Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Od propuknutí finančních problémů investiční skupiny Arca Capital uběhlo pět let. Od zahájení insolvenčního řízení s firmou Arca Investments, jež holding zastřešovala, uplynuly více než čtyři roky. Věřitelé přitom zatím nedostali ani korunu z více než 20 miliard, které jim Arca Investments dluží. Většinu z této sumy vložili lidé do firmy prostřednictvím směnek s příslibem vysokých úroků.
Arca původně slibovala, že vrátí zpět přibližně polovinu z pohledávek. Někteří aktéři blízcí Arce při vytváření věřitelských skupin slibovali dokonce ještě více. Nyní je však jisté, že v lepším případě dostanou věřitelé zpět jen něco málo přes desetinu ze jmenovité hodnoty pohledávek.
Jak již redakce SZ Byznys popsala, velká část z těchto peněz skončila ve firmách v daňových rájích. Právě majetek umístěný v takzvaných offshorových společnostech a jeho přesun do Česka se má stát jedním z hlavních zdrojů pro získání peněz pro věřitele, vyplývá z nedávno schváleného reorganizačního plánu Arky.
Nový reorganizační plán připravila společnost Ifis. Od věřitelů získala část pohledávek a stala se v insolvenčním řízení s Arkou jedním z nevýraznějších hráčů. Plán spočívá ve vytvoření nové společnosti AI Czech holding a v přesunu majetku ze zahraničních částí skupiny Arca do této nově založené firmy. Mimo jiné je to podíl v personální agentuře Manuvia. Následně by z prodeje tohoto majetku měli profitovat věřitelé Arky.
„Pokud jde o navrhované uspokojení nezajištěných věřitelů dlužníka, činí jeho míra 10,4 procenta. Proti předchozí verzi reorganizačního plánu je však toto číslo podloženo aktuálními znaleckými zprávami,“ uvedl pro SZ Byznys šéf Ifisu Marek Indra.
„Navíc je zásadní, že skutečné uspokojení bude dáno až tím, za kolik se majetek v reorganizaci podaří zpeněžit. To znamená, že o skutečné míře uspokojení rozhodne opravdu cena, za kterou bude majetek zpeněžen,“ dodal Indra.
Současnému reorganizačnímu plánu z dílny Ifisu předcházel reorganizační plán sestavený samotnou Arcou. Ten však nakonec většina věřitelů i soud zamítli.
Schválení aktuálního reorganizačního plánu se snažil zamezit bývalý hlavní představitel skupiny Arca Capital Pavol Krúpa. Poukazoval mimo jiné na údajné nekalé praktiky svých bývalých společníků v čele se současným majitelem Arky Rastislavem Veličem. Velič na žádost o vyjádření k novému reorganizačnímu plánu nereagoval.
Po pádu Sberbank CZ je krach společnosti Arca Investments největším bankrotem v polistopadové historii Česka. Složitou situaci okolo firmy komplikuje fakt, že skupina byla rozkročená mezi Českou republiku a Slovensko. Právě na Slovensku přitom soud nedávno restrukturalizační plán Arky zamítl.
„Reorganizační plán v České republice, kde je vedeno hlavní insolvenční řízení, nebude dotčen zamítnutím reorganizačního plánu na Slovensku, to je ve vedlejším insolvenčním řízení. Reorganizační plán v Česku byl strukturován pro toto vedlejší řízení jako nadstavba, tedy bez ohledu na to, zda na Slovensku dojde či nedojde ke schválení plánu,“ reagoval insolvenční správce společnosti Arca Investments Lee Louda.
Podobně, jako se příliš nepohnul vývoj insolvence, je stále v úvodním stádiu rovněž prošetřování případu ze strany Národní centrály proti organizovanému zločinu. Ta se případu věnuje již od roku 2021.
„Věc je stále ve stadiu prověřování,“ sdělil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.