Článek
V rámci své dosud největší investice v České republice za 1,7 miliardy korun přistavěl Kaufland ke svému distribučnímu centru v Olomouci dva moderní sklady. Z velké části se spoléhají na stroje. Celkovou kapacitu tím rozšířili o třetinu na 120 tisíc paletových míst.
Šéf logistiky Kaufland ČR Juraj Bendík mluví o štěstí, protože se výstavbu podařilo realizovat ještě za ceny před současnou inflační bouří. I tak je z laického pohledu cena astronomická. Jedním z důvodů jsou nákladné technologie, které jsou v potravinářském retailu v Česku unikátní.
Roboti ušetří šedesát skladníků
V běžných skladech se zboží naskladňuje obvykle po paletách a do regálů je „ještěrkami“ rozvážejí lidé, kterých je ale nyní na trhu málo. V nejnovější přistavěné části olomouckého centra s deseti tisíci paletovými místy stačí při plném vytížení deset zaměstnanců. Většinu práce odvede přes sto pojízdných robotů, kteří drobnější položky drogerie nebo trvanlivých potravin sami rozvezou na jejich adresu v regálech, sahajících do výšky dvaceti metrů. Mezi regály plné kolejnic nikdo kromě techniků nesmí.
„Jsme na trhu v České republice momentálně jedinou firmou, která disponuje takovým automatickým skladem,“ říká Bendík. Automatizace ušetřila dohromady šedesát zaměstnanců.
„Na druhé straně přinášíme další pracovní pozice, které jsou spojené s obsluhou tohoto automatického skladu,“ uvedl šéf logistiky. Práci zde našlo například patnáct techniků, kteří obsluhují a servisují stroje. Deset lidí, kteří slouží na příjmu zboží, se po polovině směny střídají s pracovníky na konvenčním skladě, aby je monotónní práce neomrzela.
Sehnat lidi na práci skladníků je velký problém. A také jeden z důvodů, proč firma investuje do automatizace. Dalším důvodem je nutnost zajistit si dost skladového místa pro další expanzi v Česku. Za posledních dvanáct let zde Kaufland zvýšil počet poboček ze 100 na 139. V průměru otevírá tři až čtyři za rok.
„Tomu přizpůsobujeme naši kapacitu, a pokud v této expanzi budeme pokračovat, což je přirozený cíl každé firmy, tak s oběma centry, která se doplňují, budeme soběstační přibližně do roku 2028, 2029,“ uvedl Bendík.
Kaufland má sklad také v Modleticích u Prahy, který obsluhuje především teritorium Čech. Tam se zároveň nachází i závod na zpracování masa. Sklad v Olomouci, který kromě Moravy exportuje část zboží do zahraničí, denně přijímá v průměru 140 kamionů, naplněných potravinami, drogerií a dalším sortimentem.
Pod dohledem strojů
Lidé jsou ve skladu stále zapotřebí u objednávek. Systém, napojený na váhové senzory však kontroluje, aby do boxů plnili správné množství zboží.
Každý obchod v Česku, ať už je to supermarket nebo hypermarket, má vlastní závozový kalendář. Množství a složení zboží se sestavuje na základě kapacit skladu prodejny, průtočnosti zboží a obratové výkonnosti. Objednávka se tvoří vlastně po celý den podle nastavených algoritmů. A to vždy ve chvíli, kdy zákazník zaplatí za zboží na pokladně.
Obecně se dá říct, že denně z centrálních skladů zásobují nákladní auta všechny prodejny čerstvým ovocem, zeleninou, mléčnými výrobky, uzeninami a masem. Pomaloobrátkové zboží stačí obvykle jednou do týdne.
Také konkurence investuje do rozšiřování skladů. Lidl, patřící do stejné německé skupiny Schwarz, otevřel loni v Buštěhradě v areálu bývalé Poldi Kladno své páté logistické centrum na téměř 60 tisících metrech čtverečních, které je jedním z největších skladů společnosti v Evropě. Zaměstná až 500 lidí a obslouží na devadesát prodejen. Lidl už narážel na kapacitní strop.
Prostory pro nové logistické centrum hledá také Penny market. Mohl by vzniknout na Vysočině mezi dálnicí D1 a Větrným Jeníkovem, záleží však, jak se k záměru, který firma předložila v květnu, postaví město. Současný územní plán takovou výstavbu nepovoluje.