Hlavní obsah

Lipavský letí do Washingtonu vyjednávat o čipech pro Česko

Foto: Nvidia

Výkonný čip H100 od společnosti Nvidia, který se používá při vývoji umělé inteligence. Ilustrační foto.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský se pokusí přimět americkou administrativu, aby Česko zařadila mezi země bez omezení na dovoz čipů pro umělou inteligenci. Pomoc čeká i od amerických investorů v Česku.

Článek

Sedmnáct dní po inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa míří do Washingtonu český ministr zahraničí Jan Lipavský. Jedním z cílů jeho cesty je přesvědčit zástupce Trumpovy administrativy, aby zařadili Česko do skupiny zemí, pro které neplatí žádná omezení na dovoz nejvýkonnějších čipů používaných mimo jiné pro vývoj umělé inteligence.

Důležitou roli při přesvědčování amerických úřadů mají sehrát tamní americké společnosti s vazbami na Česko. „V tuto chvíli je návrh na omezení vývozu čipů ve 120denní připomínkové fázi. Klíčové bude, aby ty připomínky podaly americké firmy, které u nás investují,“ napsal SZ Byznys mluvčí Ministerstva zahraničí Daniel Drake, který Lipavského doprovází.

Počátkem roku zařadila americká vláda Českou republiku mezi země, pro které plánuje zavést omezení na dovoz výkonných čipů. Nařízení počítá s limitem odpovídajícím výpočetnímu ekvivalentu 50 tisíc nejvýkonnějších grafických procesorů H100 od společnosti Nvidia.

Jak upozornily SZ Byznys, Česko v současnosti využívá pouze zlomek této kapacity. Zástupci vlády i firem zabývajících se vývojem umělé inteligence však upozorňují, že by se situace mohla do několika let změnit. „V tuto chvíli to není problém, ale do budoucna je to nešikovné,“ říká konzultant Michal Klimeš.

Jak přesvědčit Američany

Klíčovou roli při rozdělování zemí mezi blízké spojence, pro které žádná omezení neplatí, a skupiny zemí se zmíněným exportním limitem, hrála otázka bezpečnosti vyvážených čipů a jejich případný reexport do zemí, na něž USA uvalily embargo. Mezi ně patří mimo jiné Čína a Rusko.

Mluvčí Ministerstva zahraničí Daniel Drake tvrdí, že české úřady export výkonných čipů kontrolují. „Máme velmi robustní rámce pro kontrolu exportu, který je plně v souladu s mezinárodními pravidly a s evropskou legislativou, za což nás Američané v minulosti opakovaně ocenili,“ říká Drake.

Na právní analýze, která má americké úřady přesvědčit, že je Česko pro čipy bezpečné, pracuje Americká obchodní komora v ČR.

„Momentálně stále analyzujeme právní situaci, ale jsme přesvědčeni, že v Česku platí z hlediska nakládání s čipy stejná bezpečností opatření jako v Německu a dalších evropských zemích, které USA zařadily do skupiny spojenců,“ říká šéf komory Weston Stacey. „Ve stávající regulaci umělé inteligence v Česku a v evropských zemích zařazených mezi blízké spojence USA jsme zatím nenašli žádný rozdíl,“ dodává.

Ministerstvo průmyslu a obchodu nicméně v minulosti pro SZ Byznys uvedlo, že nakládání s některými druhy čipů, které spadají pod americké nařízení, české úřady kontrolují jako takzvané zboží dvojího užití (jež lze využít pro civilní i vojenské účely), ostatní typy kontrole nepodléhají.

Česká delegace také spoléhá na americké technologické společnosti, které v Česku investují a jejichž podpora by americké úřady mohla přimět ke změně postoje. „Ministr to samozřejmě bude řešit i s představiteli americké administrativy, ale možná důležitější bude jednání s firmami,“ napsal Drake.

Setkání se zástupci amerických firem má Lipavský na programu v pátek. O které firmy půjde, však mluvčí neprozradil s tím, že je zveřejní až po skončení schůzek.

Doporučované