Hlavní obsah

Krajské volby

Průběžné výsledky voleb v ČR
Sečteno 93,86 %
Výsledky voleb
StranaHlasy
ANO
767 256
ODS
119 859
KDU+ODS+TOP 09
116 465
STAN
110 876
Piráti
76 550

Volby do Senátu

Průběžné výsledky 1. kola voleb
Sečteno 85,71 %
Výsledky voleb

Moravia Steel by mohla převzít část provozů Liberty

Foto: Liberty Ostrava

Ilustrační foto.

Skupina miliardáře Tomáše Chrenka by mohla mít zájem o provozování části druhovýroby po Liberty Steel. Zájemce o celý podnik se zatím sehnat nepodařilo.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Skupina Moravia Steel se seriózně zabývá možností provozování některých provozů druhovýroby Liberty Ostrava. Konkrétně jde o rourovnu. Na dotaz ČTK to řekla mluvčí skupiny Moravia Steel Petra Macková Jurásková.

Předseda základní organizace Odborového svazu KOVO Liberty ČR Petr Slanina řekl, že se k tomu zatím nechce vyjadřovat. Liberty Ostrava je od června v úpadku a většina jejích provozů od loňského prosince stojí.

„S provozováním rourovny má firma dlouholeté zkušenosti ve vlastním provozu Válcovny trub v Ostravě-Vítkovicích. A má pro rozjetí provozu vstupní materiál,“ řekla mluvčí společnosti Moravia Steel.

Skupinu Moravia Steel miliardáře Tomáše Chrenka tvoří zejména společnosti orientované na hutnictví železa, kovoobrábění, strojírenskou výrobu a obchod se souvisejícími produkty. Do skupiny patří více než 20 společností, klíčovou firmou jsou Třinecké železárny. Ve skupině jsou dále například ŽDB Drátovna, MSV Metal Studénka, Šroubárna Kyjov nebo Kovárna VIVA.

Šéf Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo ve čtvrtek řekl, že obnovení alespoň druhovýroby by vrátilo do práce zhruba 2000 zaměstnanců, Liberty Ostrava jich má zhruba 5000, převážná část jich je od loňského prosince doma.

Představitelé vlády uváděli, že jejím cílem je najít pro Liberty Ostrava takového investora, který zachová část výroby a udrží v huti velkou část zaměstnanců. Po čtvrtečním jednání s odbory ale ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) novinářům řekl, že nabídku na převzetí hlavní části provozu huti žádný investor nepodal.

Vláda podle něj dosud eviduje jen jednu nabídku na provoz druhovýroby. Zatímco prvovýroba zahrnuje produkci oceli, v druhovýrobě se v podniku ze surového materiálu dělají další výrobky.

Ministr uvedl, že situaci výrazně zkomplikovala předchozí soudní moratoria, během nichž se problémy podniku ještě prohloubily, což následně oslabilo i zájem případného investora. Stát podle Stanjury bude v insolvenčním řízení chtít omezit práva současného majitele oceláren, jímž je od roku 2019 Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjdžíva Gupty.

Ďurčo ve čtvrtek řekl, že mluvil se dvěma potenciálními investory, ale jejich zájem je čím dál chladnější.

Související témata:

Doporučované