Článek
Šumavská Modrava patří díky tamnímu bydlišti miliardáře Zdeňka Bakaly a s tím souvisejícími daňovými příjmy mezi nejbohatší tuzemské obce. Vsi však nyní hrozí, že minimálně o část peněz přijde. Velkou sumu totiž vložila do investiční firmy WCA International, která zkrachovala.
Celková pohledávka Modravy vůči WCA je 228 milionů korun. Modrava je tak zatím vůbec největším přihlášeným věřitelem padlé investiční firmy. Zajímavostí také je, že zatímco většina věřitelů WCA pochází díky sídlu firmy ve Frýdku-Místku z Moravskoslezského kraje, Modrava je z opačného konce republiky.
„Jednalo se o uložení volných peněz. Byla to zhruba menší polovina z volných prostředků obce. Součástí byly i daňové příjmy od pana Zdeňka Bakaly,“ sdělil starosta Modravy Jaroslav Doležal.
Tuzemskou adresu má Bakala hlášenou právě v Modravě, kde vlastní dvě vily. Příjmy obce díky Bakalovi vyskočily hlavně na konci předminulého desetiletí. Tehdy miliardář prodal část akcií těžařské společnosti NWR.
Investice do nové firmy
Investiční smlouvu uzavřela WCA s Modravou v říjnu 2017. Tedy jen sedm měsíců po vzniku WCA International. Investici zajišťoval ještě minulý dlouholetý starosta Modravy Antonín Schubert, který na konci roku 2022 zemřel.
„Většinu financí radnice uložila do fondů, kde se peníze zhodnocují pro další generace Modravanů,“ řekl předloni Seznam Zprávám bývalý starosta Schubert.
Podle aktuálních údajů svěřilo WCA peníze za účelem zhodnocení kolem 5000 lidí. V součtu to představuje zhruba dvě miliardy korun. Firma založená mladým podnikatelem Matoušem Polákem z Frýdku-Místku slibovala vysoké zhodnocení na základě rizikových investic například do měnových párů, kryptoměn nebo startupů. Kauzou se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu.
Většinu investorů do WCA tvoří fyzické osoby. Mezi přihlášenými věřiteli jsou však také odborové organizace z moravskoslezských podniků.
Opakovaný risk
Není to poprvé, co Modrava podnikla takto riskantní investici. Již v roce 2013 obec investovala do německých fondů Shedlin zhruba 80 milionů korun. Správcovská firma těchto fondů ale před osmi lety zkrachovala a část peněz dokonce zmizela. Modrava pak obtížně bojovala o to, aby alespoň něco ze svých peněz dostala zpět.
Trpká zkušenost obec od riskantních investic neodradila. V roce 2017 uzavřela zmíněnou smlouvu s WCA. O dva roky později rozhodlo zastupitelstvo Modravy o investici do výroby baterií HE3DA. Investici obec uskutečnila v podobě nákupu akcií firmy Magna Energy Storage, a to prostřednictvím správcovské společnosti Battery Unite. Celkem obec do baterek poslala zhruba jedenáct milionů korun.
Projekt baterií HE3DA vzbuzoval řadu otázek o své životaschopnosti. Docházelo například k odkladům zahájení výroby. Podle většinového majitele projektu Radomíra Pruse se už však výrobní linka v jeho fabrice rozjela a má zajištěný odbyt na celý letošní rok, tvrdil v únoru na serveru Idnes.cz.
Kromě popsaných investic půjčila Modrava volné peníze také společnosti Bohemia Healing Marienbad Waters, která stáčí minerální vody v Mariánských Lázních a Bílině. Zastupitelstvo Modravy schválilo v únoru prodloužení půjčky do konce letošního roku. Již dříve obec investovala také do dluhopisů stejné firmy. Tyto obligace jsou však již splacené.