Článek
Lékárny bojují o každou dodávku léků na chřipku, nachlazení a kašel. Přiznávají, že masivní výpadky se týkají jak kamenných lékáren, tak i těch internetových. Stejně tak chybí některé léky na předpis. Asi nejčastěji slyší zákazníci slovo „nemáme“ u antibiotik.
„Zrovna minulý týden jsem byl v lékárně, to je opravdu smutný příběh. Tam jsou desítky procent návštěv, kdy tomu zákazníkovi nelze vyhovět. A každý to vidí, může si to ověřit sám,“ říká v rozhovoru pro SZ Byznys spolumajitel lékárenské skupiny Pilulka Martin Kasa.
„Slyšíme od ministra zdravotnictví (před vánočními svátky do Česka dorazila dodávka dětských sirupů proti bolesti a horečce, pozn. red.), že například sortiment dětských sirupů už dorazil, a přitom v současné době není ani jeden kus na distribuci, žádná lékárna si ho nemůže objednat. Jestli mi někdo ukáže, že je, tak se s ním klidně vsadím,“ dodává Martin Kasa.
Za hodinu a půl vyprodáno
Nedostatek léků řeší tým na Ministerstvu zdravotnictví, mimo jiné sleduje zásoby léčiv v celé Evropě a jedná i o mimořádných dovozech.
„V posledních dvou prosincových týdnech dorazilo do ČR 346 tisíc balení dětského sirupu pro léčbu horečky a bolesti, které skrze distributory zamířily do českých lékáren. Celkem v loňském roce dorazilo do ČR více než 1,2 milionu balení, což je bezmála o půl milionu balení více než v předcovidovém roce 2019,“ informoval v reakci na vyjádření lékáren Ondřej Jakob, mluvčí Ministerstva zdravotnictví s tím, že dalších 80 tisíc balení dorazí do konce ledna.
Resort také argumentuje tím, že u volně prodejných léčiv (nyní je největší poptávka po lécích na chřipku a nachlazení - pozn. red.) má ministerstvo jen omezené možnosti, jak zajistit mimořádné dodávky nad rámec již naplánovaných. „I tak se to nicméně díky přímým jednáním s výrobci a distributory daří,“ tvrdí mluvčí resortu Ondřej Jakob.
Na vině jsou jednak výpadky ve výrobách v asijských státech, ale také nadměrná spotřeba Evropanů po dvou letech covidových lockdownů.
„Je veliký skok ve spotřebě. A výroba pro celý svět není schopna pružně reagovat na celkovou poptávku,“ vysvětloval v minulém týdnu Jakub Dvořáček, náměstek ministra zdravotnictví. Situace například s nedostatkem antibiotik tak bude trvat minimálně řadu měsíců.
Některé lékárenské e-shopy tak například přistoupily k omezení prodávaných kusů na zákazníka.
„To, co proběhlo médii, byla malá část dávky na první kvartál a trh to samozřejmě absorboval velmi rychle. I my jsme dostali omezené množství a za hodinu a půl bylo vyprodáno, a to i při omezeném prodeji jednoho kusu na zákazníka,“ uvedl Kasa zkušenost Pilulky.
Také například konkurenční Lékárna.cz už kvůli vysoké poptávce nastavila nákupní limity. „K tomuto řešení jsme přistoupili poté, co jedna z dostupných položek na horečku, chřipku a bolest zmizela ze skladu během hodiny,“ informovala firma v tiskovém prohlášení. Současnou situaci hodnotí jako „tak extrémní, že předčila i výpadky z druhé covidové vlny“.
„Určitě to má vliv i na výpadek tržeb,“ doplňuje Martin Kasa. „Je to problém v celém regionu, nejen v Česku, řeší to všechny státy, v nichž působíme,“ dodává. V roce 2022 vstoupila firma na dva nové trhy – do Maďarska a Rakouska. Celkově působí kromě ČR ve čtyřech středoevropských zemích.
Pozn. red.: Text jsme doplnili o reakci Ministerstva zdravotnictví na rozhovor s Martinem Kasou, spolumajitelem Pilulky.