrát na životech, kterým by se ale dalo zabránit, by měly výkyvy počasí ekonomické dopady, k nimž dochází v důsledku výpadků proudu v Texasu.