Článek
V prosinci schválil americký Microsoft rozhodnutí, že si z tuzemské pobočky vyplatí zisk v plné výši. Za účetní rok, který skončil v červnu loňského roku, činil zisk české větve Microsoftu 333,5 milionu korun.
„Společník tímto schvaluje návrh na rozdělení zisku za účetní období, jehož výše činí 333 542 554 korun, a to tak, že celý zisk bude vyplacen ve formě dividendy,“ uvedla firma ve svém rozhodnutí z prosince, které aktuálně publikovala ve sbírce listin obchodního rejstříku.
Kromě toho v Praze sídlí i sesterská firma Skype Czech Republic, z níž si korporace Microsoft vyplatí podíl na zisku za rok 2024 ve výši 185,4 milionu korun. V rámci ní funguje i vývojové centrum. Dohromady tak z Česka korporace Microsoft získá 518,9 milionu korun.
Microsoft Corporation je jednou z největších společností na světě. Jeho tržní hodnota aktuálně činí 3,16 bilionu dolarů (77,7 bilionu korun). Lokální česká pobočka má velmi těsné vztahy s Microsoftem v Irsku, zemi, která je daňovým rájem technologických firem v Evropě.
Propouštění zaměstnanců
Microsoftu v Česku v účetním roce 2023/24 výrazně klesly tržby na 2,8 miliardy korun (z 3,2 miliardy v 2022/23), ale ziskovost mírně vzrostla na 333,5 milionu korun (ze 330,1 milionu o rok předtím). Firma se zbavila skoro stovky zaměstnanců včetně manažerů. Ke konci prvního pololetí 2024 v české pobočce pracovalo 556 lidí, o rok předtím to bylo 643.
Stejně tak se snižovaly stavy i v sesterské firmě Skype Czech Republic, ale jen o deset lidí na 695.
Od května se novým šéfem Microsoftu pro Česko a Slovensko stal Michal Stachník, který dřív vedl českou pobočku společnosti Cisco. Vystřídal tak Michala Marka, který pobočku přechodně vedl po odchodu Violety Luca do Vodafonu.
Nejvýnosnějšími jsou pro Microsoft momentálně cloudové služby Microsoft Azure, Microsoft 365, ale i Dynamics 365. Ve fiskálním roce 2024 představovaly tyto služby více než 75 procent obratu. Služby Microsoftu v Česku využívají největší firmy jako Plzeňský Prazdroj, O2 nebo Česká spořitelna, ale i veřejná správa.
Microsoft těží i z toho, že zaměstnanci stále kombinují práci z kanceláře a domova. Nabízí i služby zaměřené na oblast bezpečnosti, Copilot a AI technologie, které přitahují velkou pozornost zákazníků. „Očekáváme, že AI technologie budou nejrychleji rostoucím segmentem služeb v následujícím fiskálním roce. Společnost Microsoft již integrovala AI a Copilot do většiny stávajících produktů a služeb, čímž umožnila rychlé přijetí a používání našimi zákazníky,“ uvádí firma ve své aktuální výroční zprávě.
Microsoft v Česku působí už od roku 1992. Loni firma definitivně zrušila stavbu velkého datového centra Microsoftu v Česku a rozhodla, že projekt přesune do Skandinávie. Důvodem byly nedostatečné zdroje bezemisní energie.