Článek
Česká společnost Vafo Pavla Boušky s britskou firmou Pooch & Mutt spolupracovala dlouhodobě. Menšinový podíl v ní získala v roce 2020 a následně ho v roce 2022 zvýšila na 40 procent, nyní dokoupila zbývajících 60 procent a firmu zcela ovládla.
„Na rozdíl od mnoha jiných převzetí společností nejde o snahu o zefektivnění a snížení nákladů. Společnost Vafo podpořila náš růst v posledních několika letech, během nichž jsme ztrojnásobili počet zaměstnanců, zčtyřnásobili obrat a vyvinuli celou řadu nových produktů,“ uvedl k akvizici zakladatel firmy Pooch & Mutt Guy Blaskey, který je rovněž členem vedení společnosti Vafo a který ve společnosti se sídlem v Londýně zůstane.
Firma Pooch & Mutt uvedla, že během „posledních několika let“ vyrostla o více než 400 procent a v roce 2023 by mohla dosáhnout obratu 18 milionů liber (500 milionů korun). Hodnotu akvizice ani jedna strana nekomentovala.
Krmiva pro Evropu
„Růst společnosti Pooch & Mutt od naší první investice je neuvěřitelný. Mnoho společností slibuje v investičních prospektech velké věci, ale jen málo z nich je splní. Společnost Pooch & Mutt slibovala velké věci a naplnila je vrchovatě. Pro naši skupinu bude velkým přínosem,“ komentoval akvizici Petr Kříž, člen představenstva společnosti Vafo odpovědný za fúze a akvizice a strategii.
Pooch & Mutt hodlá ještě letos uvést na trh značku Planet Pet Society, která se zaměří na udržitelnost. „Byl to můj vlastní projekt, jehož cílem bylo vyvinout nejudržitelnější krmivo pro domácí zvířata na světě založené na surovinách z druhé ruky,“ dodal Blaskey.
Společnost Vafo má osm továren v zemích včetně Česka, Finska a Estonska. Mezi její další značky patří Carnilove, Prima, Nutrican a Profine. Vyrábí také krmiva pod privátní značkou pro „většinu největších maloobchodních prodejců domácích zvířat v Evropě“.
Společnost Vafo, která prodává krmiva ve více než 85 zemích, má za sebou úspěšný rok. Loni si připsala tržby ve výši zhruba 9,4 miliardy korun a i letos počítá s růstem. Tentokrát ale s výrazně nižším než v minulých letech – i v oblasti zvířecích krmiv se totiž projevila tendence lidí šetřit.