Článek
Energetický Holding Malina, který je jedním z největších dodavatelů střešní fotovoltaiky v Česku, v minulých týdnech přiznal problémy se zajištěním zakázek. Podle médií si společnost nabrala více objednávek, než je schopna uskutečnit, přičemž za ně už vybírala zálohy. Holding v současnosti nenabírá nové zakázky. Společnost o tom informovala ČTK. Už v minulých dnech firma změnila vedení a chystá systémové změny.
„Audit stavu zakázek a instalací je důležitý, abychom získali komplexní přehled o stavu firmy a mohli jsme připravit další kroky a rozhodnutí k řešení současných problémů. Rád bych všechny zákazníky požádal o spolupráci a vyplnění jednoduchého formuláře, který najdou na webových stránkách Maliny: www.malinagroup.cz,“ uvedl vedoucí krizového týmu a předseda představenstva společnosti Jan Urban.
„Společně s tím se snažíme zlepšit komunikaci se zákazníky, která v posledních týdnech zkolabovala. Zajistili jsme proto externí kontaktní centrum a operátoři budou v nejbližších dnech obvolávat klienty a ověřovat stav jejich zakázek a instalací,“ dodal.
Poté, co se potíže ve firmě dostaly na veřejnost, začal Urban převádět majetek na své příbuzné. V katastru nemovitostí se objevila informace, že dne 10. ledna 2023 člen představenstva společnosti Malina převedl na své příbuzné Jana Urbana a Alici Urbanovou vlastnická práva k nemovitostem v Kladně a dalším na pražském Žižkově, psaly minulý týden Seznam Zprávy.
Firma kromě toho uvedla, že provádí také kontrolu svého materiálu ve skladech. Zároveň pracuje na vnitřních změnách. „Na základě výsledků kontrol a analýz připravíme pro vedení Maliny doporučení, jak aktuální situace dál řešit. Návrhy chceme předložit v řádu dnů,“ sdělil vedoucí týmu externích poradců Petr Sochora.
Společnost v předchozích dnech kvůli problémům provedla několik změn. Řízení firmy převzal šéf představenstva Urban. Jeho úkolem je provést systémové změny ve fungování společnosti. S nimi mu má pomoci tým externích poradců vedený právě Sochorou, který v minulosti působil ve vedení Zásilkovny a Packeta Group.
Cílem je podle Maliny vyřešit zpožďování zakázek a jejich zajištění. Instalace podle firmy pokračují.
Loni v Česku prudce stoupl zájem o fotovoltaické elektrárny. Za rok 2022 jich bylo zprovozněno 33 760 s celkovým výkonem 288,8 megawattu (MW), což je meziroční nárůst o 366 procent. Vysoká poptávka pokračuje i letos.