Článek
Článek si také můžete poslechnout v audoverzi.
Insolvence hutí Liberty Ostrava má silný mezinárodní rozměr. Zkrachovalé ocelárny zveřejnily seznam více než 400 věřitelů pocházejících ze zahraničí. To představuje přibližně jednu třetinu ze všech firem, kterým ocelárny dluží.
Z publikovaného seznamu sice není zřejmá výše závazků vůči zahraničním firmám, přesto ale ukazuje na šíři obchodního záběru ostravského podniku v době, kdy naplno fungoval. Ještě v minulém roce Liberty Ostrava uváděla, že vyváží ocelové výrobky do více než 40 zemí světa.
Mezi nejznámějšími zahraničními věřiteli je několik společností ze skupiny ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmího Mittala. Právě od něj současný majitel Liberty Sandžív Gupta ostravské ocelárny před pěti lety koupil.
Ze zeměpisného hlediska je mezi věřiteli Liberty na první pohled vidět silné zastoupení věřitelů z Polska.
V seznamu zahraničních věřitelů je též několik spřízněných společností z holdingu Sandžíva Gupty. Z dokumentu opět není patrné, jaký byl jejich vztah s ostravskou hutí. Faktem však je, že do jiných částí Guptova holdingu odešlo v minulých letech z Ostravy sedm až osm miliard korun.
Mezi zahraničními věřiteli nechybí padlá německá banka Greensill Bank ze zkrachovalé finanční skupiny Greensill Capital. Ta byla dlouho hlavním financiérem byznysu Sandžíva Gupty. Kvůli neprůhledným finančním tokům čelí Greensill i Guptovy firmy vyšetřování v několika evropských zemích.
Seznam zahraničních věřitelů předkládá dlužník kvůli tomu, že je insolvenční správce musí obeslat s výzvou k přihlášení pohledávky. Ostatní věřitelé musejí pohledávky přihlásit do dvou měsíců od vyhlášení úpadku, ke kterému v případě Liberty došlo 21. června.
Dluží miliardy
V insolvenčním rejstříku je zatím 135 přihlášených věřitelů. Celkový počet věřitelů hutního podniku převyšuje 1300 firem. Ke konci ledna převyšovaly celkové závazky Liberty 16 miliard korun.
„Z procesní opatrnosti si dlužník dovoluje podotknout, že část celkových závazků dlužník neuznává a vede o ně spor,“ uvedla Liberty v insolvenčním návrhu podaném v červnu.
Podnik dlouhodobě zpochybňuje hlavně závazky vůči dodavateli energií Tameh Czech. Tato společnost zbankrotovala loni poté, co se kvůli krizi v Liberty dostala do druhotné platební neschopnosti. Od Liberty požaduje Tameh přes dvě miliardy korun.
Liberty Ostrava původně plánovala vyřešit své problémy pomocí restrukturalizace. To je řešení, které od loňského roku umožňuje firmám vybřednout z finančních těžkostí prostřednictvím dohody s věřiteli bez nutnosti vyhlášení insolvence.
Toto řešení se však v případě Liberty nakonec neuskutečnilo. Firma na sebe v červnu podala insolvenční návrh. Mzdy za více než 5000 zaměstnanců hutí od té doby platí stát prostřednictvím úřadu práce.
Události okolo Liberty Ostrava na SZ Byznys
Redakce SZ Byznys dění okolo Nové huti ze skupiny Liberty podrobně sleduje. Nejdůležitější články k tématu jsou k dispozici v níže uvedeném přehledu:
- Majitel Liberty byl obviněn z několika trestných činů (11. října)
- Třetina nových uchazečů o zaměstnání v Ostravě přišla z krachující Liberty (8. října)
- Miliardáři Strnadovi posilují vliv na dění okolo oceláren Liberty (10. září)
- Majitel Liberty Gupta odčerpal z firmy miliardy. Teď se hlásí o další (3. září)
- Finty v kolonkách. Jak poradci pomáhali hutím Liberty oddálit bankrot (29. srpna)
- Nový nástroj na dluhy v případě Liberty selhal (28. srpna)
- Liberty Ostrava začala rozdávat výpovědi. Vyhazov se týká 1600 lidí (23. srpna)
- Zvrat v Liberty Ostrava. Správce vybral nabídku od miliardáře Strnada (20. srpna)